Dante’s Inferno

Visceral Games’in italyan şair Dante Alighieri’nin ünlü başyapıtı İlahi Komedya’nın oyununu yapacağını duyunca pek şaşırmamıştım açıkçası. En nihayetine zaman epik oyunlar yapma vaktiydi ve bu tarz bir oyun için de İlahi Komedya’nın Inferno kısmından yani cehenneminden daha iyi bir konu olamazdı. Ancak korktuğum tek şey, daha önce büyük bir uzay gemisi (Dead Space) ve Godfather, Godfather 2 veya The Simpsons gibi pek de tasarım harikası olmayan oyunlar tasarlamış olan Visceral Games’den çıkıyor olmasıydı (Dead Space’in mekanları iyiydi gerçi, ona lafımız yok ancak cehennem tasarlamak çok daha ayrı ve zor bir mevzu).

Dante's Inferno 7

Ölümün bütün bu karizması 10 dakika içinde ikiye bölündüğü için kayboluveriyor nedense.

Söylenenlere göre cehennemin her bir halkası (Limbo, Şehvet, Oburluk, Açgözlülük, Öfke, Kafirlik, Saldırganlık, Dolandırıcılık ve en son halka, aynı zamanda şeytanın da içinde bulunduğu yer olan İhanet) teker teker özenli bir şekilde tasarlanacak, hiç aklımızdan çıkmayacak bir oyun ortaya çıkacaktı. Elbette benim gibi oyun sektörünü yaklaşık 8-10 senedir takip eden herkes bu vaatlere oldukça şüpheci bir şekilde yaklaştı. Peki yanıldık mı? Ben her ne kadar bu sorunun cevabı yazının devamında desem de bence cevabını az çok tahmin ediyorsunuzdur…

27 Yorum

 1. Tuğbay

  Naaassııı sinir yapmıssın dostum 🙂 sakin ol 🙂

  Ama üzüldzüm cidden şimdi , böyle oyunlarıda oynayıp , bitirip bide yazmanız gerekiyor.. Valla Allah sabır versin.

 2. Oruç Dim

  Öyle valla 😀

  Hayır, oyunu oynarken keyif almadım diyemem ama o Fraud (dolandırıcılık) halkası oyuna olan bütün saygımı yerle bir etti. Zaten keyif de almasam 50-55 falan verecektim 😀

  Beni asıl sinir eden bu oyunları bu şekilde satmaları…

 3. ali

  xbpx ı biraz fazla büyüttüğünüzü düşünüyorum zaten yeterince sınırları belli olan bir konsol.Renderlamada ve çevre elemanlarının detaylandırılması konusunda epic fail desem yeridir.Ha ps3 çokmu iyi değil tabikide lakin detaylandırılmış şeyleri renderlamada üstüne yok.Buda ayrı bir gerçek olarak buraya not düşmek lazım.Cryengine3 xbox testinde de epic fail di.Eğer dikkat etmişseniz zaten xbox da sadece tamamına yakını oyunlarının(exclusive dahil) karakterler sahane geri kalanı nane limon tadında.Zaten en üzüldüğümde bu ya render yapamıyor.Neyse herkese iyi oyunlu günler geçirmesini dilerim konoslların ne kadar geri araçlar olduğunu zaten dx11 in tesellation gibi öözelliklerini kullanan oyunlar çıktıkça daha da iyi anlayacağız.

 4. Oruç Dim

  Yok, Xbox 360’ın kesinlikle sınırları belli olan bir konsol olduğu konusunda katılıyorum aslında. Sadece yapılabilecek olanın en iyisi bu olmadığını belirttim yazıda. 360’ta Dante’s Inferno’dan çok daha iyi gözüken bir sürü oyun var. Ama sırf oyun sürekli 60 FPS’de çalışsın diye grafiklerden/efektlerden kıstıkça kısmışlar. Örnek vermek gerekirse Gears of War 2’den çok daha kötü görünen bir oyun çıkmış ortaya.

  PS3’de ise hala çok iş var. Daha doğrusu yeni yeni ayağa kalkmaya başlıyor PS3. Zira hem yapımcılar konsolla biraz haşır neşir oldu, programlama dilini öğrenmeye başladı hem de disk kapasitesi çok daha fazla içeriğe imkan veriyor, dolayısıyla şu anda Xbox 360’tan üstün durumda. Sadece God of War 3 diyorum yani…

  Tabi ki konsollar geri kalmaya mahkum PC’nin karşısında 😀 Bu çok doğal birşey ancak konsolların verdiği “tak-oyna” rahatlığını ve fiyat performans ikilisini PC’ler veremiyor açıkçası (Xbox 360 500 lira, PS3 550 liraya bulunabiliyor) ve yapısı gereği asla veremez (anca Amiga gibi bir sisteme dönülürse). Zaten teknoloji anlamında PC’ler ileride olmazsa, PC’lere bu kadar para yatıran arkadaşlar olarak o yapımcıların suratına tükürün derim 😀

 5. JRR

  Selamlar. Yaklaşık 25 yıldır kendi çapında oyun oynamaya çalışan biriyim, ancak çok uzun süredir Türk oyun basınını, hatta dünyadaki gelişmeleri dahi yakından takip edemiyorum. Malumunuz yaş kemale erince bu tip işlere pek vakit kalmıyor.

  Bir süredir sitenizdeki incelemeleri ilgiyle takip ediyorum. Keza ilginç yorumlar kattığınız haberleri de. Ama açıkçası bu incelemeye kadar fikirlerime pek uyuşmasa da bütün incelemeleriniz oldukça beğendim. Örneğin BioShock 2 incelemenizde oyuna biraaz haksızlık ettiğinizi düşünsem de sunulan eleştirileri şöyle bir düşününce gerçekten haklı yönleri olduğunu fark ettim. Aynı şekilde Aliens incelemenizde ısrarla James Cameron filmine yapılan göndermeye anlam veremesem de yazının altının dolu olduğu her halinde belli oluyordu. Buna eşini benzerini başka bir sitede veya dergide göremeyeceğimiz Napoleon Total War incelemesi de dahil.

  Ancak yorumumu bu yazı altına yapmamdaki en büyük neden, yazıyı okurken çok büyük rahatsızlığıa kapılmış olmam. Zira sevgili Oruç arkadaşımız ısrarla bölüm tasarımlarından dem vurmuş ve ucunu Dante’nin kemiklerine kadar vardırmış.

  Açıkçası bu satırları okurken oyuna çok büyük haksızlık yapıldığını düşündüm. Zira oyunda geçen birçok mekan Dante’nin epik şiiriyle çok büyük paralellikler taşıyor. Hatta yazıda bahsedilen bölüm tasarımındaki basitlikler de buna dahil. Yazıda altı çizilen bütün eleştiriler aslında şiirde de yapılmış birçok tasvirden yola çıkılarak tasarlanmış.

  Bütün bu satırları büyük şaşkınlıkla okudum. Evet, belki sıradan bir oyuncunun Dante ile ilgisi olması gerekmiyor. Ancak böyle bir oyunun eleştirisine soyunmuş bir oyun yazarının konuyla daha fazla ilgisi olması gerektiğini düşünüyorum. Bölüm tasarımşlarına getirilmiş, özellikle arka planda acı çeken cehennem mahkumlarına ilişkin yapılmış bütün eleştiriler altı boş ve sığ görüşlerden öteye gidememiş.

  Umarım Oruc arkadaşımız mütavazı bir okur olarak bu yazısına 10 üzerinden 3 vermeme üzülmez. Kendisinin önceki eleştirilere verdiği yanıtları göz önüne alınca “siz ne anlarsınız ki” şeklinde bir tavırla karşılaşmayı göze alarak bu yorumu yaptım. Ancak ne olursa olsun burada bir tartışma başlatmak istemem.

  Bu tip edebi, tarihi veya konseptsel derinliği olan oyunları konuya daha hakim ve yaptığı eleştirilerin altını doldurabilecek bir yazarın elinden okumak çok daha keyifli olurdu.

  Bence Tom’s, diğer oyun sitelerine ve dergilerine bakınca farklı ve eşsiz bir tarza sahip. Bu özelliğini korumalı, bu tip başarısız ve derinliği olmayan eleştirilerden uzak durmalı.

  Teşekkürler.

 6. JRR

  Ayrıca son bir not eklemek isterim. Yukarıdaki yorum Dante’nin Cehennem’de başlayıp Cennet’e uzanan macerasını hem Türkçe hem de orijinal dilinde okumuş bir oyun düşkünü olarak yazdım.. Oyunun eserdeki genel hissiyatı verme konusunda zayıf kaldığını kabul edebilirim. Çünkü bir tanesi çok büyük bir edebiyat eseri bir tanesi ise yalnızca bir oyun.

  Ancak olayın bütününe bakınca Dante’s Inferno özellikle bölüm tasarımı ve genel atmosfer açısından, hatta eserin orijinal metninden aktarılmış çok güzel kısımlarla çok çok başarılı bir oyun.

  Ben yalnızca yazınızda yaşadığım büyük hayal kırıklığını vurgulamak istedim. Hepsi bu 🙂

   

  • Tahir Meylani

   Selam JRR. Öncelikle Toms Oyun için söylediğin övgü dolu sözler için teşekkür ederim. Oruç’a yönelttiğin eleştiriler içinse ne yazık ki yorumda bulunamayacağım çünkü ne Dante serisini okudum ne de oyununu oynadım ama eleştirilerinin dikkate alınacağından emin olabilirsin.

 7. Oruç Dim

  Merhabalar JRR;

  Herşeyden önce oturup böyle uzun uzun mesaj yazdığın için teşekkür ederim 🙂 Genelde çok kısa ve anlamsız eleştiri mesajları alıyoruz, böyle uzun uzun mesaj yazman hoşuma gitti cidden.

  Şimdi açık konuşalım, Dante’nin eseri kitaplığımda olsa da okumadım. Ancak dil ve edebiyat okuduğum için eser hakkında bayağı bir fikrim var. Ayrıca incelemeyi yazmadan önce konu hakkında bayağı bir kapsamlı araştırma yaptım.

  Herneyse, tam da konunun üzerine denk geldi. Destructoid’de çoğu yerde oyunun şiirle pek alakası olmadığını anlatan bir makale var:

  http://www.destructoid.com/playing-the-poem-a-tour-of-visceral-s-dante-s-inferno-164797.phtml

  Yeterli ingilizceniz olduğunu tahmin ediyorum. Yakında bu yazının ikinci kısmı da gelecek, onu da buraya yazarım.

  Kaldı ki haklı da olabilirsiniz/olabilirdiniz ama biz ne yazık ki oyunları “oyun” olarak değerlendiriyoruz, kaynak materyale ne kadar sadık kaldıklarına göre değil. Yani ben bu oyunu değerlendirirken “hmm, Dante’nin orjinal eserine ne kadar sadık kalmış?” şeklinde değerlendiremem, her ne kadar sizin gibi entellektüel okurlarım istese de. Kaynak materyalin oyuna nasıl yansıdığına bakar, kaynak materyal eğer iyi bir tasarım çıkaramıyorsa (mesela Kleopatra’nın bölümündeki rüzgarların şiirde varolduğunu biliyorum, ancak bir oyun mekaniği olarak çok etkileyici, yapılmamış birşey değil ne yazık ki) yapımcıların kaynak materyali etkileyici bir oyun ortaya çıkacak şekilde değiştirip değiştirmediklerine bakarım.

  Dante’s Inferno’nun problemi aslında tam olarak kaynak materyale sadık kalmaması değil zaten. Ben bu oyunun bölüm tasarımından hiç etkilenmedim, God of War 3’ün çıkacağı gün de yaşıyoruz ve bu oyunun bölüm tasarımı God of War 1 kadar bile değil ve eğer siz bana “bu oyun %100 kaynak materyale sadık kalmıştır” diyorsanız o zaman ne yazık ki kaynak materyalden ortaya etkileyici bir oyun çıkmamış diyeceğim size. Bunun başka bir açıklaması yok. Visceral bu oyunu tasarlarken söylediği şey “%100 kaynak esere sadık bir oyun çıkaracağız” değildi, etkileyici bir oyun tasarlayacaklarıydı. Olmamış ne yazık ki.

  Kaynak materyale sadık kaldığı için bir oyuna yüksek puan veremem. Eleştirilerinizi anlıyorum ve büyük saygı duyuyorum ancak ne yazık ki bu olmayacak birşey.

  Bu arada, eğer oyunu şiiri ne derece örnek aldığı üzerine değerlendirseydik kitabı okurdum kesinlikle. Ancak durum o şekilde olmadığı için ve bizim de incelemeleri belli bir zaman aralığında yazmamız gerektiği için pek mümkün birşey değildi bu.

  Tom’s Oyun’a yaptığınız övgüler için teşekkür ederim ben de. Bu arada ben hiçbir zaman “siz ne anlarsınız”cı yazar olmadım yahu, onu nereden çıkardınız 😀 Güzel bir şekilde söylemek istediğini dile getiren insanlara  hak ettikleri gibi saygı dolu bir şekilde cevap verilir. Arada sırada “herkesin fikri kendine” temalı mesajlar atıyorum, o kadar 🙂

  10 üzerinden 3 ile en düşük inceleme skorunu aldım, tü bana 😛 Sizin gibi hatalarımızı gösteren okurlara ihtiyacımız var cidden.

 8. Ziyaretçiddddd

   Yahu sizin gibileri nasıl oyun editoru yapıyorlar anlam veremiyorum…

  Xbox PS3 kadar güçlü esnek bir alet değil yazmışsın. Hadi PS fanboy kokan bu yazının “güç” klısmını onaylayalım. (Öyle değil ama gönlün olsun) Peki Esneklik ne demek yahu? PS3 kadar zor  oyun geliştirilebilen bir platform dünya yüzünde yokken sen gelmiş esneklikten bahsediyorsun. Millet PS3’ün bug’lı ve saçma sapan geliştirme ortamını kullanacagına MS  VS kullanır… Saçmalıgın dibine vurmuşsun hakkaten.

 9. Oruç Dim

  Oturup platform tartışması yapacak değilim seninle. Ben de her ikisi de mevcut ve oyun oynarken tercih ettiğim konsol Xbox 360’tır bilmek istiyorsan. Sen ve senin türevlerin herkesi kendiniz gibi fanboy olarak damgaladığınız gibi kendi sevdiğiniz konsola gelen en ufak bir lafta (ki laf söylemedim orada, sadece sınırları PS3’e göre daha belirli bir konsol demek istedim, Xbox 360’la bir Uncharted 2 yapılamaz mesela, o grafik kalitesine erişilemez) inanılmaz derece gocunuyor, sanki ailenizden birine küfredilmiş gibi davranıyorsunuz. Sakin olun, rahat olun. Orada yazdığım şey yanlış bile olsa “sizin gibileri nasıl oyun editörü yapıyorlar” demen çok acayip. “Yazar arkadaş şu noktada bence hatalısın” desen bir nebze… Gereksiz yere agresifleştiğinin göstergesi bu kadar tepki göstermen bir oyun konsolu üzerine. Birine fanboy derken kendi yazdığına da dönüp bakmanı tavsiye ederim.

 10. dddd

  Yazar arkadaş, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olursan, tabii ki öyle bir yorum ile karşılaşman içten bile değildir.. Aksine göndermiş oldugum olumsuz eleştiriy, hakaret olarak aglılamak yerine, bundan ders çıkartırsan, senin yararına olur.. Ama gönerdiğim olumsuz eleştiriden ders çıkarmak yerine hala O grafik kalitesine erişilemez diyorsun ya.. İşte mesele burada.. XBOX360’ın grafik kalitesi Playstation 3’e göre bırak geride kalmayı, daha bile ilerde.. (Yani tersini söylemeliydin. Demeliydin ki, PS3 xbox kadar esnek ve güçlü değil) Ha tabi sizin gibi düşünenlere göre, oyun yapımcıları konsolun maksimum gücünü kullanmıyorlar da, işte efendim ondan o yüzden oluyor falan.. Bir önceki mesajımda da belirttigim gibi, sırf gönlün olsun diye, haydi PS3’ün grafik kalitesinin XBOX’a göre üstün oldugunu kabul edeceğim 🙂 PS3 donanım olarak da daha güçlü diyelim. +1 avans veriyorum.. ( Fakat şu esneklik mevzusu beni gerçekten dumura uğrattı. Nasıl oluyorda playstation 3 SDK MS VS’den daha esnek olabiliyor? Nasıl oluyor da, PS3 gibi karmakarısık bir makine (PS2’de öyleydi) XBOX’dan daha programlanabilir bir ortam sunabiliyor vs.  Yani burada okuyuculara verilen yanlış bilgi benim umrumda. Yoksa Bill Amcanın ortağı değilim. Yemin ederim beni ırgalamıyor.. İStersen Xbox çöp makinedir de. De ama sadece sen ve ben okuyayım. Tom’s Hardware gibi büyük bir sitede, hiçbir temele dayanmayan yanlış bilgiler verme. Benim sinirlendiğim budur.

