Dark easy-Swap USB 3.0 Docking Station İncelemesi

Performans

Sabit diskler, özellikle de masaüstü için olanlar, yatay konumda çalışmak üzere tasarlanırlar. Bu dikey ya da ters konumda çalışamayacakları anlamına gelmez. Ancak diskin çalışma pozisyonu uzun vadede kullanım ömrüne ufak da olsa etki eder. Dark easy-Swap UBS 3.0’ın yatay çalışmaya uygun olan tasarımı bu tür olumsuzlukların gerçekleşme ihtimalini en aza indiriyor.

Dark easy-Swap Docking Station - HDTune USB 2.0 Test

HDTune USB 2.0 Testi - Arayüz darboğazı nedeniyle diskin performansı tam kullanılamıyor. Performans eğrisinin yatay olmasına dikkat edin.

Dark easy-Swap Docking Station - HDTune USB 3.0

HDTune USB 3.0 - Arayüz darboğazı olmayınca diskin başıyla sonu arasındaki performans farkı ortaya çıkıyor. Tabi ortalama aktarım hızının daha fazla olduğunu söylemeye gerek yok.

Dark easy-Swap’ın USB 3.0 arayüzüyle dosya aktarımı sırasında arayüz darboğazına takılmanız mümkün değil. Yukarıda aynı diski USB 2.0 ve 3.0 arayüzüne takarak yaptığımız test sonuçlarını görüyorsunuz. USB 2.0 ile dosyaların kopyalanması tam bir işkenceyken (USB 1.0 zamanlarını hatırlamak bile istemiyorum) USB 3.0’a geçtiğimizde diskin hızı veriyolunu tamamen doldurmaya yetmiyor. Teorik olarak 5 Gbps aktarım hızına sahip USB 3.0’ın günümüz diskleriyle doldurulması neredeyse imkânsız (SSD kullansanız bile). Sisteminiz USB 3.0 desteklemiyorsa easy-Swap’ın geriye dönük uyumluluk sağlaması sayesinde herhangi bir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Ancak eğer bütçeniz uygunsa biraz daha fazla harcayarak sisteminiz için bir USB 3.0 denetleyicisi almanızı şiddetle tavsiye ederim. Dark bu konuda da bir çözüm sunuyor. İster dizüstü ister masaüstü olsun yaklaşık 30 $ civarında bir maliyetle USB 3.0 kullanıcıları arasına katılabiliyorsunuz.

Dark USB 3.0 Kart Kutu

Dark USB 3.0 Kart

DK-AC-U3P USB 3.0 PCI-E Kart

DK-AC-U3P USB 3.0 PCI-E Kart

DK-AC-U3E1 USB 3.0 Express Card

DK-AC-U3E1 USB 3.0 Express Card

Üründe eksik olarak nitelendirilebilecek herhangi bir şeye rastlamadım. Tabi, bir harici disk kutusu olmadığı ve pratik kullanım göz önüne alınarak tasarlandığı için harici disklerinizi takmadığınız zamanlarda korumak için biraz daha dikkatli olmalısınız.

Yeri gelmişken belirtmeden geçemeyeceğim. Eğer bu ürünün üzerinde bir de USB 3.0 çoklayıcı olsaymış tadından yenmezmiş (tavsiye eder ödülünü de sonuna kadar hak edermiş). Tabi bunun maliyeti artıracağını söylememe gerek yok sanırım.

Sonuç olarak sabit disklerinizi kolayca tak/çıkar yapabileceğiniz, hızlı yedekleme yapmak için uygun bir çözüm arıyorsanız; kullanımı kolay olan ve hızlı USB 3.0 arayüzünü destekleyen Dark easy-Swap tam bu iş için tasarlanmış. Ürünün 36 $ + KDV olan fiyat etiketi de gayet makul. Açıkçası harici disklerle birlikte gelen ek donanıma fazladan para vermek yerine dâhili bir HDD alıp Dark easy-Swap USB 3.0 ile kullanmak çok daha mantıklı.

Dark easy-Swap USB 3.0 Teknik Özellikler
Ürün Kodu DK-AC-DSH1U3
Tip Docking Station
Takılabilen Disk Boyutu 2.5″ ve 3.5″
Disk Arabirimi SATA
Bağlantı Arayüzü USB 2.0, USB 3.0
Malzeme Plastik
Ek Özellikler Tek Tuş Yedekleme
Garanti Süresi 2 Yıl

Bir cevap yazın