Deus Ex: Human Revolution Performans İncelemesi

Deus Ex: Human Revolution’ın DirectX 11 ve DirectX 9 performanslarıyla beraber FXAA, MLAA ve AMD HD3D başarımlarını sizler için inceledik.

İlk Deus Ex, FPS mekanikleriyle rol yapma oyunlarını bir araya getiren ve oyuncuya oyun dünyasını (buna bağlı olarak da oyun deneyimini) verdiği kararlarla şekillendirme şansı tanıyan harika bir oyundu. 26 Haziran 2000’de raflara çıkan oyun hala tüm zamanların en iyi PC oyunlarından biri olarak gösteriliyor.

Devam oyunu olan Deus Ex: Invisible War ise 2003 yılının sonlarında PC ve Xbox platformları için yayınlanmış; birçok olumlu eleştiri almasına rağmen asla ilk oyun kadar popüler olmayı başaramamıştı.

Deus ex hr 1Serinin üçüncü oyunu için 7 yıldan fazla bekledik ve bizleri ilk oyunun 25 yıl öncesinde yaşanan olaylara götüren Deus Ex: Human Revolution nihayet raflarla buluştu.

Deus Ex: Human Revolution için oldukça detaylı bir inceleme hazırlamıştık sizler için. Eğer incelememizi hala okumadıysanız buraya tıklamanız yeterli.

Bu yazımızda ise sizlere Deus Ex: Human Revolution’ın detaylı performans analizlerini sunacağız. Zira Deus Ex: Human Revolution, çarpıcı hikayesi ve derin oynanış mekanikleri kadar bizlere sunduğu görsel teknolojiyle de önemli bir yapım. Bu, her şeyden önce AMD’nin HD3D teknolojisine herhangi bir ara yazılıma ihtiyaç duymadan doğal destek veren ilk oyun. Öte yandan AMD’nin Uyarlanabilir Keskinliği Yumuşatma (Morphological Anti Aliasing- MLAA) tekniğinin Radeon ve GeForce grafik kartlarında kullanılabildiği ilk oyun olma özelliğini de taşıyor. Açıkçası bütün bunlar Deus Ex: Human Revolution’ı performans analizleri merak uyandıran bir DirectX 11 oyunu yapıyor. Öyleyse yavaş yavaş derinlere inmeye başlayalım.

6 Yorum

    • mamad

      Oyunun AMD teknolojilerine destek verdiği biliniyor. O nedenle AMD’nin 3D teknolojisinde başarılı sonuçlar vermesi sizi yanıltmasın. Zira bu tek oyun. Nvidia’nın 3D desteği çok daha geniş. Güncel Nvidia 3dVision sürücüsünün desteklediği oyunlara bakacak olursanız neredeyse tüm güncel oyunların listede olduğunu görürsünüz. Zaten eklenmemiş oyunlar da çok hızlı şekilde 3dVision desteğine kavuşuyor. Ayrıca 3dVision’a tam uyumlu oyunların sayısının da bir hayli fazla olduğunu belirtmem gerekir.

      Yani AMD destekli tek bir oyuna bakarak “AMD 3D’de Nvidia’yı geçmiş” demek çok yüzeysel bir söylem olur. Nvidia yıllardır 3D desteği verirken AMD bunu resmi olarak hd6000 serisi ile yapmaya başladı. Yani henüz bir yılını bile tamamlamadı. 11 aylık bir süreçte de bırakalım da bir tane HD3D desteği olan bir oyun olsun. 🙂

Bir cevap yazın