Dark Void PC İnceleme

Tesla’ya Ayıp Olmadı mı?

Dark Void’in ilginç bir hikayesi var. Will adında daha öz güvenini yeterince kazanamamış bir kargo pilotu, Bermuda Şeytan Üçgeni üzerinde uçarken kendini paralel bir evrende (Void’de) Watchers denen uzaylılarla savaşıyorken bulur. THG Oyun incelemelerini okuyorsanız, yazarlarımızın oyunlardan neredeyse hiç spoiler (ipucu) vermediklerini fark etmişsinizdir ama ilk defa bir oyunda spoiler versem bile bozulan hiç bir sürprizin olmayacağını fark ettim. Oyunun hikayesi, o kadar yapmacık ve zorlama, ara sahneler o kadar özensiz ve alakasız ki şimdi size oyunun sonunu bile söylesem (ki ilerde bir spoiler vereceğim) oyunu bitirdiğiniz zaman bana kızmazsınız, hatta evet haklıymışsın dersiniz.

Dark Void Ele Geçirme

Düşman araçlarını böyle ele geçiriyoruz.

The Prestige filmini izlediniz mi? İzlemediyseniz mutlaka izleyin. Filmde ki senaryonun dayanak noktalarından biri de meşhur mucit Nikola Tesla’ydı (1856-1943). Nikola Tesla’nın icat ettiklerine ve aklındaki tasarılarına baktığınız zaman 21. yüzyılda bile sizi hayrete düşürecek şeyler olduğunu görürsünüz. Nikola Tesla, Dark Void’de de boy gösteriyor. Oyuna ilk başladığımda tüm o teknolojinin, Nikola Tesla’ya dayandırılacağını sanmıştım fakat Nikola Tesla’nın uzaylıların teknolojisini çalan (hadi araklayan diyelim neyse esinlenen olsun) bir konumda bulmak beni şaşırttı. Bu iş için Tayvan’lı bir merdiven altı mühendisi kullanılabilirdi (onlar bu esinlenme işinde iyiler çünkü ).  Nikola Tesla gibi önemli bir şahsiyet isminden yararlanılmak için ikinci sınıf bir oyuna kurban ediliyor ve oyunun sonunda… bu kadar spoiler yeter…

Dark Void Tesla

2. Sınıf Oyunlara konu olacak adam mıydım ben?

Dark Void’de her şey o kadar ani oluyor ve bitiyor, bazı karakterler o kadar gereksiz ki oyuna bir türlü ısınamıyorsunuz. Bazı şeylerin oyunun yapımı sırasında eklenip çıkarıldığını çok bariz, yeteri kadar iyi planlanmamış bir oyun olduğunu anlamak için oyunu fazla oynamanız gerekmiyor. Plansızlığın yanında oyunda unutulmuş bazı şeylerde var. Devir hareket yakalama (motion capture) teknolojisi, kaliteli oyunlarda ara sahneler artık hareket algılama teknolojisi ile hazırlanıyor fakat yapımcılar ya hareket yakalama teknolojisi kullanma imkanına sahip değillerdi (arkanızda Capcom gibi bir dev varsa bu düşük bir ihtimal) ya da hareket yakalama teknolojisini oyuna uyarlayamadılar. Animasyonlar, abartmıyorum 5-6 yıl önce çıkmış oyunları hatırlatıyor. Önce sol bacak, sonra sağ bacak, kalça sabit yürüyüşü.

Dark Void Robot

Watcherslar oldukça ileri bir teknolojiye sahip

1 Yorum

Bir cevap yazın