Dell Inspiron Mini 9

Dell Inspiron Mini 9

Dış yüzeyi piyano siyahı olan Dell Inspiron Mini 9’un ekranının ve klavyesinin çevresi gümüş renk olarak tasarlandığını görüyoruz. Klasik sade siyah bir görüntüye göre bu tasarım göze daha hoş geliyor.

Ekranın sol ve sağında önce yarımşar santimden biraz fazla siyah bir çerçeve bulunuyor. Bunun bitiminde başlayan gümüş rengi çerçeve ise solda ve sağda olmak üzere birer cm. Ekranın üst kısmına da önce 1.5 cm siyah çerçeve sonra 1cm’lik gümüş renk çerçeve yerleştirilmiş. Ekran kasasının tek ve kalın bir çerçeve yerine bu şekilde iki renkli çerçeveye sahip olması Inspiron Mini 9’un ekran büyüklüğünün küçük hissedilmemesini sağlamış.

Ekranın üstündeki siyah çerçevenin ortasına kamera yerleştirilmiş. Ekranın alt kısmındaki Dell logosunun iki yanında da hoparlörler bulunuyor.

Tasarımını incelemeye devam ettiğimizde bilgisayar açma tuşunun klavyenin sol üst tarafına metalik bir tuş şeklinde yerleştirildiğini görüyoruz. Siyah renkli klavyenin altında bulunan dokunmatik alan ve fare tuşları ise gümüş renkli alanda yerini almış.

İncelediğimiz netbooklar içinde değişik tasarımlardan birine sahip olan Dell Inspiron Mini 9, tasarımındaki detaylarla hoşunuza gidebilecek bir netbook.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Inspiron Mini 9 toza ve dökülen sıvılara karşı koruma sağlayan yalıtımlı bir klavyeye sahip. İncelediğimiz modeller içinde antibakteriyel klavyeye sahip olan Samsung NC10 ve yalıtımlı klavyeye sahip olan bu Dell Inspiron Mini 9 dışında katma değerli klavyeye sahip model bulunmuyor.

Inspiron Mini 9’un klavyesinde dikkatimizi çeken bir diğer konu ise tuş yerleşimi oluyor. Standart klavyelerde rakam tuş sırasının hemen üst sırasında bulunan F tuşları için Inspiron Mini 9’da böyle bir tuş sırası yok. F tuşları A ile başlayan harf satırına Fn tuşu olarak tanımlanmış. Test merkezimize gelen ürün İngilizce klavyeye sahip ve Türkçe klavye nasıl bilmiyoruz ama herhalde temel yerleşimler yine aynıdır. Harf tuşları geniş ve rahat tasarlanmış. Asus EEE PC 1000 HE‘nin tuşlarıyla kıyaslayacak olursak örneğin Z ile X arasındaki mesafe ikisinde de aynı. Ancak EEE 1000 HE’de tuşlar arasında ufak boşluklar bulunuyordu, Inspiron Mini 9’da ise bu boşluklar tuşlara eklenmiş, dolayısıyla tuşlar daha büyük gibi görünüyor. Harf tuşları dışındaki tuşlar ise biraz küçük tutulmuş olsa da kolay ve rahat bir kullanım imkânı sunuyorlar.

Fn hızlı erişim tuşları: Uyku modu, kablosuz bağlantı, pil tüketim durumu, ses kapama, azaltma, arttırma, prnt scrn, monitör seçimi, parlaklık azaltma, arttırma. Page up, page down, home ve end komutları ise Fn+yön tuşlarıyla veriliyor. Ayrıca Insert komutu Fn+Delete olarak tanımlanmış. Özellikle kopyala yapıştır için Ctrl+Insert ve Shift+Insert tuşlarına alışık biriyseniz bu durum işinizi zorlaştırabilir ve Ctrl+Fn+Insert veya Shift+Fn+Insert tuş kombinasyonlarını kullanmak sizi zorlayabilir. Bu durumdaki kullanıcılara kullanımı daha kolay olan Ctrl+C ve Ctrl+V gibi kısayollar kullanmalarını öneririz.

Tasarımından bahsederken değindiğimiz gibi Inspiron Mini 9’un dokunmatik alanı klavyenin alt kısmındaki gümüş alanda bulunuyor ve çerçevesinde herhangi bir malzeme kullanılmadan tasarlanmış. Oldukça rahat bir genişlikte görünüyor. Fare sol sağ tuşları da dokunmatik alanın hemen altından başlayacak şekilde ve 2 tuş halinde yerleştirilmiş. Fare tuş büyüklüklerinin yeterli büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz.

Inspiron Mini 9 gerek sahip olduğu yalıtımlı klavyesi, gerekse geniş dokunmatik alan ve fare tuşlarıyla 8.9″ ekrana sahip bir netbook için oldukça rahat bir kullanım imkanı sunuyor.

Inspiron Mini 9’da dikkatimizi çeken bir ayrıntı da tek parçalı bir adaptöre sahip olması. İncelediğimiz modeller arasında sadece Inspiron Mini 9 ve yakında yayınlayacağımız Exper bu şekilde bir adaptöre sahip.

Kasanın sol kenarında kart okuyucu, 2 tane USB, güç girişi, kilit yuvası...

Kasanın sol kenarında kart okuyucu, 2 tane USB, güç girişi, kilit yuvası…

... sağ kenarındaysa ses girişleri, sıcak hava çıkışı, bir USB, VGA, ağ bağlantısı yer alıyor.

… sağ kenarındaysa ses girişleri, sıcak hava çıkışı, bir USB, VGA, ağ bağlantısı yer alıyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın