Deus Ex: Human Revolution The Missing Link İnceleme

Her Şey Birbirine Bağlıdır

Eidos Montreal, en dikkat çekici adımı ise boss dövüşü konusunda atmış hiç şüphesiz. Öyle sanıyorum ki kimse Deus Ex: Human Revolution’ın birbirinden büyük işkencelere dönüşen, oyunun bütünüyle en ufak bir alakası olmayan ucuz boss dövüşlerinden hoşlanmamıştır. Zaten bir süre sonra da  Square Enix ve Eidos Montreal’in bu boss dövüşlerini üçüncü parti bir geliştiriciye yaptırdığı ortaya çıkmıştı hatırlarsanız. The Missing Link ise tamamen Eidos Montreal tarafından tasarlanmış ve tıpkı oyunun geneli gibi çok farklı şekillerde halledebileceğimiz (ki buna ölümcül kılıç kollarımızla delik deşik etmek de dahil) harika bir boss dövüşü sunuyor bizlere. Keşke bu zeka dolu tasarımın benzerlerini ana oyunda da görebilseydik… keşke.

Deus ex hr missing link ss 2The Missing Link, teknik açıdan da bir takım çarpıcı fırça darbelerine sahip. Square Enix’ten Anthony Newall ile görüştüğümde, ekibin aradan geçen zaman zarfında oyun motorunu bir hayli geliştirdiğini söylemişti. Bu gelişme, ilk meyvesini ışıklandırma konusunda vermiş gibi görünüyor. Evet, belki ortada çığır açan bir teknoloji yok. Hatta karşımıza hala yeterince dinamik ışık kaynağı da çıkmıyor. Ancak daha güçlü ve yoğun hale getirilmiş ışıklandırma efektleri sayesinde oyunun eşsiz sanat yönetimi çok daha derin bir karakter kazanmış. Eidos Montreal’in kompleks olmaktan uzak basit bir ışıklandırma tekniği ve altın renk filtresi kullanarak yarattığı müthiş atmosferin, bugün iddialı teknolojilerle rafları süsleyen “balonların” çok çok ötesinde olması gerçekten inanılmaz. Dahası oyunun açılış sahnelerinde geminin güvertesinde geçirdiğimiz dakikalar, gerçekten şiddetli fırtınada sürüklenen bir geminin güvertesinde olduğumuzu hissettirmeyi başarıyor.  Lakin bu güzel sözler, karakterlerin yüz modellemeleri ve animasyonları için geçerli değil ne yazık ki. Özellikle yakın planlarda gerek dudak senkronizasyonu, gerekse yüz ifadeleri açısından korkunç sahnelerle karşılaşabiliyoruz. LA Noire ve Mass Effect gibi yapımların yanında kesinlikle çok zayıf kalıyor.

Son Sözler:

Evet, yazımın başında da belirttiğim gibi The Missing Link, bir “aynısından daha fazla” içeriği. Ana oyunun bütün güçlü ve güzel yanlarını toparlayıp, bir takım zayıf noktalarını güçlendirerek Deus Ex: Human Revolution’a doyamamış oyunseverlere ortalama 5-6 saatte bitirebilecekleri harika bir deneyim vaat ediyor. Üstelik bunu yaparken de tatmin edici final sahnesiyle ana hikayeye yeni bir boyut katmaktan, bizleri şaşırtacak bir takım gerçekleri su yüzüne çıkarmaktan ve heyecanla beklenecek yeni içeriklere göz kırpmaktan da geri kalmıyor. 15$’lık fiyat ilk bakışta biraz fazla gelebilir belki; ancak bana sorarsanız The Missing Link bunu da, benden aldığı 90 puanı da fazlasıyla hak ediyor.

Umarım bir sonraki içerikte, Hangar 18 rüyam gerçek olur ve kendimizi ilk oyundaki Gray’lerin izinde bambaşka bir komplonun içinde buluruz.

Not: İnceleme, oyunun dağıtımcısı Square Enix tarafından sağlanan inceleme versiyonu ile PC platformunda yapılmıştır. İçeriğin resmi çıkış tarihi olan 18 Ekim’den önce herhangi bir ekran görüntüsü ve video alınması yasak olduğu için görseller firma tarafından sağlanmıştır.

Editörün Puanı: 90

7 Yorum

 1. onur_

  Aug konusunda mantık hatası olacağını tahmin ediyordum valla. Ama harbiden merak ettim şimdi çıkar çıkmaz alıyorum henüz Steam’de satılmıyor yada ben göremedim. İnceleme için de sağolun.

 2. oktay

  ya çok güzel oyun da cephane cok sinirime gidiyo.Adamı öldürüyon gidip mermisini alıyon.bre insafsızlar o kadar uğraştık 1 tane mermi vermek te ne demek. sonra taaaaaa geri dön yerde silah bıraktınmı diye bakıp mermi ara . Ama yine de verdiğim her kuruşa değecek bir oyun.

 3. Ziyaretçi bildiğin uzaylı

  Baklavalı Jensen… vişne sosuyla. ulan psikopat bakışlı progresif artis 80 sene sonra espri kabiliyetin geliştiya ben ona gülüyorum gerçi senden bi bidon su olmazdı ama

  • Uğur Yurtsever

   Sağolasın uzaylı kardeş, idare ediyoruz işte. Ben de ne kadar çok kişinin kalbini kırmışız, ne kadar çok kişiye gizli kimliklerle akıl dolu mesajlar attııyoruz ona şaşırıyorum ve seviniyorum. 🙂 Ha, arada pencereyi açıp hava almayı ihmal etme kalp kırıklığına iyi gelir. 🙂

 4. asabininja

  2 eski bir de Deyyus Ex human revelation ı Steam den ön sipraişten 15 tl ye aldım. 1 bardak cin parası 🙂 Oyunu bitirdim . (hayatımda daha iyi oyun oynamadım. özellikle Cyberpunk sevenler için muhteşem. Seslendirmeler yüzünden sanki film izliyormuşsunuz havası veriyor. Karşınızda ki karakterlerin yüz ifadelerinden morallerinin nasıl olduğunu anlıyorsunuz falan. Anlatılmaz oynanır.) Steam den DLC lere bakıyordum ne göreyim. The mission Link bedava sunulmuş. indirdim oynuyorum şu an. Kopya falan boşverin. Orjinalın keyfi başka. Yaşasın Steam.

Bir cevap yazın