Datron Mobee 8.9

Datron Mobee 8.9'un kasasının dışı piyano siyahı içi ise mat siyah.

Datron Mobee 8.9’un kasasının dışı piyano siyahı içi ise mat siyah.

Ekran çevresini incelediğimizde sol, sağ ve üst kenarlarında yaklaşık ikişer cm boşluklar gördüğümüz Mobee 8.9’un ekranın üst ortasında sadece lens ve küçük yuvarlak çerçeveden oluşan kamera, sol ve sağ kenarlarda ise hoparlörler yer alıyor. Böylelikle Mobee 8.9’un üst kasası sade ve şirin bir görünüyor.

Mobee 8.9’un alt kasası ise metalik bir çerçeveye sahip. Bu çerçeve sağ ve sol kenarlardaki yuvaları da kapsıyor. Bilgisayarı açma tuşu, ekranı tutan menteşelerin sağ kenarında, bu metalik çerçevenin başladığı yerde bulunuyor. Menteşelerin sol kenarına ise kilit yuvası yerleştirilmiş.

Klavye ve çevresini incelediğimizde ise, mikrofonun klavye tuşlarının bittiği yerin sol alt tarafına yerleştirildiğini görüyoruz. Klavye tuşlarının çevresinde ise, kasanın kenarlarındaki yuvaların ve ışıklı göstergelerin simgeleri bulunuyor. Kendilerini çok belli eden bu simgelerin özellikle 8.9″ netbooklarda göz kalabalığı yapmamaları için mümkünse kenarlara yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kenarlara bakıp bunların çoğunun kenarlardaki metal çerçeve üzerinde de gösterildiğini fark ettiğimizde, klavye çevresindeki simgelerin gereksiz olduğundan emin olduk.

Klavye ile ekran arasındaki alanda dört tane durum gösterge ışığı bulunuyor. Bu ışıklar kablosuz bağlantı, Num Lock, Caps Lock ve sabit disk durumunu gösteriyor. Bilgisayarın açık/kapalı durumunu ve pil durumunu gösteren ışıklar ise bilgisayarın sol ön kısmında bulunuyorlar. Dikkat çekecek kadar büyük olan bu ışıkların gerek büyüklükleri gerekse konumları nedeniyle ekrana bakarken gözünüzü almaları kaçınılmaz olabiliyor. Küçük bilgisayarlarda büyük simgeler ve büyük ışıklar kullanılmasının kullanıcıları rahatsız edebilme riskinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Minik, şirin bir görüntüye sahip olan Mobee 8.9’da klavye çevresi daha sade tasarlansaydı daha güzel olacağını söyleyebiliriz.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.6 cm.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.6 cm.

Kasası klavye uğruna büyütülmemiş olan Datron Mobee 8.9, aslında kullanım açısından birçok benzeriyle aynı olumlu ve olumsuz özellikleri gösteriyor. Klavyesi oldukça küçük tasarlanmış. 8.9″ bir netbookta küçük bir klavye kullanılması gerektiği bir gerçek. Belki tuş tasarımları keskin kutular yerine aynı büyüklükte ama biraz daha yayvan yapılsaydı kullanıcıları daha çok memnun olabilirdi ama çoğu 8.9″ netbookta benzer klavyeler kullanıldığını görüyoruz. Ancak klavyenin oturtulduğu alanın çerçevesinin biraz daha yumuşak hatlı yapılmasını tercih ederdik. Özellikle diğer tuşlardan daha küçük olan F tuşlarına basarken parmağınızın bir bölümü kasaya gelerek tuşlara basmanızı engelleyebiliyor.

Fn hızlı erişim tuşları F1’den F8’e kadar tanımlanmış. Bunlar, uyku modu, kablosuz bağlantı etkin/devre dışı, monitör seçimi, parlaklık arttırma azaltma, ses kapama, azaltma ve arttırma, Num Lock, Scr Lock. Fn ve yön tuşlarıyla ise page up/down, home ve end komutları verilebiliyor.

