Dark Dual Raidbox İncelemesi

Dış Görünüş ve Kullanım

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Ürünün fırçalanmış alüminyum gövdesi oldukça şık görünüyor.

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Ön tarafta bulunan bolca bulunan LED gösterge sayesinde hangi diskin, hangi arayüzün takılı olduğunu ve hangilerinin aktif olarak kullanıldığını görebiliyorsunuz.

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Diskleri yerine takıp çıkarmak oldukça kolay. Üst kısımda bulunan düğmeye bastığınızda sabitleme mandalı açılıyor ve kolayca diski çekip çıkarıyorsunuz.

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Arka tarafta güç, USB 3.0 ve eSATA bağlantılarının yanında 5 cm’lik soğutma fanı yer alıyor. Bu fanı hemen altında bulunan düğme yardımıyla istediğiniz zaman açıp kapatabiliyorsunuz. Fan kapalıyken normal olarak Raidbox hiç ses çıkarmıyor (disklerin çıkardığı sesleri saymazsak tabi). Açıkken ise fanın aşırı gürültülü olduğu söylenemez. Kullanım ömrünü uzatmak ve olası veri kayıplarına en aza indirmek adına diskler ne kadar serin çalışırlarsa o kadar iyidir. Bu bakımdan mümkün olduğunca fanı açık tutmanızı tavsiye ederim.

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Sol alt taraftaysa istediğiniz RAID yapılandırmasını seçtiğiniz anahtarlar ve reset düğmesi yer alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; bir yapılandırmadan diğerine geçerken mutlaka anahtarları bir kere normal konuma getirmeniz ve sistem açılırken reset tuşuna basılı tutmanız gerekiyor gerekiyor. Örnekle verirsem daha kolay anlaşılacak.

Diyelim ki disklerinizi RAID 0 olarak yapılandırmıştınız ve artık RAID 1 olarak kullanmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle Dark Dual RaidBox’ı kapatıyoruz. Sonra arka taraftaki anahtarları “Normal” konuma getiriyoruz. Reset tuşuna basılı tutarak sistemi açıyoruz. Disklerin ışıkları yandıktan sonra reset tuşunu bırakabilirsiniz. Disklerimiz RAID 0 yapılandırmasından çıkıp artık bağımsız hale geldiler. Şimdi tekrar sistemi kapatıyoruz. Anahtarları RAID 1 yapılandırmasına getiriyoruz. Yine reset tuşuna basılı tutarak Ridbox’ı açıyoruz. Disk ışıkları yandığında sistem artık RAID 1 moduna geçmiş oluyor. Tabi bunları yaparken verilerinizin yedeğini almış olmanız gerekiyor. RAID modları arasında geçiş yaparken verileriniz siliniyor.

Ürünün dağıtıcısı Akortek’in sayfasından indirebileceğiniz Hardware Raid Manager yazılımıyla bilgisayarınızdan RAID yapılandırması yapmanız ve durumlarını takip etmeniz de mümkün. Hatta gerekli ayarları yaptığınızda herhangi bir sorun oluşması durumunda yazılım size e-posta bile göderebiliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın