Dell Latitude Z, İndüksiyon ile Şarj Oluyor

Dizüstü bilgisayarlar geliştikçe ilginç çözümlerle karşılaşmaya devam ediyoruz. Özellikle büyük diye tabir edebileceğimiz birkaç PC üreticisi sadece kendilerine has özellikleri olan ürünlerle pazar payı yakalamaya çalışıyorlar. Bu üreticilerden birisi de Dell.

Piyasayı takip edenler bilirler, Dell’in Latitude serisi oyunculardan ziyade bilgisayara daha çok iş amaçlı ihtiyaç duyanlar için tasarlanıyor. Bunlar arasında toplantılardan toplantıya koşan çalışanlar da var. Elbette bu durumda bilgisayarın ergonomisi ve görünmü sahip olduğu donanımlardan daha fazla ön plana çıkıyor.

Dell Latitude Z600-1

Yeni Latitude Z serisi hem görünüşüyle hem de kendine has özellikleriyle birçok çalışanın ve işadamının beğenisini kazanabilir. Her şeyden önce Dell, dizüstü bilgisayarı indüksiyon tekniğiyle şarj eden bir stand tasarlamış. Eğer şarj süresinin doğrudan adaptörle şarj yapmak kadar kısa sürmeyeceğini düşünüyorsanız, Dell’in bu standla şarj etme süresinin normal olduğunu ifade ettiğini söyleyelim.

Latitude Z600 adlı modelin ikinci ilginç özelliği ekranın kenarlarında dokunmatik sensörler barındırması. Örneğin, herhangi bir düğmeye bastırmak zorunda olmadan ufak bir parmak hareketinizle bir sayfayı aşağı veya yukarı kaydırabileceksiniz. Üstelik bu makinanın dokunmatik alanı (touchpad) çoklu-dokunma (multi-touch) özelliğini destekliyor.

Dell Latitude Z600-2

Z600’ün 2 MP web kamerası tarama (scan) işlemleri yapabiliyor. Wireless Dock özelliği (seçime bağlı) sayesinde bilgisayarınızı çantanızda çıkarmadan kablosuz bir klavye, fare ve ekran bağlayıp işlerinizi yapabilirsiniz. Latitude Z600 bir ARM işlemcisinden yardım alarak birkaç saniye içerisinde bir ara işletim sistemi açarak (Latitude ON) internete hızlı erişmenizi sağlıyor. Yalnız web tarayıcısını kullanırken yine Core 2 Duo işlemcisinden faydalanıyor.

Donanımsal özellikler: 16″ HD ekran, Intel Core 2 Duo işlemci (1.4 veya 1.6 GHz), Latitude ON özelliği için ARM işlemcisi, 4 GB RAM, 512 GB SSD (katı durum diski), 802.11 a/g/n kablosuz bağlantı, USB, yerelağ, eSATA, DisplayPort ve 3G veya WiMAX mobil ağlara bağlantı desteği.

Yurtdışı fiyatı 2000 Dolar civarında.

Bir cevap yazın