Deus Ex 3 Ve Thief 4 Daha Geniş Bir Kitleyi Hedef Alacak

Eidos Montreal’in harıl harıl yeni oyunları Deus Ex 3 ve Thief 4 üzerinde çalıştığını  daha önce sizlere duyurmuştuk hatırlarsanız. O günlerden bu yana da Eidos Montreal, bu yeni projeleri hakkında pek bir detay paylaşmadı bizlerle.

Firmanın sessizliği, bugün patron Stephane D’astous’un yaptığı açıklamayla bozuldu. Oyunlar hakkında yine bir detay açıklanmış değil. D’astous, bunun yerine bu iki büyük yapımın geliştirilme aşamasında izledikleri genel stratejiyi bizlerle paylaşmayı tercih etmiş.

“Asıl zorluk, bu oyunların başarılı bir geçmişe sahip olmalarında yatıyor. Fakat artık bu oyunlar yeni bir seviyeye taşınmalı. Bu oyunları çok çekici ve geniş bir kitleye ulaşacak şekilde tasarlamalıyız. Bunu yaperken de içeriği sulandırmamalıyız.”

Açıkçası Eidos Montreal patronuna, kısmen de olsa, katılmamak elde değil. Zira Thief 3’ün ağızlarda bıraktığı kötü tat hala taze. İlk iki oyundaki (özellikle Thief II: The Metal Age) şahane oynanış dinamiklerinin buharlaşmış olması bir kenara; Thief 3, hikaye kurgusu adına Eidos için bir yüz karasıydı kesinlikle. Deus Ex: Invisible War ise, ilk oyundaki sıra dışı RPG elementlerinin yerinde yeller estiği kötü bir konsol oyunu olarak kaldı akıllarda. Kısacası, Bay D’astous’a katılıyoruz. Eidos Montreal, oyunlarını kalite olarak birkaç seviye daha üste taşımak zorunda.

Aslında hikayenin geneline baktığımızda bu iki oyunun kelimenin tam anlamıyla “fail” olmasının nedeni, daha geniş kitlelere hitap etmek amacıyla “konsollaşmış” ve önceki oyunlarla karşılaştırıldığında trajedi derecesinde “seyrelmiş” olmalarıydı. Umuyoruz ki Eidos Montreal, “geniş kitlelere hitap etmek” derken yine aynı şeyi kastetmiyordur. Yoksa, sağlam bir stealth action ile sürükleyici bir cyber-punk rol yapma oyununa kavuşma hayallerimiz bir başka bahara kalacak.

Bir cevap yazın