Dark (DK-NT-PS1U) Print Server İncelemesi

Akortek Bilişim’in markası olan Dark’ın KOBİ, okul ve kamu gibi yerlerde yazıcı paylaşım ihtiyacınızı kolaylaştıracak ve verimliliğinizi attıracak (DK-NT-PS1U) Print Server (Yazıcı Sunucusu) çözümünü inceliyoruz.

Ağınızda yazıcı paylaştırmak için sağlam bir ağ yönetim bilgisine ihtiyacınız vardır. Üstelik ağınıza ne kadar çok sistem bağlıysa, yazıcı paylaştırma sırasında bir problem ile karşılaşma oranınız o kadar artar. Ayrıca, yazıcı paylaşım trafiği ağınızı meşgul ederek verimliliği düşürür.

İşte bu durumların önüne geçmek ve çok basit bir şekilde ağınızda yazıcı paylaştırmak için ihtiyacınıza göre uygun fiyatlarla dahili, harici, paralel veya kablosuz bir Print Server (yazıcı sunucusu) alabilirsiniz. Ne var ki, dahili Print Server çözümleri pratik olmadığı için artık pek tercih edilmiyor. Paralel bağlantı kullanan yazıcılar da eskidi. USB arayüzünü kullanan Print Server’lar sizin için daha iyi bir tercih olacak gibi gözüküyor.

Bugün inceleyeceğimiz Dark Print Server da USB arayüzünü kullanan harici bir yazıcı sunucusu. Yukarıda da değindiğimiz gibi, bu cihazın amacı ağınızda yazıcı paylaşımını mümkün olduğunca basitleştirmek ve ağ trafiğinizi rahatlarak verimi attırmak. Peki, Dark Print Server bizlere bu özellikleri sunabiliyor mu? İncelemenin ilerleyen bölümlerinde bu soruya yanıt arayacağız.

DARK Print Server Kutu

DARK DK-NT-PS1U USB Print Server

Gördüğünüz gibi, ürünümüz oldukça sade ve 5 cm x 5 cm boyutlarıyla fazladan yer işgal etmeyecek kadar ufak bir tasarıma sahip.

DARK (DK-NT-PS1U) Yazıcı Sunucu

Dark Print Server çalışmak için bir adaptöre ihtiyaç duyuyor. Hemen ürünün üstünde yeşil LED ürünün güç durumu ile ilgili bize bilgi veriyor.

Dark (DK-NT-PS1U) Print Server USB

Reset için sol alt tarafta bir düğme bulunuyor.

Sistem şöyle çalışıyor. Ağınıza dahil etmek istediğiniz yazıcınızı USB kablosu üzerinden Dark Print Server’a bağlıyorsunuz. Daha sonra ethernet kablosu ile Dark Print Server’ı router veya modeminize bağlıyorsunuz. Dark Print Server’ın güç bağlantısını yaptıktan sonra, kutu içeriğinden çıkan CD ile basit bir yazılım yüklüyorsunuz. İşte, yazıcı ağınızı kurdunuz bile!

DARK Print server kutu içeriği

Ürünün kutu içeriği şöyle:

• 1 çıkışlı Dark NT-PS1U Paylaşımlı USB Print Server
• Kullanım kılavuzu
• Kurulum CD’si
• Güç adaptörü
• Ethernet kablosu (1.3m)

DARK Print Server kurulum

Ne yazık ki, Dark Print Server'ın kullanıcı arayüzünde Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Burada işletim sistemini seçtikten sonra kurulum otomatik olarak gerçekleşiyor. Windows 7 64 bit işletim sisteminde kurulumun sorunsuzca gerçekleştiğini gördüm.

DARK Print Server Arayüz

Programı yükledikten sonra karşımıza arayüzü gayet kullanıcı dostu bu program çıkıyor. Burada benim yazıcının hata verdiğini görüyorsunuz. Bunun nedeni yazıcının kartuşunun takılı olmaması. Program, Dark Print Server’a bağlı yazıcıyı otomatik olarak tanıyor ve kullanıma hazır hale getiriyor.

Bunun yanında daha detaylı bilgi ve yönetim için Dark Print Server’ı Web Browser üzerinden de yönetebiliyorsunuz. Web Browser’a “Options” menüsünden “Open Web Page” tıklayarak ya da herhangi bir internet tarayıcısından yazıcınızın IP numarasını yazarak ulaşabilirsiniz.

Eğer herhangi bir yazılım ile uğraşmak istemiyorsanız, Dark Print Server’ı herhangi bir yazılım yüklemeden de kullanabilirsiniz. Cihaz, kullanıcıların gönderdiği istekleri otomatik olarak algılayacak ve sıraya dizecektir.

8 Yorum

 1. Hayri

  Acaba urun uzerinde Windows, MacOS ve Linux isletim sistemi kullanan bilgisayarlar olan bir ag uzerinde calisabilir mi? Yukarida bahsedilen Windows tabanli kurulumu ag uzerindeki Windows ile calisan bir bilgisayarda yaptiktan sonra yaziciya MacOS ve Linux kullana yine ayni ag uzerinde bulunan bilgisayarlardan ulasip cikti alabilir miyiz?
  Tesekkurler.

 2. Tankut

  Epson Stylus DX9400F hepsi bir arada bir yazıcı kullanıyorum, bu ürünü kurdum ama çıktı almam mümkün olmadı. yazıcı sayfasında ürünü görmeme rağmen çıktı almam mümkün olmadı. Aklınıza gelen birşey var ise paylaşırsanız sevinirim.

 3. Bilal

  Bu cihazdan 2 adet aldım ancak kurulum cok basit olmasına rağmen ve yazıcı aktif görünürken sınama sayfası yazdıramadım.
  Bağlantı noktası olarak sanal usb ile kuruluyor. Kutu içindeki kurulum cd si ile gelen program icinde yazıcı özelliklerine baktığımda hem print serverin hemde Yazıcı’nın farklı ip ler aldığını fark ettim ve bağlantı noktası olarak her ikisini denedim ancak yine de yazdıramadım.
  Kurulumu yapabilen arkadaslar nasıl kurulduğunu anlatırlarsa cok sevinirim.

 4. Yusuf Çalışkan

  Merhaba.Bende 2 adet aldım oki ML5520 yazıcılarda kullanmak istedim fakat sürekli sorun yaşadım.yazıcıları daima unutuyor ve elektriğini çıkarıp takınca geliyordu. daha sonraları oda çözmez oldu.10 sn yazıcıları görüyorum fakat hemen yazıcılar kayboluyordu.. bende dark ları söküp attım kurtuldum.LPT den bağlayıp paylaşım verdim sorunum halloldu.sorunlu cihazlardır bilginiz olsun.Tavsiyem başka marka model bir cihaz kullanın.

 5. Calimero

  TP-Link’ler için de aynı şeyleri söyleyebilirim. KÜLLİYEN SORUN!Zaten kullanılan yazılım da TP-Link’inki ile aynı! Paranızı çöpe atmayın, başka çözümler arayın!

Bir cevap yazın