Deneme, Deneme, 1, 2… Acer Travelmate C102Ti Tablet PC

Intro

Mobil bir bilgisayara bir kalem ile bilgi girmek aslında çok da yeni bir konsept değil. Microsoft 90’ların başında “Windows CE” ve “Windows for Pen Computing” adı altında iki adım atmıştı bu yönde, ancak ortaya çıkan ürünlerde bazı problemler vardı. Mobil ürünler olmalarına rağmen uygulamaları PC’ler kadar hızlı çalıştıramıyorlardı, ayrıca üzerlerinde çalışan uygulamalar gerçek PC uygulamalarının kırpılmış versiyonları olmaktan öteye geçemiyorlardı. Kalem daha çok bir gezinme – işaretleme aracı olarak kullanılıyordu. Elyazısı tanıma fonksiyonları MS PocketPC işletim sistemini kullanan el bilgisayarları ortaya çıkana kadar yoktu.

Redmond’lu yazılım devi sonunda bu rüyayı gerçek hale getirmek için donanım ve yazılım dünyasının devleri ile ortaklığa gitti. TabletPC adı ile anılan bu yeni nesil aygıtları tanıtırken kullanıcılara “gerçeğe yakın” bir çalışma ortamı hazırlamayı hedefliyor, elbette bu arada birkaç kuruş kazanmayı da hedeflemiyor değil…

Prensip basit: Her şeyi mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak. Bunun için de tarif şöyle: olgunlaşmış, stabil bir işletim sistemini alıyoruz (Windows XP Professional), içine biraz API (application-programming interface: uygulama programlama arabirimi) koyuyoruz ve bunun üzerine de kullanıcıların sistemi kalem ile kontrol edebilmesine ve veri girebilmesine imkan veren kalem desteğini dikkatlice ekliyoruz. Son olarak da iyice karıştırıp fırına vererek Microsoft XP Tablet PC Edition adında yeni bir işletim sistemi ortaya çıkartıyoruz.

Bunun karşılığında Microsoft büyük donanım üreticilerinden Microsoft’sun Tablet PC spesifikasyonlarına uygun ürünler üreteceğinin sözünü alıyor. Elyazısı tanımlaması için yetenekli uygulamaların geliştirilmesine imkan vermek isteyen Microsoft geniş bir SDK ve API desteği sağlıyor, ayrıca ses tanıma (SAPI) ve diğer fonksiyonları da yazılım geliştiricilerin hizmetine sunmayı ihmal etmiyor.

Yazılım ve donanım üreticileri hayatını yollarda ve binaların koridorlarında geçiren kullanıcılar Tablet PC’nin ana hedef kitlesi olarak görülüyor. Bunlar arasında sabah vizitesine çıkan bir doktor, bir sigorta satıcısı veya bir kurye olabilir. Gerçekten de Tablet PC için çok geniş bir kullanım alanı ve çok fazla sayıda değişik senaryo mevcut. Bu yüzden bu yeni donanım kategorisinin temellerini oluşturacak olan bu yeni işletim sistemine yakından göz atmakta yarar var. THG buna ek olarak tipik bir Tablet PC olan Acer Travelmate C102Ti’yi de detaylı bir teste tabi tutuyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın