Datron Mobee 10

Datron Mobee 10

Test merkezimize sedefli mat beyaz rengi ulaşan Datron Mobee 10, daha önce incelediğimiz MSI netbookla genel tasarım benzerlikleri gösteriyor. Kasasının altındaki etiketlerden bu benzerliğin, üreticisinin MSI olmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. MSI’dan daha yumuşak kenarlara sahip olan Mobee 10’un sedefli mat beyaz renginin düz beyazdan daha hoş göründüğünü söylemeliyiz. Klavyesinin düz beyaz oluşunun ise bu hoş görüntüyü tamamladığını söylemek isterdik ama tamamı aynı renk tasarlansaydı göze daha hoş geleceğini düşünüyoruz.

Ekranın üst ortasına yerleştirilen kameranın etrafında kamera lensinin küçük yuvarlak çerçevesi dışında bir malzeme kullanılmaması sade bir şıklık sağlamış. Mikrofon ise ekranın sağ üst kısmına yerleştirilmiş. Ekranın sol ve sağında ikişer cm, üst kısmında 2.5 cm boşluk var. Rahat bir klavye alanı sağlayabilmek için genişletilen kasalarda ekranın çevresindeki bu boşluklar olmazsa olmaz. Ama özellikle açık renkli modellerde bu boşluklar ne kadar az olursa ekran boyutları gerçek boyutuna o kadar yakın hissediliyor. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Mobee 10’un hissedilen ekran boyutları ideal olmasa da yuvarlak hatlı oluşu nedeniyle aynı renkli benzerlerinden daha olumlu bir etki bıraktığını söyleyebiliriz.

Mobee 10’un ışıklı durum göstergeleri fare tuşlarının biraz sağında yerlerini almışlar. Bilgisayarı açma tuşu ise klavyenin hemen sağ üzerinde bulunuyor ve metalik olarak tasarlanmış. Bu tuşun bir yarısında bilgisayarı açma/kapama simgesi, diğer yarısında küçük mavi bir ışık var. Bu ışıklar kullanıcıların gözünü alabilecek konum ve boyutlardalar. Özellikle ortamdaki ışığa göre kullanıcıya rahatsızlık verebilirler. Işıklı göstergeler netbooklarda mutlaka klavye çevresine yerleştirilmek isteniyorsa, nokta şeklinde tasarlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Mobee 10’un tasarımında hoşunuza gidecek diğer bir ayrıntı ise, daha önce LG X110’da da gördüğümüz, sıcak hava çıkışının 5 parçaya bölünmüş gibi tasarlanmış olması. Bu görüntünün standart görünümden daha hoş olduğu kesin. Tasarımını incelemeye devam ettiğimizde gözümüze çarpan son özellik, fare tuşunun metalik oluşu oluyor. Bilgisayarda fare tuşu dışında sadece bilgisayarı açma tuşu metalik. Bu tuşlar kasanın kendi renginde tasarlansaydı Mobee 10 daha da şık olabilirdi ama herhalde o zaman da çok sade olurdu.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Mobee 10’un klavyesi daha önce incelediğimiz MSI Wind U120 ile aynı. Netbook maratonumuzu takip edenler hatırlayacaktır, incelediğimiz U120’nin klavyesini beğenmiş ama İngilizce klavye olduğu için Türkçe klavyenin tuş yerleşiminden emin olamamıştık. Datron Mobee 10’da ise Türkçe klavyeyi inceleme fırsatı bulmuş olduk. Ü, Ö ve Ç tuşları diğer harf tuşlarına göre biraz küçük ama rahatsız edecek kadar değil. Resimlerde de göreceğiniz gibi Mobee 10, alıştığınız tuş yerleşimi ve ideal tuş boyutlarıyla oldukça rahat ve netbook kullandığınızı hissettirmeyecek bir klavyeye sahip. Böyle rahat bir klavye yerleşimine rağmen klavyenin üst ve alt kısmında kalan kasa boşlukları bilgisayarda sıkışık bir görüntünün önüne geçiyor. Biz yine daha fazlasını istiyor ve bu boşlukları değerlendirmekten yana oluyoruz; bir eksik olarak sayamayız ama bilgisayarı açma tuşunun sol tarafına bazı programları tek tuşla açmamıza yarayacak hızlı işlev çubuğu yapılsaydı daha güzel olabilirdi.

Fn hızlı erişim tuşları F2’den F12’ye kadar tanımlanmış ve monitör seçimi ile başlıyor. Diğer Fn tuşları ise dokunmatik alan aktif / pasif, parlaklık azaltma – arttırma, kamera etkin / devre dışı, ses azaltma-arttırma-kapatma, güç tasarrufuna geçiş, bluetooth ve kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakma ve uyku modu. Home, end, page up ve page down komutları ise Fn+yön tuşlarıyla veriliyor. Fn komutları verildiğinde ekranın sağ alt köşesinde rakiplerine göre daha hoş simgeler beliriyor.

Mobee 10’un klavyesinde gözümüze çarpan bir diğer konu da F tuşlarının hemen üstündeki kasanın sert hatlı oluşu. Kasa genelindeki yumuşak kenarlı tasarım burada da uygulansaydı F tuşlarını kullanmak biraz daha rahat olabilirdi.

Mobee 10’un dokunmatik alanı kabul edilebilir boyutlarda ve çerçevesinde herhangi bir malzeme kullanılmamış. Bu haliyle dokunmatik alanın bir netbook için rahat bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Tasarımdan bahsederken değindiğimiz metalik fare tuşları ise tek tuş halinde tasarlanmış. Aslında kişisel görüşler değişebilir ama yine de netbooklarda tek tuş halindeki fare tuşlarının çift tuş halinde tasarlananlara göre daha hoş göründüğünü söyleyebiliriz. Tabi kullanım konusunda ince ve tek tuş oluşu nedeniyle bir alışma sürecine ihtiyacınız olabileceği de bir gerçek.

Sol kenarında 2 tane USB yuvası, sıcak hava çıkışı, güç girişi, kilit yuvası.

Sol kenarında 2 tane USB yuvası, sıcak hava çıkışı, güç girişi, kilit yuvası.

Sağ kenarda bir tane USB yuvası, kart okuyucu, ses girişleri, VGA yuvası, ağ bağlantısı

Sağ kenarda bir tane USB yuvası, kart okuyucu, ses girişleri, VGA yuvası, ağ bağlantısı

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın