DDR2 Belleklerden En Çok Yararlanmanın Yolları

"AData ve Corsair DIMMlerin resimleri"

Pek çok bilgisayar kullanıcısı “hızaşırtma” (overclocking) terimini duyduğu zaman, işlemci hızını arttırmayı düşünür. Fakat hızı etkileyen en temel etmenlerden biri de, ufak çabalarla arttırılabilen ve sanki işlemcinizi birkaç MHz yükseltmişsiniz gibi başarım artışı sağlayan, FSB saat hızıdır. Artık hızaşırtmanın sağladığı faydalar hakkında tartışmak boşa zaman harcamak olsa da, özellikle Pentium 4 sistemlerde, en hızlı belliği kullanmanın genel başarıma sağladığı katkı pek fazla belli olmayabiliyor.

Temel olarak en hızlı belleği kullanmanın yanlış bir tarafı yok. Ulaşılabilen en yüksek saat hızı ve buna bağlı zamanlama ayarları bu özel ürünleri diğerlerinden ayıran temel nitelikler. Athlon 64’ü ele aldığımızda, DDR400 bellekler (200 MHz FSB saat hızı) için ideal zamanlama değerleri CL2-2-2-5 olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sizi kendine çekmek isteyen bellek üreticilerinin piyasaya sürdüğü 500 MHz veya üstü FSB hızlı bellekleri de diğer özellikleri kabul edilebilir ölçülerde olduğu sürece kullanmayı düşünebilirsiniz.

P4 sistemler söz konusu olduğunda DDR2 bellekler oyuna dahil oluyor. Bildiğimiz DDR belleklere göre çok daha hızlı çalışabiliyorlar ve aynı zamanda gecikme zamanlamaları da daha düşük olabiliyor. DDR2-533 (266 MHz) bellekler artık piyasada kendine bir yer edinmiş durumda ve 333 MHz (DDR2-667) hızında çalışan kardeşleri de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Her ne kadar yongaseti üreticileri ellerinden geleni yapıyor olsalar da şu an için bundan daha hızlı bellek edinmek isteyenler için hızaşırtmadan başka çare yok.

Bu aşamada DDR2 belleklerin yüksek hızaşırtma (overclock) potansiyellerinin fark edilir başarım artışları göstereceğini düşünebilirsiniz fakat üzülerek söylemek zorundayız ki bu pek doğru değil. Gerçek dünyada DDR2-533 ile çalışan bir P4 sistem DDR400 ile çalışandan çok az daha hızlı. Aynı şekilde DDR2-667’ye yükseltmek de beklenilenden çok daha azını sunuyor.

Her geçen gün A-Data ve Corsair gibi pek çok üretici, sıkı zamanlama ayarları ve yüksek FSB hızlarına sahip DD2-667 ürünlerini pazara sunmaya devam ediyor. Her iki üreticinin de yeni çıkarttığı ürünlerini, hızaşırtılmış bir P4 sistemde, DDR2-1066 saat hızı kullanıldığında ne olacağını görmek için mikroskop altına koyduk.

Bir cevap yazın