Deus Ex 3 Beklenen Sürpriziyle Karşımızda

Deus Ex 3 Human Revolution

Geçtiğimiz Çarşamba günü, Deus Ex 3 ile ilgili sessizliğin bugün bozulacağını sizlere duyurmuştuk. Nihayet Deus Ex 3’ün, diğer adıyla Deus Ex: Human Revolution’ın üzerindeki sis perdesi, birçok yeni bilgi ve yepyeni bir videoyla aralanıyor.

Hatırlarsanız Eidos Montreal patronu Stephane D’astous, sürprizler için IGN’i takip etmemiz gerektiğinin altını çizmişti. Nitekim beklenen oldu ve Deus Ex: Human Revolution’ın sessizliği, Eidos Montreal’den Jean-François Dugas’ın Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2010) IGN’in çok özel sorularını yanıtlamasıyla bozuldu.

Bizler de sizler için bu uzun röportajı birebir çevirmek yerine, ilgi çekici noktaları maddeler halinde derlemeyi uygun gördük. (Zira hala uzun haberlerimiz beklediğimiz ilgiyi görmüyor.)

 • Deus Ex 3, ilk oyundan 25 yıl öncesini konu alıyor ve oyunun sonu, ilk oyunla olan bağlantıyı kusursuz bir biçimde inşa ediyor(muş).
 • Ayrıca hikaye anlatımı, seriyle yeni tanışan oyuncuların da yabancılık çekmemesini sağlayacak.
 • Deus Ex 3’ün en can alıcı kısmı, hiç kuşku yok ki, geçtiği dönem. Zira Deus Ex 3’te “geliştirilmiş” insanlarla “geliştirilmemiş” insanlar arasındaki sosyal çatışmanın içinde yer alacağız. Seriyle haşır neşir olmuş oyunseverler, Deus Ex’in insanların önce mekanik olarak daha sonra da nano teknolojiyle geliştirilerek kusursuzlaştırıldığı bir dönemi ele aldığını hatırlayacaklardır.
 • Oyun boyunca bazı tanıdık karakterlerle de yolumuz kesişiyor.
 • Deus Ex 3, ilk oyunun özündeki değerleri koruyacak. Tabi özündeki değerler deyince akla hemen Warren Spector ve ekibi geliyor. Kendileri bu projede olmasa da mirasları Deus Ex 3 ile yaşamaya devam edecek. Kısacası Deus Ex 3, eski ve yeninin enteresan bir karışımı olacak.
 • Serinin temel oynanış prensipleri, Deus Ex 3’te de bizleri bekliyor. Aksiyon ve RPG’nin başarılı birleşimi yanında oyun mekanikleri; çatışma, gizlilik, bilgisayar terminallerini ve sistemleri hackleme ve NPC’lerle kurulan sosyal ilişkiler çevresinde şekillenecek.
 • Deus Ex 3 dünyası, tıpkı ilk oyunda olduğu gibi, farklı çözüm yolları ve görevlere farklı açılardan yaklaşabileceğimiz birçok seçenek sunacak. Haliyle Deus Ex 3’te yaptığımız seçimler birçok farklı sonucu da beraberinde getirecek ve oyunun gidişatı değişecek.
 • Deus Ex 3, ilk oyun gibi tamamen açık uçlu olacak. Bu da demek oluyor ki; oyun dünyasını dilediğimiz gibi keşfedebilecek, NPC’lerle dilediğimiz gibi diyalog kurabileceğiz. (Elbette hikayenin gidişatına göre bazı zorunlu diyaloglarla da karşılaşacağız.)
 • Oyunun bölümleri, önceki Deus Ex oyunlarından çok daha büyük ve geniş olacak.
 • Deus Ex: Invisible War’daki (2. oyun) envanter sistemi yerine, ilk oyundaki envanter sistemi kullanılacak. Ayrıca ikinci oyundaki ortak şarjör sistemi de yeni oyunda kullanılmayacak.
 • Elbette oyunda çoklu oyuncu modları bulunmayacak. 🙂
 • Deus Ex 3’te ana karakterimizin ismi Adam Jensen. (Şu an elimizdeki bilgiler, Adam Jensen’in Assassin’s Creed II, Splinter Cell: Conviction, Rainbow Six: Vegas 2, NFS: Carbon gibi oyunlarda da seslendirme yapmış Elias Toufexis’in seslendireceğini gösteriyor. Ancak videodaki ses fena halde Christian Bale’i andırıyor…)
 • Adam Jensen, Amerika’nın en büyük biyoteknoloji şirketinin savunma amaçları için seçilmiş bir güvenlik uzmanı. Oyunda geçmişiyle ilgili bilgiler de edinebileceğimiz Jensen’in, kısa süre içinde küresel bir komplo teorisinin en büyük parçalarından biri olacağını tahmin etmek zor değil sanırım.
 • Videoda gördüğümüz uçma sahnesi bir hayal. Yani Adam Jensen birçok akıl almaz şey yapabilmesine rağmen uçamayacak. 🙂 Bu arada videodaki şehir, Adam Jensen’in memleketi Detroit.
 • Mass Effect’te olduğu gibi ana karakterin bayan versiyonunu oluşturup oluşturamadığımız konusunda bir soru sorulmamış IGN’deki usta (!) gezeteci arkadaş tarafından… Yani bu konuda bilgi edinebilmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.
 • Oyunun ara sahneleri, CG tekniği kullanılarak ve daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi Square Enix’in Tokyo ekibi tarafından yapılıyor.

Bütün bu güzel bilgilerle birlikte Jean-François Dugas, Deus Ex: Human Revolution’ı Haziran ayında E3’te (Elektronik Eğlence Fuarı) görebileceğimizi müjdeliyor ve bu yeni Deus Ex oyununu bekleyenlere şu mesajı veriyor:

“Sabrınız için teşekkürler. Deus Ex: Human Revolution üzerinde çalıştığımız için çok mutluyuz ve ortaya çıkardığımız oyun bizi gururlandırıyor. Deus Ex hayranlarının beklentilerini karşılayabilmek için gerçekten çok sıkı çalışıyoruz.”

Öyle görünüyor ki, bir sonraki bilgi bombardımanı Haziran ayında E3’te olacak. Ancak bizler yine de aradaki bu büyük boşlukta yeni bilgilerle ve ağızları sulandıracak görsellerle tanışmak istiyoruz. Zaman ne getirecek bekleyip göreceğiz. Yine de Eidos Montreal’in bu sürprizi, beni fazlasıyla memnun etti. Ne var ki, IGN’deki başarısız arkadaş yerine röportajı bizzat gerçekleştirmek isterdik…

Ben hala videodaki sesin Christian Bale’e ait olduğuna inanıyorum…

Bir cevap yazın