Dell: Neden Dört Çekirdekli Bir Bilgisayar Almanız Gerektiğini Açıklıyor

Bazen donanım üreticilerinin çok garip  ve anlamsız reklamlarını görürüz. Sanırım, dünyanın en büyük yeni bilgisayar tedarikçilerinden biri olan Dell’in son reklamını da bu kategoriye alabiliriz. Dell’in neden dört çekirdek bir işlemci kullanmanız gerektiğini açıklayan reklamındaki şu sözlere dikkat edin.

“Dört çekirdek sayesinde e-postalarınızı okuyun, dijital fotoğraflarınızı düzeltin, arka planda virüs programınızı çalıştırın – Hepsini bir arada yapın.

Dell Reklam

Dell Reklam

Hepsini bir arada yapın mı!? Biz bunların hepsini tek ve iki çekirdek bir işlemcide de aynı anda yapabiliyorduk. Sanırım, Dell, bu aralar yaratıcı beyinler bulmakta zorlanıyor…

8 Yorum

 1. Ali Hasan

  Belli ki bu reklam metnini yazanlar çekirdek, Thread vs konularından bi haberler. Madem DELL’cilerin bu hatalı metnini tespit ettiniz haberi daha ayrıntılı yazmanız gerekirdi.

 2. ersin

  Aslında orada 2 ve ya 4 çekirdek denmiş.Genele hitap etmek işçinde herkesin aşina olduğu veya duyduğu uygulamalar seçilmiş.Tek çekirdek bir işlemciyle birkaç işi beraber yapmak çok zaman özellikle photoshop gibi bir uygulama ile beraber bir antivürüs yazılımı windows 7 gibi bir işletim sisteminde insanı kolayca çileden çıkarabilir..Genede haber yapılacak birşey değil bence.Satılan birçok ürünü incelerseniz.Son derece basit özelliklerinin ve hatta bazen kötü özelliklerinin bile çok önemliymiş gibi yazıldığını görürsünüz.[1gb hypermemory!…  :)]E-mail saçma olmuş ama genede :)Birde ekran çipi zayıf.

 3. punisher_89

  dell’in son zamanlardaki çıkışının tek nedeni alien fırması değilmi onların bilgisayarları mario bile çalıştırmazdı 🙂 şimdi dell bilgisayar al uzaya çık

 4. ekuva

  tabi siz hiç dell makina kullanmadığınız için bilmezsiniz 🙂 dedikleri doğru inanın. sistemleri gerçekten iki iş yapmaya müsait değil. hele Türkiyede sattıkları Dell GX 2,70 ve 2,80 modelleri ömür yiyici olarak memurlar arasında nam salmıştır. ee ne yapsın adamlar şikayetçiler iki iş yapamıyoruz diyince adamların reklamıda bu şekil oluyor. 🙂

 5. Ziyaretçi

  Adamlar aslında çok teknik konuşmuşlar, normalde aynı anda yapabileceğiniz işlem sayısı sisteminizdeki işlemci(çekirdek) sayısı ile sınırlıdır. Tek çekirdekli bir işlemcide teknik olarak aynı anda birden fazla iş yapamazsınız, işletim sistemi çalıştırdığınız işlemler arasında sürekli ve hızlı biçimde geçiş yapar ve  aynı anda çalışıyor hissi verir. Ancak 4 çekirdekli bir işlemcide gerçek anlamda aynı anda 4 işlemi yapabilirsiniz. Dell bunu demek istemiş sanırım. Ama yinede reklamın saçma ve anlamsız olduğu geröeğini değiştirmiyor bunlar.

 6. Sezai

  Tek çekirdekli bir işlemcinin her hangi bir zamanda sadece tek iş parçacığı işlediği doğrudur ancak işlemciler iş hatları sayesinde saniyede milyarlarca işlem yapabilme yeteneği sayesinde bir çok görevi aynı anca yapabilir, yoksa eski bir pentium ya da athlon işlemcili bir bilgisayarda antivirüs açıkken nette gezinti yapamaz, ya da oyun oynarken ses çalmaz vs. vs. Yanlış bir örnekleme olmuş. Tamamen saçma bir metin, bahsedilen ofis, internet, fotoğraf düzenleme gibi işlemler için sıradan bir giriş seviyesi işlemci yeterlidir.

 7. Volkan

  Ne var casper nirvana reklamlarındada futbolcular 4’e bölünüyordu.Bu tür reklamve söylemler ile izleyenlerde sanki 4 çekirdek pc alırsam 4 tane bilgisayar gücünde olacak gibi düşünceye yönlendiriliyor.Reklam işte.Adamların elinde satması gereken bir sürü 4 çekirdekli pc var ve karşılarında %85 oranında bilinçsiz bir kitle…O kağıda ne yazılabilir diye düşünüyorum ama aklıma dell in yazdıklarından daha iyi bir şey gelmiyor.Ayrıca michael dell DELL şirketi üniversiteyi bitirdikten sonra bir kaç bin dolar sermaye ile 20 yaşında kuruyor.25 yıl içinde geldiği nokta burası:) Yani şunu demek istiyorum dell böyle yapıyorsa demek ki öyle olması gerekiyor.Bu adamlar pazarlama konusunda müthişler çünkü….

Bir cevap yazın