Dark Dual Raidbox İncelemesi

Küçük işletmelerin ve ev kullanıcılarının depolama sorunlarını çözmeyi hedefleyen Dark Dual RaidBox’ın neler sunduğuna bakıyoruz.

Dark Dual RaidBox

Dark Dual RaidBox

Yüksek çözünürlüklü videoların ve resimlerin hayatımızda daha fazla yer edinmesiyle birlikte depolama alanına olan ihtiyacımız da her geçen gün artıyor. Siz de benim gibi çocuğunuzun videolarını en kaliteli şekilde çekip saklamak isteyenlerdenseniz (yeni nesil çok şanslı bizim zamanımızda video kameralar bile yaygın değildi) mutlaka depolama konusunda sıkıntılar yaşamışsınızdır. 1080p kalitesindeki videoları H.264 gibi kodeklerle sıkıştırsanız bile bir yerden sonra sisteminizde bulunan disklerin yetmediğini görüyorsunuz. Kaliteli çektiğiniz yüzlerce resmin her biri ise birkaç megabyte yer kaplıyor.

Sıradan diskler alıp bilgisayarınıza takmak çözümlerden birisi ancak o zaman da işin güvenlik ve esneklik boyutu eksik kalıyor. Dark Dual RaidBox tam bu noktada hem isteğe bağlı olarak güvenlik hem de taşınabilir olması nedeniyle esneklik sorununu çözüyor.

Güvenlik derken tabi ki aynalama (RAID 1) desteğiyle verilerinizin birebir kopyasının iki diske de yazılmasından bahsediyorum. Eğer saklamak istediğiniz dosyalar sizin için çok önemliyse, bir diskin bozulma ihtimalini ortadan kaldırmak istiyorsanız RAID 1 kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tabi bunun yan etkisi depolama alanının yarı yarıya düşmesi oluyor.

Benim için güvenlikten ziyade performans önemli derseniz Dark Dual RaidBox’ı RAID 0 olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Saklamak istediğiniz veriler iki parçaya bölünüp aynı anda iki farklı diske yazıldığından teorik hız iki katına çıkar. Ancak disklerden birisi gittiğinde tüm verilerinizi kaybedersiniz.

Bana ikisi de gerekmez benim için harici disk kutusu olsun diyorsanız Dual RaidBox’ı normal modda çalıştırabilirsiniz. Bu durumda taktığınız diskler iki ayrı disk olarak sisteme görünüyor. Bu yapılandırmanın performans/güvenlik açısından herhangi bir diskten farkı olmuyor.

Elinizde hâlihazırda var olan diskleri kullanmak isterseniz JBOD seçeneğiyle iki farklı boyutta da olsa sanki tek bir diskiniz varmış gibi tüm kapasiteyi kullanabiliyorsunuz. Bu durumda da performans/güvenlik açısından normal bir diske göre artı ya da eksi söz konusu değil.

RAID yapılandırmaları hakkında ayrıntılı bilgi ve karşılaştırma için buradaki ve buradaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın