Dark Knight USB 3.0 Kasa İncelemesi

Türkiye’nin ilk ve tek USB 3.0 kasası Dark Knight’ı inceliyoruz.

Baş döndüren yonga teknolojisi kadar hızlı ilerlemese de son yıllarda bilgisayar kasalarındaki değişim de dikkat çekici diyebiliriz. Çok değil, bundan birkaç yıl öncesine kadar üst düzey kasalarda bile bulunmayan özellikler, bugün fiyat/performans kasalarında kendini gösteriyor.

Son yıllarda kasa üretimi piyasasına pek çok oyuncunun da girmesi bu durumun başlıca sebeplerinden biri. Kasa üreticileri, müşterilerini attırmak için sıkı bir şekilde çalışıyorlar. Bu da biz tüketicilere olumlu olarak yansıyor.

İşte size bilgisayar kasalarında kullanılmaya başlanacak yeni bir özellik daha: USB 3.0 desteği. Ve, bu desteği Türkiye’de ilk kez Dark, Knight model kasası ile veriyor.

İsterseniz, kasanın detaylı incelemesine geçmeden ve USB 3.0’dan bahsetmeden önce “Dark” markası hakkında fikir sahibi olalım. Akortek Bilişim’in internet sitesinden Dark hakkındaki kısa açıklamayı aynen aktarıyorum.

Akortek Bilişim’in markası olan Dark, Türkiye’ye yeni ve nitelikli bilişim ürünlerini uygun fiyat ve aksesuar çeşitliliği ile sunmayı hedeflemektedir. Kullanıcıların beklentileri yönünde şekillendirilmiş ürünlerle Türkiye piyasasına giren Dark, kasa ürünlerinde mini-ITX, HTPC ve oyuncu kasaları gibi teknoloji tutkunlarına yönelik modellerin yanı sıra Dark Media Mania Full HD medya oynatıcı gibi yenilikçi ürün gruplarında da yine yüksek performanslı ve uygun fiyatlı çözümlerle kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Akortek’in kendi markası olan Dark ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için Akortek’in internet sayfasına buradan erişebilirsiniz. Akortek, yerel bir marka olduğu için müşterileriyle sıkı bir ilişki içerisinde.

Dark markası hakkında fikir sahibi olduğumuza göre, artık kasamızı incelemeye başlayabiliriz. İncelemeye Dark Knight’ın tasarımına göz atarak başlamak istiyorum. Merak etmeyin, USB 3.0’a destek konusunu incelemenin ilerleyen sayfalarında bulabileceksiniz.

Ayrıca daha önce incelediğimiz Dark Mini Mania Full HD Medya oynatıcı incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Dark Knight

Dark Knight Resim 1

Dark Knight ön arka

Kasanın genel tasarımı bu şekilde. Şimdi detaylara inelim.

Dark Knight Girişler

Kasamızın üstünde hava girişi için genişçe bir ızgara bulunuyor. Bu bölüme iki adet 12/14 cm fan yerleştirebiliyorsunuz.

Dark Knight girişler 2

Dark Knight USB 3.0 Kasa

Kasanın üst tarafında bulunan girişleri görüyoruz. Burada 2 adet USB 3.0, bir adet e-SATA, mikrofon ve hoparlör girişi bulunmakta. Ayrıca güç tuşu ve reset tuşunu da hemen sağ tarafta görüyorsunuz.

Yeri gelmişken USB 3.0 hakkında biraz bilgi vermemiz gerekiyor sanırım. USB 3.0 geriye doğru uyumlu bir standart. Mesela, USB 2.0 destekli bir harici HDD’nizi USB 3.0 girişine bağlayarak sorunsuzca kullanabilirsiniz. Aynı şekilde USB 1.1 de USB 3.0 ile sorunsuz çalışıyor. Buraya kadar bir sorun yok.

Ama ne yazık ki, USB 2.0 aparatları USB 3.0 ile uyumlu değil. Mesela, kasanızdaki USB 2.0 kablolarını anakartınızın USB 3.0 jumperlarına bağlarsanız, sadece USB 2.0 desteği alıyorsunuz. Eğer kasanızda USB 3.0 desteği almak istiyorsanız, USB 3.0  için özel olarak tasarlanmış kablolara ihtiyacınız var. Dark Knight da size USB 3.0 için özel olarak tasarlanmış bu kabloları sunuyor ve kasanızın ön panelinde USB 3.0 desteğini mümkün kılıyor.

Türkiye’de ilk ve tek (şimdilik) ön panelde USB 3.0 desteği sağlayan kasa Dark Knight. Henüz çok az anakart jumperla USB 3.0 desteği sunsa da Dark Knight’ın şimdiden ön panelde USB 3.0 desteği sunması güzel bir artı bizce.

Ayrıca her geçen gün daha çok cihazın ve anakartın USB 3.0 desteği sunduğunu görüyoruz. USB 3.0 bir kasaya şimdiden sahip olmak için pek çok nedeniniz olacak.

Dark Knight Ön LED

Kasamızın ön ve arka tarafında bulunan 12 cm fanların her ikisinde de kırmızı LED bulunmakta.

3 Yorum

  1. Ömer YILMAZ

    Ön panelde usb 3.0 girişi var diye bu kasayı aldım. Ama hayal kırıklığına uğradım. Ön panele bağlı 2 adet usb uzatma kablosu var . Kasanın içindeki bu kabloları kasadan dışarıya çıkarıp arka paneldeki usb 3.0 yuvalarına bağlamanız gerekiyor. Yani arka paneldeki usb 3.0 yuvalarını öne taşımış oluyorsunuz . Çok saçma ve çirkin görünüyor. Almayı düşünenlerin dikkatine.

  2. murat

    aynı kasayı bende alalı bir ay olmadı çok güzel bir kasa oyun tutkunları ve görsellik istiyenler için iyidir ben kasada i7 3770k işlemçi 16 gb ram
    2gb 256 bit nvida ekran kartı gigabayte b75 ana kart ve 2 tane kendi fanı hariç 4 fan taktırdım ledli karanlıkta gerçekten gecelerin kara şövalyesi atx kasa almak istiyenler bu kasayı inceleminizi öneririm.
    ve kasada 2 ön usb3 vardır arkataraftan cekiliyor evet ama sırf bunun için kasadan vaz geçmeyin

Bir cevap yazın