Deus Ex: Human Revolution’ı Proje Yönetmeni Jean-François Dugas’tan Dinliyoruz

Oynanıştan bir şeyler görme umudumuzsa gittikçe azalıyor.

2009’un son günlerinde hazırladığımız 2010’da En Çok Beklediğimiz Oyunlar yazısında yeni Deus Ex’i de listeme almayı ihmal etmemiştim. Muhteşem bir ilk oyunun ardından gelen devam oyunu Invisible Wars tatmin edici olmaktan çok uzak olsa da herhangi bir Deus Ex oyunu, yalnızca konseptiyle bile piyasadaki yüzlerce oyunu geride bırakabilirdi.

Üçüncü Deus Ex oyunu, Mart ayındaki GDC 2010’da Human Revolution olarak ilk videosuyla su yüzüne çıktığındaysa tahminlerimizin haklı çıkacağının ilk sinyalini almıştık. Hatta oyundan gelen detaylı bilgiler, bu yeni oyunun yeni nesil bir köklere dönüş olacağını müjdeliyordu…

Deus Ex: Human Revolution için heyecanlanmaya devam ederken (her ne kadar bazı Türk oyun siteleri E3’te en çok beklenen 25 oyunun içine almadılarsa da) bir yandan da merakla E3 2010’u beklemeye başladık. Ne var ki Deus Ex: Human Revolution’un beklediğimiz E3 şovunu henüz izleyebilmiş değiliz. Elimizde geçen hafta yayınlanan muhteşem bir video ve bugün E3 fuar alanında oyun yönetmeni Jean-François Dugas ile yapılmış bir röportajdan fazlası yok.

Yine de Bay Dugas, fuar alanında verdiği röportajda Deus Ex: Human Revolution hakkında bildiklerimizi tazelerken ufak bazı ipuçları vermeyi de ihmal etmemiş.

Deus Ex Human Revolution 4

Bu yeni Deus Ex oyununun, tıpkı serinin önceki oyunlarında olduğu gibi oyuncuları düşünmeye iteceğini vurgulayan Dugas, Human Revolution’ın aynı zamanda bir reboot olduğunun da altını çizmiş. Yani önceki oyunları oynamadıysanız bile, ilk oyunun 25 yıl öncesinde geçecek Deus Ex: Human Revolution’ın kapıları sonuna kadar açık olacak. Bu, seriden kopuk olmasa da tamamen yeni karakterler ve yepyeni bir hikaye örgüsü üzerinde şekillenen bir oyun olacak. Bununla birlikte  oldukça derin bir karakter geliştirme sistemine sahip olacağımızın müjdesini de birinci ağızdan alıyoruz (tahmin ediyorduk elbette).

Deus Ex: Human Revolution’a 2011’in ilk aylarından önce kavuşamayacağımızı düşününce, E3 2010’da birkaç oynanış videosu görsek fena olmazdı diye düşünmüyor değiliz. Ancak görünüşe bakılırsa Eidos Montreal ekibi, E3 start almadan yayınladıkları muhteşem videonun gazını arkalarına alarak oyunla ilgili gelen soruları yanıtlama yolunu seçmiş. 

Şimdilik buraya tıklayarak Deus Ex: Human Revolution galerimize bir göz atabilirsiniz. Gecenin ilerleyen vakitlerinde ilgi çekici bir şeyler gösterilirse nereye bakacağınızı iyi biliyorsunuz…

Bir cevap yazın