Dark Void PC İnceleme

Çantasına son bir göz attı. Güneş gözlüğü, güneş kremi, havlu, okunmayı bekleyen kitaplar. Evet, her şey tamamdır. Tüm yılın yorgunluğunu bu iki haftalık tatilde çıkarabilecekti. Bu ilk tatili değildi, daha önce de pek çok kez Dünya’yı gezmiş, değişik yerler görmüştü. Fakat bu sefer değişik bir şey yapmak istiyordu. Planlanmış oteller, rezervasyonlar, önceden ayırtılmış gidiş dönüş uçak biletleri… Plan istemiyordu bu sefer, masasının üstünde duran küçük Dünya küresini çevirecek, gözünü kapatıp parmağı ile durduracaktı. Parmağı hangi ülkeyi gösteriyorsa o ülkeye gidecekti.

Havaya şöyle bir baktı eylül ayının yakıcı güneşi tepedeydi. Ana haber bültenlerin de sıcaktan bunalmış hayvanların belediye parklarında serinlerken görüntüleri, sıcaktan ölenlerin haberleri… Dünya sıcaktan yanıyordu… tatil için bundan daha iyi bir zaman olamaz diye düşündü. Hadi hayırlısı deyip gözünü kapadı, parmağını dönen küreye koydu ve Sibiryanın küçük bir köyünde karda zar zor yürürken buldu kendini. Bilmediği şey Sibiryanın bazı bölgelerinde eylül ayında kar yağmaya başladığıydı fakat o aldırmadı, inat etmişti bir kere kafasına eseni uygulayacaktı. Etraftaki insanlarının şaşkın bakışları arasında mayosunu giydi, şezlongu serdi, bulutların arasından zar zor sızan güneşin keyfini çıkarmaya başladı.

Dark Void Çomak

İşe çomak sokmak dedikleri bu olsa gerek.

Capcom, Dark Void’in geliştirilmesi için Airtight ile anlaştığında eminim güzel bir oyun bekliyordu. Airtight’ın iyi bir oyun geliştirebilmesi için tüm imkanlar mevcuttu; Para, Capcom gibi dev bir yayıncının desteği, tüm teknik imkanlar, elinizin altında yetenekli oyun geliştiricileri fakat eksik olan bir şey vardı, “Planlama”. İyi bir oyunun olmazsa olmazı her şeyden önce zeki beyinlerin tutkuyla hazırladığı planlamadır. Bir oyun yapılmadan önce taslaklarda oyunun senaryosu, türü, konsept çizimleri, her şey hazır olmalıdır. Sağlam bir planlama yapmadan yola çıkar, yolda nasıl olsa gerisini düşünürüz derseniz. Yukarıdaki hikayede adam gibi kendinizi sıcak güneşin altında keyif çatarken değil, Sibiryada etraftaki insanların garip bakışları altında bulabilirsiniz, tıpkı Dark Void’de olduğu gibi.

Dark Void Tapınak

Dark Void PC, Xbox360 ve PS3 (el konsolları için oyunun farklı bir versiyonu var) için çıkan bir TPS oyunu, bildiğimiz shooter özelliklerinin hepsini bünyesinde barındırıyor, buna ek olarak Dark Void’de uçabiliyoruz. Bu uçuş konusuna tekrar geleceğim önce bildiğimiz shooter öğeleri oyunda nasıl ona bakalım. Gears of War desem sanırım Dark Void’in nasıl bir shooter özelliklerine sahip olduğunu belirtmekte yeterli olur. Koruma bul, arkanı yasla, çık ateş et, tekrar saklan buraya kadar Dark Void’in sorunsuz bir mekanizması var. Düşmanlarınız da tıpkı sizin gibi koruma arkasına gizleniyor, ateş ediyorlar fakat koruma arkasında iken yaptıkları bazı hareketleri (tavşan gibi sağa sola zıplıyorlar) anlamsız buldum. Sağa sola sekme deyince aklınıza bir zamanların Hollywood filmleri gelmesin, bu oyunda dev tavşanlar, dev arılar falan yok. Mevzu çok daha “derin”!

Dark Void TPS

1 Yorum

Bir cevap yazın