Dante’s Inferno Xbox Live’da Görücüye Çıktı

Çok değil, birkaç hafta önce Dante’s Inferno’nun demosu Playstation Network’de yayınlanmıştı. Birkaç saat önce demo Xbox Live sınırları içerisine girdi.

Demo ile ilgili ilk izlenimlerimizi konsol yazarımız Oruç Dim daha önce sizlere aktarmıştı. Oyun cidden kaliteli bir yapım ancak konsol sahipleri sürekli  God of War “kırması” Dante’s Inferno’ya baya bir yükleniyorlar. Bunların ve demonun yanı sıra bazı şeylere sitem ediyorum:

 • Demodaki giriş videosundaki hata, gereksiz ve bir kesimi istişareden çok tartışmaya götürecek Kral Richard’ın GBT’si nerede?
 • Bu gelişmeden haberdar olmamıza vesile olan Destructoid sitesindeki haberin bir bölümünün net anlaşılamaması. Akradaş gaza mı gelmiş ya da demonun haline mi kızıyor belli değil.

“While Christians and Jews are off celebrating their respective Holidays this week, this demo is the perfect thing to keep Muslims busy since we have sh*t all else to do tomorrow. Oh wait. You’re killing “Muslims” in the very beginning of the demo as you’re taking part in the Crusades. Well … f*ck. “

 • Vücuduna beyaz bir bez parçasını haç şeklinde nakşeden ve bu nakşetme sırasında akan kanlarla kırmızıya boyanan bezi gören ergen arkadaşlar İsviçre’deki referanduma “OLEEYYYYY” mi der bilemiyorum.

Dante's Inferno Demo Xbox 360

 • Tamam bu bir aksiyon oyunu, elbette karakter asacak kesecek ve düşmanı bertaraf edecek. Bundan anlaştık fakat madem öyle karakterin dişine uygun modellemeler ve paralellik içeren düşmanlar yapın. Nedir yahu o Sarzen’lerin hali?

Belki eleştiri gelecek belki fikir ortağı olacağız, problem değil, güzel bir istişare konusu işte. Benim hayıflandığım konu; lütfen ne oynadığımızı bilelim. Aklımızda ne nasihat kalıyor ne zoraki işler. Bu tür oyunlarda gördüğünüz “özellikle tarihi ve dini” olayları lütfen aklınıza kaydetmeyin. Neme lazım bir gün ilmi bir ortama girersiniz rezil olursunuz. Total War  oyunlarını oynayıp tarih tartışmasına gireni çok gördüm…

5 Yorum

 1. Oruç Dim

  “While Christians and Jews are off celebrating their respective Holidays this week, this demo is the perfect thing to keep Muslims busy since we have sh*t all else to do tomorrow. Oh wait. You’re killing “Muslims” in the very beginning of the demo as you’re taking part in the Crusades. Well … f*ck. “

  “Hristiyanlar ve Yahudiler kendi tatillerini kutlarken bu demo müslümanları eğlendirecek yegane şey zira bizim yapıcak bir sürü işimiz (noel hazırlığı) var yarın. Bir saniye, bu demoda haçlı seferlerinde olduğunuz için müslümanları öldürüyorsunuz… Hay…” Normal bir espri bu, bunda anlaşılmayacak birşey yok. Adam orada şaka yapmış, aynı şeyi müslümanları çıkarıp “orada hristiyanları öldürüyorsunuz… Hay…” da diyebilirdi.

  Yani ilk önce oyunu, bizde noel olmadığı dolayısıyla boş olduğumuz için müslümanlara önermiş, sonra da müslümanları öldürdüğümüzü hatırlayıp “tüh be, onlar bu oyunu oynamaz ki şimdi” (hani ciddi anlamda değil, maksat muhabbet olsun, dediğim gibi aynı şey hristiyanlar için de söylenebilir benzer bir durumda) anlamında söylemiş. Gayet normal ve olağan bir durum, herhangi bir konuda din geçtiğinde hemen alevlenmeye, altında başka niyetler aramaya gerek yok. Zaten kimin neyden “gaza geleceğini” de anlamadım, hristiyanlar bunun normal, sıradan bir oyun olduğunu biliyor, merak etmeyin arkadaşlar 😀 Hatta bir kısım hristiyan lobisinin tepkisini aldı oyun reklam kampanyalarıyla. Destructoid’de yazan adamlar gayet entellektüel yazılar yazan, aklı başında insanlar, iki haca gaza gelmezler yahu, merak etmeyin 😛

