Deus Ex: Human Revolution The Missing Link İnceleme

“Aynısından daha fazla”… Evet, aslına bakarsanız bu genellikle pek de hoş karşılanmayan bir şeydir. Ancak konu, gerek oyunu istediğimiz şekilde oynamamızı sağlayan müthiş mekanikleri gerekse Metal Gear Solid-Blade Runner arası leziz anlatımıyla muazzam bir iş çıkartan Deus Ex: Human Revolution olunca bunun ne kadar geçerli olabileceğinden emin değilim. Eğer sizler de benim gibi Deus Ex: Human Revolution’ı iki kez bitirdiğiniz halde hala doyamadıysanız, 18 Ekim’de yayınlanacak The Missing Link içeriği sizlere “aynısından daha fazla” vermek için geliyor.

Anlayacağınız yine havalandırma boşluklarını mesken tutacak, düşman güçlerini artistik şekillerde ortadan kaldırmaya çalışacak, ölümcül ateşli silahlarla haşır neşir olacak, bol bol güvenlik terminali ve bilgisayar hack’leyecek, sağa sola meşrubat makinesi fırlatacak ve hatta hikayeyle alakalı olduğu kadar bir hayli alakasız da olabilen, yer yer komik ve alaycı e-postalar okuyacağız. Tabii esas oğlanımız Adam Jensen’ın içine düştüğü derin küresel komplonun yeni ve oldukça enteresan bir boyut kazanacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Deus ex hr missing link ssYazının bundan sonraki kısmı Deus Ex: Human Revolution’ı henüz oynamamış, bitirmemiş, anlamamış veya ara sahneleri hızlıca geçmiş arkadaşlar için orijinal hikayenin tadını kaçırabilecek bir takım bilgiler, ipuçları ve/veya enstantaneler içerebilir. İçermeyebilir de… Neyse. Ben uyarmış olayım.

Eminim sizler de benim gibi Adam Jensen’ın tabut benzeri bir çeşit yaşam destek kapsülünün (stasis pod deniyor bunlara) içine saklanarak Hengsha’dan Singapur’a yaptığı yolculukta bir takım tuhaf olaylar yaşandığından kıllanmıştınız. Jensen, Megan Reed ve diğer kayıp bilim insanları hakkındaki gerçeği öğrenip bir hayli kuvvetli ipuçları yakaladıktan sonra Tong’un da yardımıyla Hengsha’daki Belltower limanına sızmış; ortalığı “birazcık” karıştırdıktan sonra da limandan ayrılmak üzere olan geminin kargo bölümündeki stasis pod’lardan birinin içine saklanma fırsatı yakalamıştı.  Kendine gelip stasis pod’dan çıktığında ise Singapur’daydı ve Pritchard’ın telsizden söylediğine göre üç gündür en ufak bir sinyal bile alınamıyordu kendisinden. İşte The Missing Link, hepimizi şüphelendiren bu gizemli yolculuğun detaylarına; bambaşka bir komplonun kalbine götürüyor bizleri.

Deus ex hr missing link ss 3

Baklavalı Jensen... vişne sosuyla.

Daha ilk saniyelerde anlıyoruz ki, bu gizemli yolculuk hiç de neşeli başlamıyor. Jensen’ın gemideki varlığı keşfedilmiş ve saklandığı kapsülden çıkarılarak bir çeşit elektromanyetik (EMP) sandalyeye bağlanmıştır. Kim olduğu ve gemideki ne aradığı sorgulanan Adam, bir kaç porsiyon dayak yedikten sonra hücresinde yalnız bırakılır. Tam bu noktada gizemli bir hacker yardımına koşar Adam’ın ve onu bağlı bulunduğu sandalyeden kurtarır. Ne var ki Adam, temel özellikleri (ilk seviye hack ve takedown vs) dışında bütün geliştirmelerini (aug) kaybetmiştir… Dahası okyanusun tam ortasında, nereye gittiğini bile bilmediği bir gemide kapana kısılmıştır.

7 Yorum

 1. onur_

  Aug konusunda mantık hatası olacağını tahmin ediyordum valla. Ama harbiden merak ettim şimdi çıkar çıkmaz alıyorum henüz Steam’de satılmıyor yada ben göremedim. İnceleme için de sağolun.

 2. oktay

  ya çok güzel oyun da cephane cok sinirime gidiyo.Adamı öldürüyon gidip mermisini alıyon.bre insafsızlar o kadar uğraştık 1 tane mermi vermek te ne demek. sonra taaaaaa geri dön yerde silah bıraktınmı diye bakıp mermi ara . Ama yine de verdiğim her kuruşa değecek bir oyun.

 3. Ziyaretçi bildiğin uzaylı

  Baklavalı Jensen… vişne sosuyla. ulan psikopat bakışlı progresif artis 80 sene sonra espri kabiliyetin geliştiya ben ona gülüyorum gerçi senden bi bidon su olmazdı ama

  • Uğur Yurtsever

   Sağolasın uzaylı kardeş, idare ediyoruz işte. Ben de ne kadar çok kişinin kalbini kırmışız, ne kadar çok kişiye gizli kimliklerle akıl dolu mesajlar attııyoruz ona şaşırıyorum ve seviniyorum. 🙂 Ha, arada pencereyi açıp hava almayı ihmal etme kalp kırıklığına iyi gelir. 🙂

 4. asabininja

  2 eski bir de Deyyus Ex human revelation ı Steam den ön sipraişten 15 tl ye aldım. 1 bardak cin parası 🙂 Oyunu bitirdim . (hayatımda daha iyi oyun oynamadım. özellikle Cyberpunk sevenler için muhteşem. Seslendirmeler yüzünden sanki film izliyormuşsunuz havası veriyor. Karşınızda ki karakterlerin yüz ifadelerinden morallerinin nasıl olduğunu anlıyorsunuz falan. Anlatılmaz oynanır.) Steam den DLC lere bakıyordum ne göreyim. The mission Link bedava sunulmuş. indirdim oynuyorum şu an. Kopya falan boşverin. Orjinalın keyfi başka. Yaşasın Steam.

Bir cevap yazın