Datron Mobee 8.9

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Datron Mobee 8.9 Özellik Tablosu
İşlemci VIA C7-M 1.2 GHz
Bellek 1 GB DDR2 533/667 MHz
Ekran 8.9″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g
Sabit Disk 40/60/80 GB 1.8″ HDD
Kamera 1.3 Mpiksel
Ses Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu MS, MMC, SD
Giriş / Çıkış 2xUSB 2.0
1x VGA
1x LAN RJ-45
1x LAN RJ-11
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil 4 Hücreli Li-ion Pil – 4800 mAh
Ağırlık 1,1 kg
Boyutlar 24.4 cm x 17.2 cm x 2.85 cm
Yazılım Windows XP, Windows Vista
Renk Seçenekleri Siyah

Atom işlemciler şu anda netbook pazarına hakim durumdalar. AMD, bu konuda yakın gelecekte Intel’e rakip bir ürün çıkaramayacak gibi görünüyor. Bunun yanında netbook pazarına işlemci ve platform temelinde girmek isteyen başka rakipler de var. Intel Atom’a göre biraz farklı açıdan konuyu ele alsa da Nvidia’nın Tegra alt yapısı aynı pazarı hedefliyor. Bunun yanında eskiden yongaseti pazarında Intel’le önemli ölçüde rekabet eden VIA, şimdilerde kendini taşınabilir sistemlere adamış görünüyor.

Test merkezimize gelen netbook modellerinin hepsi aynı işlemci ve anakarta sahiptiler. Ancak bu yazının konusu olan Mobee 8.9″ onlardan ayrılıyor çünkü bu üründe VIA’nın C7-M işlemcisi kullanılmış. Bu işlemcinin başarımını ölçmek için çalıştırdığımız PC Mark 2005, C7-M’nin Intel Atom N270’e göre üçte bir oranında yavaş olduğunu gösterdi: N270 toplamda 1491 puan aldı, C7-M 486 puanda kaldı. Araki puan farkının açılması özellikle birden fazla uygulama çalıştırıldığında söz konusu oluyor. VIA’nın C7-M işlemcisi birden fazla program açıldığında ki bu programlar işlemciye yükleniyorsa (sıkıştırma yazılımları gibi) teklemeler yaşıyor. Ancak VIA platformunun Intel’e göre daha ucuz olduğu da bir gerçek, bu da normal olarak toplam fiyatın düşmesi yönünde etki yapıyor. Başarım açısından Atom işlemciler gibi 720p HD filmleri teklemeden oynatamasa da günlük ofis işlerini yapmak için yeterli başarım sunduğunu söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Datron Mobee 8.9’un yaklaşık 1,1 kg olan ağırlığı ortalamaya yakın, pil ömrü ise ortalamanın biraz üzerinde tutulabilmiş. Battery Eater Pro ile yaptığımız klasik kullanım deneyinde (ekran parlaklığı %50, kablosuz ağ açık) Mobee 8.9″ iki saat 43 dakikalık pil ömrü süresine ulaştı. Ekran parlaklığı daha da kısılarak kullanıldığında bu sürenin beş saate yaklaşacağını söyleyebiliriz.

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Datron Mobee 8.9’un 60 GB’lik modeli, VIA platformu sayesinde, 329 $ + KDV fiyatla rakiplerine göre oldukça ucuza satılıyor. Ofis dışında işlerini aksatmamak isteyenler veya yaşı küçük olan çocuğuna bütçeyi zorlamayan bir oyuncak arayanlar, temel işlevleri rahatlıkla yerine getiren bu ürünü tercih edebilirler.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

3 Yorum

 1. bahar doğan

  selamlar.. ben yukarda özellikleri hakkında yorum yapılan bilgisayarı kullanıyorum.. henüz 15 gün oldu alalı.. ve geldiğinde vista yüklenmişti ama xp yüklettim..sonra da win 7 ye heves ettim 2. gün win 7 yüklettim.. şimdi felaket kasmalar var..video izlemek, msn de görüntülü konuşma yapmak yada word exel gibi programlarda çalışmak felaket sorun veriyor ..bu durum win 7 ile mi alakalı acaba?? yoksa bu donanıma sahip bi pc nin bu gibi hataları vermesi mümkünmü dersiniz?? tavsiye ederseniz xp ye dönebilirim..cvp bekliyorum..şimdiden teşekkürler..

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu ürünün işlemcisi en alt seviye işlemcilerden birisi. Ürünün ucuz ve hafif olması için bu tür bir işlemci tercih edilmiş. Eğer Windows XP kullanırken sorun yaşamadıysanız XP’ye geri dönmeyi düşünebilirsiniz (Vista’dan kesinlikle uzak durun). Ancak yukarıda da söylediğim gibi aletin kendisinden çok yüksek bir performans beklememelisiniz.

 2. bahar doğan

  selamlar..xp ye dönmekten vazgeçtim.. çünkü kardeşim win 7 yi yüklerken driverlerini kurmamış..şimdi kurmaya uğraşıyorum ama vga yı kurmayı deniyorum ‘bilgisayarda değişiklik yapmasına izin veriyormusunuz’ sorusuna evet dedikten sonra kurulumu başlatmıyor..acaba neden?? uyumluluğu fln ayarladım..bunu çözemiyorum..çokta bilgim yok size danışayım dedim..

Bir cevap yazın