Dell Inspiron Mini 9

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Dell Vostro A90 Özellik Tablosu
İşlemci Intel Atom N270
1.6 GHz, 533MHz FSB, 512KB L2 Önbellek
Bellek 1 GB DDR2 667 MHz
Ekran 8.9″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g
Bluetooth
Sabit Disk 16 GB’ye kadar SSD
Kamera 0.3/1.3 Mpiksel
Ses Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu SD,SDIO,MMC
Giriş / Çıkış 3xUSB 2.0
1x VGA
1x LAN RJ-45
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil 4 Hücreli Li-ion Pil
Ağırlık 1.04 kg (4 hücreli pil ve SSD ile)
Boyutlar 23.2 cm x 17.2 cm x 1.68 – 3.17 cm
Yazılım Ubuntu Linux 8.04
Windows® XP Home
Renk Seçenekleri Siyah
Gri-Sİyah

Atom işlemciler hakkında yapılan en önemli eleştiri birden fazla uygulama açıldığında tek çekirdekli olduklarından sistemin tepkiselliğinin düşmesiydi. Bu modelde kullanan 1.6 GHz Atom N270 modeli de tek çekirdeğe sahip (HyperThreading desteğiyle işletim sistemi iki işlemci görüyor). Ancak bizim yaptığımız denemeler sırasında birden fazla uygulamayla çalışırken bile kullanımı kötü yönde etkileyecek büyük bir yavaşlama hissetmedik. Bu işlemcinin netbookların temel kullanım alanları için (internet gezintisi, e-posta, anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları gibi) yeterli başarımı rahatlıkla sunduğunu söyleyebiliriz.

Burada bir ara not ekleyelim: Netbook maratonu boyunca işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel özelliklerin genelde bütün netbooklarda aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucu olarak incelediğimiz bütün modeller aynı başarım değerlerini sundular. Farklılıklar temel olarak tasarım, pil ömrü ve bazı yan özelliklerde ortaya çıkıyor.

Elimize ulaşan Inspiron Mini 9 modeli Ubuntu Linux 8.04 yüklü olarak geldiği için standart testlerimizi bu ürün üzerinde gerçekleştiremedik. Ubuntu Linux genel kullanım için temel yazılımlarla birlikte geliyor. En son 9.04 sürümü çıkan Ubuntu Linux’u internet üzerinden kolayca güncellemek mümkün. Linux sürümlerinin her geçen gün Microsoft işletim sistemlerine karşı güçlü alternatif oluşturduklarını görüyoruz. Ancak Linux alt yapısının bazı alanlarda eksikleri yok değil (oyunlar için DirectX gibi). Ayarları ne kadar kurcalasak da Windows altında aldığımız film oynatma başarımını Linux altında tekrarlayamadık. 720p filmler aynı işlemci ve altyapıya sahip olan modellerde sorunsuz çalışırken Ubuntu Linux 8.04 sürümü altında atlamalar yaptı. Bu sorun dışında ofis uygulamalarında Ubuntu’yla birlikte gelen Open Office uygulaması sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Tabi burada hemen belirtelim Mini 9’u Windows XP işletim sistemiyle de satın alabiliyorsunuz.

Dell Inspiron Mini 9’un rakiplerinden ayrılan bir özelliği de soğutma fanının olmaması. Ürün diğer netbooklarla benzer bir altyapı kullansa da işlemci ve diğer bileşenleri soğutmak için herhangi bir fan içermiyor. Sabit disk olarak da SSD tercih edildiğinden Mini 9 herhangi hareketli bir parça içermiyor. Bu bakımdan tam anlamıyla sessiz çalıştığını söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Donanımsal olarak çok benzediklerinden ağırlık ve pil ömrü, netbook modellerini birbirinden ayıran en önemli özellikler haline geliyor. Dell Inspiron Mini 9’un yaklaşık 1,04 kg olan ağırlığının ortalamanın altında olduğu söylenebilir. Pil ömrünü denerken diğer modellerde kullandığımmız Battery Eater Pro uygulamasını Ubuntu altında çalıştıramadığımızdan pil ömrünü elle test etmek zorunda kaldık. Her ne kadar diğer modellerle birebir karşılaştırma imkanı sağlamasa da en azından ürünün pil ömrü hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Ekran parlaklığını %50 olarak ayarladık, kablosuz ağı açtık ve standart kullanıma başladık. Bu şartlar altında dört hücreli Li-Ion pil üç saate yakın (2 saat 49 dakika) pil ömrü sundu. Windows altında Battery Eater Pro ile denediğimizde iki saatin üzerinde pil ömrü alınabileceğini tahmin ediyoruz.

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Toza ve sıvıya karşı yalıtımlı klavyesi ve sessiz (fansız) tasarımıyla öne çıkan Dell Inspiron Mini 9, 499 USD’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın