Darksiders İnceleme

Zelda’nın neden bu kadar aşık olunan bir seri olduğunu bir türlü anlayamamışımdır. Tamam, ben de severim; sevimli karakterleri, uzun süren hikayeleri ve masalsı anlatımıyla iyi bir oyun serisidir Zelda. Ancak  beni bir saat sonra sıkan bir yapısı vardır Legend of Zelda’nın. Serinin her yeni oyununda benzer şeyleri yaparız: Her seferinde pek tatmin edici olmayan kombat sistemiyle düşmanlarla savaşır, yeni ekipmanlar kazanır, onunla birlikte önceden giremediğimiz yerleri açar ve bu şekilde ilerleye ilerleye oyunu bitiririz. Dolayısıyla her ne kadar eğlenceli bir seri olsa da monotonluğu asla kıramaz Legend of Zelda ve benzerleri (Castlevania, Metroid/Metroid Prime’da bu tür oyunlara bir örnek, hatta yabancılar bu tür oyunlara komple “metroidvania” diyor).

Darksiders 1

Karşınızda oyunumuzun ana karakteri War.

Peki niye direk olarak Legend of Zelda’dan bahsettim? Çünü Darksiders farklı bir şekilde makyaj yapılmış bir Zelda oyunu aslında. Bazıları God of War ile de benzeştiğini iddia ediyor ancak yaratıkların kafalarında öldürmek için tuş çıkması bir oyunu God of War yapmıyor bana göre. Darksiders özünde tam anlamıyla apokaliptik bir Legend of Zelda.

Cehennem ile Cennetin Ortasında

Her ne kadar oynanış olarak Zelda’ya oldukça benzese de teması ve hikayesi çok daha farklı Darksiders’ın. Oyunda cehennemin dört atlısından biri olan War’u oynuyoruz. War’un dünyada olmasının sebebi ise kıyametin olması gerekenden erken kopması. Cennet ve Cehennem arasında süregelen bir savaş vardır ve bu iki grup arasındaki savaş Charred Council’in huzurunda barış antlaşmasının imzalanması ile sonlanır ve “insanın krallığı” kurulur. Charred Council’e göre, vakit geldiğinde insan bu savaşta çok büyük bir faktör olacaktır. Kıyamet koptuğunda dengeyi sağlamaları için dört atlı görevlendirilir.

Atlılar, kıyamet koptuğu anda dünyaya inerek savaşın dengesini değiştireceklerdir. Atlılarda bir tanesi, War, dünyaya iner ve her tarafın yıkım içinde olduğunu, şeytanların ve meleklerin savaş içerisinde olduklarını görür. Ancak hem diğer atlılar etrafta yoktur, hem de bunun kıyamet olmadığı söylenmektedir. Charred Council kıyamet yüzünden War’u sorumlu tutar ve bizi tek bir insanın kalmadığı, kalanların da zombiye dönüştüğü yok olmuş uygarlığa, Destroyer’ı (ki bu ana şeytan oluyor) yok edip düzeni sağlamamız için gönderir.

Oyunun başında War’dan bütün güçleri alınıyor ve güçsüz bırakılıyor. Tahmin ettiğiniz gibi amacımız Counsil’in dediklerini yaparak gücümüzü geri kazanmak ve bu şekilde Destroyer’ı yok etmek. Elbette söylemesi yapmasından daha kolay olan bu iş oldukça uzun sürüyor. Oyunda genelde Zelda serilerinde var olan aynı üç tuş komboları kullanılıyor (bazen LB’ye basarak ya da atak tuşuna basılı tutarak bir şeyler yapabiliyoruz ancak bu kombolardan çok çıkmıyor). Anlayacağınız God of War ve benzerlerinde olan “hafif atak, ağır atak” mevzusu yok, bunun yerine X tuşunu ana silahı savurmak, Y tuşunu ise ikincil silahla saldırmak için kullanıyoruz. Aslında fena bir mantık değil ancak yine de dövüş sistemi bu yüzden hiçbir zaman tam olarak monotonluktan kurtulamıyor, bir süre sonra sürekli aynı şeyi yaptığınız hissinden kurtulamıyorsunuz.

Darksiders 4

Her ne kadar iki ayrı formda savaşabiliyor olsak da dövüşler bir türlü monotonluktan kurtulamıyor.

Her ne kadar yaratıkların kolunu bacağını parçalasak da dövüş sisteminin çok tatmin edici olduğunu söyleyemeyeceğim, hatta şöyle diyebilirim ki Prototype’da sivilleri ikiye ayırırken nasıl hissettiyseniz burada da öyle hissedeceksiniz, yani bir türlü tam olarak karşınızdaki yaratığı öldürdüğünüz hissini alamıyorsunuz ve bu da oyunun monotonluğunun kırılmasına pek yardımcı olmuyor tahmin edeceğiniz gibi.

23 Yorum

 1. HolyDex

  Dünya da bu kadar oyun eleştirmeni ve sitesi 10 üzerinden bu oyuna 9 puan verirken sizin bu kadar kötü eleştirmeniz ilginç. Bu iste üzerinde okuduğun Mafia II kötü yorumuna benziyor.

 2. Uğur Yurtsever

  Tam aynı şeyi yapmak üzereydim. 😛

  Elbette inceleme yazarken dünyadaki diğer eleştirmenleri referans noktası olarak görmüyoruz. Alışmış olabilirsiniz diğer site ve dergilerin birbirinin kopyası sıradan eleştirilerine. Sizi de anlayışla karşılıyoruz.

 3. Uğur Yurtsever

  “Adamlar” diyorsa doğrudur tabii. “Adamlar”. Böyle kapalı kapılar ardında dünya oyun piyasasına yön veren, kameranın bir türlü yüzünü göstermediği sürekli bir kediyi okşarken “yüzlerce oyun için gelmiş geçmiş en iyi oyun budur diye yazmaktan” kırışmış ellerini gördüğümüz “Adamlar”. Ben de tam onu diyecektim. Evet Darksiders… ve Adamlar.

 4. Oruç Dim

  Kaldı ki eğer dünyadaki bütün siteler ve dergiler 9 vermiş olsaydı da biz 100 üzerinden 9 vermiş olsaydık bile bunun adı “fikirlerin insandan insana, yargıdan yargıya farklılık göstermesi” olurdu. Ha siz altında ne tür bir buzağı arardınız bir fikrim yok tabi. THQ’nun sahibinden nefret ettiğimiz için verdik bu notu, hatta “inşallah iflas ederler” diye okutup üflettik incelemenin ardından.

 5. Ziyaretçi

  cok  cidiyetsiz bir yaklaşım .. sizin  yorumunuzu okurken  o kadar sıkıcı oldugunu  söylüyorsunuzki  ben  sizin  yazınızı okurken  sıkıldım . ben  acıkcası  oyunu  oynarken cok  eğlendim.. lütven bir  şeyler  yazarken  sadece kendinizin  değil  herkesin bakış  acısıyla degerlendirin

 6. ßy Cazano[va

  aRkadaşLar Ben Bu oYunu evDe oynuyorum GerÇeKTenDe SüPeR Bir Oyun TombRaiDeR BiLe Bu oyunun Yanında HaLt Etmiş öMrümDe iLk DeFa BöyLe Bi Oyun oyNuyorum SüPeR öTeSi Oynamanızı Tavsiye edErm ZorLandıqınız BÖlümLeR VaRSa Bana Mesaj aTın SiZe YaRdımCı oLabiLirim

 7. kacalye52

  talk to vulgrim yani vulgrim ile konusma bölümünü nasıl gecebilirim..yani e ye basarak vulgrim ile konusmam ıstenıyor..e ye basıyorum sayfa acılıyor sonrasında ne yapmam lazım..yardımcı olursanız cok sevinirim…

 8. Ziyaretçi

  kardeş boşuna kendini yorma..burada kendini yazar sanan troller var, adamlar şirketten kıl kapmış oyuna düşük not veriyor…bu kadar zekaya sahip birileriyle polemiğe girme bence..

 9. Logar

  Bu yazı 1.5 yıllık, son yorum 6 aylık. Artık çöplüğünüze dönün beyler komik duruma düşüyorsunuz, orada ötün istediğiniz kadar. Ya da adam gibi okuyun yorum yazın site basmaya kalkana kadar. Kabak tadı verdiniz sabahtan beri.
  Herif araya araya gitmiş fosilleşmiş yazıyı bulmuş ortalığı karıştıracam diye. Zekanı belli etme bari dingil.

 10. Ziyaretçi

  Ulan tüm oyun siteler 9/10 vermiş, herkes konuyu ve oyunu övmekten kendini alamıyor burada bazı “liseliler” çıkmış boş boş konuşuyor.

  Ne kadar dandik bir site olduğu bu yazıdan belli zaten buranın. Adam bildiğin abaküs terk, hatta troll, geçmiş yazarlık yapıyor.işte boş beleş adamlar toplanmış üç tane şakşakçı da gerçeği söylene karşı yorum yazıyor güya..siz sitenin adını “teknoliseliler” olarak değiştirin bence…troll ü var, liselisi var, abaküs terk i var…

 11. Ziyaretçi

  sendeki de ne sözlük aşkıymış arkadaş.

  Niyeyse oyunun uzun olması gayet hoşuma gitti. ince detaylar ve haritadaki özgürlük çok hoş. sindire sindire oynuyoruz.

 12. Huseyin

  birader begenmiyorsan siteyi cek git ya, troll mroll ne demek abakus terk falan.. git o zaman o sitelerde dolan “teknoliseli” teknoilkokullumu artık orasını bilemem.. ne dandik, bi de yorum yazıyor adam ya begenmeyip..

Bir cevap yazın