  “Nedir yahu o Sarzen’lerin hali?” demişsin. Sarzen’in ne olduğunu anlayamadım, Google’ a yazdığımda da birşey çıkmadı ama Serazen (Seracen) demek istediysen haklısın, harbiden oyunun o ilk bölümündeki düşmanların modellemesi kötü yani. Gerçi oyunda iyi modelleme de yok o da ayrı bir mevzu 😀

 2. Talha Turhal

  ” Yani ilk önce oyunu, bizde noel olmadığı dolayısıyla boş olduğumuz için müslümanlara önermiş, sonra da müslümanları öldürdüğümüzü hatırlayıp “tüh be, onlar bu oyunu oynamaz ki şimdi” (hani ciddi anlamda değil, maksat muhabbet olsun, dediğim gibi aynı şey hristiyanlar için de söylenebilir benzer bir durumda) anlamında söylemiş. “

  İşte ben bu noktayı yazar yönlü algılayamadım, hatta bir çok kişiye sordum acaba ben mi yanlışım diye, haberde buna da dokundum :D. Son olarak sarzeni yanlış yazmışım. Sarzen yerine Sarazen yazacaktım. Haberi yazarken Rage yaptığımdan olsa gerek.

  Yabancı oyuncuların ezilen düşman profilini sevme anlayışlarını hep yadırgarım. Karşıda güçlü bir rakip görmek yerine (daha fazla eğlence olacağı kuşkusuz) ezik rakipleri görmeyi daha çok seviyorlar. Basit bir örneği Total War’dan vereceğim. Medieval 2’de papa yüzünden sürekli dost kalan Avrupalı devletlerin hedefi İslam coğrafyası idi. Türk ve Abbasilerin birlikleri oyuna gerçekte oldukları gibi yansıtılmamışlardı ve istatistiki olarak güçsüzlerdi. Türkler ve Abbasiler oyunda daha 10  tur geçmeden yıkılışın eşiğine geliyorlardı. Yahu dişe diş bir rakip oyunu daha eğlenceli kılmaz mı?

  😀 Çok mu uzattık yahu 😀

 3. Oruç Dim

  “Yabancı oyuncuların ezilen düşman profilini sevme anlayışlarını hep yadırgarım. Karşıda güçlü bir rakip görmek yerine (daha fazla eğlence olacağı kuşkusuz) ezik rakipleri görmeyi daha çok seviyorlar. Basit bir örneği Total War’dan vereceğim. Medieval 2’de papa yüzünden sürekli dost kalan Avrupalı devletlerin hedefi İslam coğrafyası idi. Türk ve Abbasilerin birlikleri oyuna gerçekte oldukları gibi yansıtılmamışlardı ve istatistiki olarak güçsüzlerdi. Türkler ve Abbasiler oyunda daha 10 tur geçmeden yıkılışın eşiğine geliyorlardı. Yahu dişe diş bir rakip oyunu daha eğlenceli kılmaz mı?”

  Baba o iş farklı yalnız. Total War’u bilemem o işleri sen daha iyi bilirsin, muhtemelen doğru söylüyosundur da, Dante’s Inferno da olay şu ki, o müslümanlar güçsüz ve silahsız, sen onları öldürdüğün için cehenneme gidiyosun aslında. “Papa hepimize yalan söyledi, cenneti vaad etti” falan diyor Dante. İşte orada ne kadar acımasız bir asker olduğunu ve niye cehenneme gittiğini gösteriyor Dante’nin. O yüzden o düşmanlar ezik olmak zorunda, hikayenin bir parçası 😀 Zaten sonra o düşmanlar hiç gelmiyor, paso cehennem de şeytanlarla savaşıyoruz.

Bir cevap yazın