Mobee 8.9’un dokunmatik alan büyüklüğü klavyeyle uyum sağlayacak şekilde küçük ama yeterli büyüklükte tasarlanmış. Bu kibar dokunmatik alanın kenarından yukarı aşağı kaydırma komutu verilebiliyor. Bu özellik, dokunmatik alanın sağ bölümünde üst ok ve aşağı ok simgeleriyle gösteriliyor. İki parmakla yakınlaştırma uzaklaştırmanın Mobee 8.9 için söz konusu olmaması iyi çünkü bu alan iki parmak ile bu hareketi yapabilecek kadar büyük değil.

Datron Mobee 8.9

Datron Mobee 8.9’un fare tuşları için, dokunmatik alanın biraz altında, bu alanın genişliğinden biraz büyük olacak şekilde bir yuva yapılmış ve bu yuvaya fare sol ve sağ çubukları yerleştirilmiş. Bir yuvanın içinde oluşu nedeniyle bu tuşların en rahat kullanım şekli parmaklarınızın yatay haliyle mümkün oluyor, parmaklarınızı dik kullanmak isterseniz çerçeveye çarpıyor veya tuşun etrafındaki boşluğa tırnağınızı sokabiliyorsunuz. Ancak parmağınız yatayken kullanırsanız herhangi bir problem yaşamıyorsunuz. Ayrıca titiz kullanıcılar, fare tuşlarına bastıkları zaman çıkan sesi beğenmeyebilirler.

Sol kenarında ses girişleri, VGA, güç giriş. Ekranı tutan menteşenin sol kenarındaki yuvarlak kısımda kilit yuvası var.

Sol kenarında ses girişleri, VGA, güç giriş. Ekranı tutan menteşenin sol kenarındaki yuvarlak kısımda kilit yuvası var.

Sağ kenarda iki tane USB, ağ bağlantısı ve telefon bağlantısı var. Ekranı tutan menteşenin sağ kenarındaki yuvarlak kısımda bilgisayarı açma tuşu var. Kart okuyucu ise kasanın ön tarafına yerleştirilmiş.

Sağ kenarda iki tane USB, ağ bağlantısı ve telefon bağlantısı var. Ekranı tutan menteşenin sağ kenarındaki yuvarlak kısımda bilgisayarı açma tuşu var. Kart okuyucu ise kasanın ön tarafına yerleştirilmiş.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

3 Yorum

 1. bahar doğan

  selamlar.. ben yukarda özellikleri hakkında yorum yapılan bilgisayarı kullanıyorum.. henüz 15 gün oldu alalı.. ve geldiğinde vista yüklenmişti ama xp yüklettim..sonra da win 7 ye heves ettim 2. gün win 7 yüklettim.. şimdi felaket kasmalar var..video izlemek, msn de görüntülü konuşma yapmak yada word exel gibi programlarda çalışmak felaket sorun veriyor ..bu durum win 7 ile mi alakalı acaba?? yoksa bu donanıma sahip bi pc nin bu gibi hataları vermesi mümkünmü dersiniz?? tavsiye ederseniz xp ye dönebilirim..cvp bekliyorum..şimdiden teşekkürler..

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu ürünün işlemcisi en alt seviye işlemcilerden birisi. Ürünün ucuz ve hafif olması için bu tür bir işlemci tercih edilmiş. Eğer Windows XP kullanırken sorun yaşamadıysanız XP’ye geri dönmeyi düşünebilirsiniz (Vista’dan kesinlikle uzak durun). Ancak yukarıda da söylediğim gibi aletin kendisinden çok yüksek bir performans beklememelisiniz.

 2. bahar doğan

  selamlar..xp ye dönmekten vazgeçtim.. çünkü kardeşim win 7 yi yüklerken driverlerini kurmamış..şimdi kurmaya uğraşıyorum ama vga yı kurmayı deniyorum ‘bilgisayarda değişiklik yapmasına izin veriyormusunuz’ sorusuna evet dedikten sonra kurulumu başlatmıyor..acaba neden?? uyumluluğu fln ayarladım..bunu çözemiyorum..çokta bilgim yok size danışayım dedim..

Bir cevap yazın