 11. Oruç Dim

  Heh. Ben hiçbir zaman PS3 Xbox 360’dan daha rahat bir çalışma ortamı sunuyor demedim ki, Playstation 3 SDK esnek demedim ki?!  Nereden çıkartıyorsun? Okumadan konuşuyorsun, hepsi bu. “Esnek”ten kastettiğimin ne olduğunu biliyor musun? Xbox 360 sınırları belli olan bir konsol. Yani şu noktadan sonra şu anda çıkan oyunlardan çok çok daha ileride bir oyun çıkmaz o alette ne yazık ki. Ancak  Playstation 3’te bugün God of War 3 gibi bir şaheser ortaya çıkabiliyor. Neden? Çünkü o dediğin bir mit değil, cidden çoğu yapımcı OpenGL içeren karışık bir SDK ile uğraşmak istemiyor, beceremiyor. Evet, multiplatform söz konusu olunca Xbox 360 çok daha iyi bir görsel tecrübe sunuyor zira PS3 OpenGL kullanırken 360 DirectX kullanıyor ve DirectX yapımcılar tarafından çok daha bilinen bir platform ve 360’ın SDK’sı çok daha erişilebilir bir SDK. Tek sebebi bu.

  Ben ortadaki oyuna bakarım, Uncharted 2’ye bakarım, God of War 3’e bakarım. Sonra da oturur Xbox 360’ın görselliği en iyi olan oyununa bakarım (artık hangisiyse, tam bilmiyorum). Bir sürü inceleme sitesi bile söylüyor God of War 3 PS3’ün Xbox  360’a karşı olan donanımsal üstünlüğünün göstergesi diye. Eğer sen God of War 3 Xbox 360’ta tasarlanabilir diyorsan kusura bakma ama oyun konsolları hakkında hiçbirşey bilmeyen, oradan buradan duydukları ile ezbere konuşan sensin.

  Destructoid God of War 3 incelemesinden bir alıntı:

  “If God of War III was the reason you bought a PS3, your purchase has been justified and then some. If you’re looking to show off the power of your console, this is your new showcase — it’s an experience that simply can’t be missed. “

  kotaku:

  “This is a game that is so mighty in its expression, so loudly in your face, so boldly an advertisement of the power of the PlayStation 3, that it leaves its mark, punches its impression in your memory and seems too good to chuck.”

  Joystiq:

  “I’m not a huge graphics guy, but I was in constant awe of just how good God of War III looks. When Kratos pulls off some of his devastating, room-clearing attacks, sending sparks and smoke and fire and blood in every direction … well, you’ve been told you’ve got godlike abilities throughout the series, but this is the first time you really feel it.”

  Bu sitelerin tamamı aynı bizim gibi “PS3 fanboyu” değil mi? Hepsi öyle canım. Xbox 360’ın en üstün olduğunu her konuda PS3’e çakan bir alet olduğunu kabul etmeyen her site PS3 fanboyudur zaten. Öyle olması gerek. Başka türlü olamaz.

 12. dddd

    Sonra da oturur Xbox 360’ın görselliği en iyi olan oyununa bakarım (artık hangisiyse, tam bilmiyorum).

  Tamam demek istediğin şimdi anlaşılıyor.. Ama yanlış bir kelime kullanmışsın. Yani “esneklik” derken insanın aklına ilk olarak, programlanabilirlik geliyor doğal olarak.

  AMa hem en iyi grafikli oyunu nedir bilmiyorum diyorsun hemde 360’ın en iyi olan oyununa bakarım diyorsun. 🙂 Demek ki bu konuda bir karşılaştırma yapmamışsın. 3-5 GOD OF WAR fan’ı (Sanırım sende GOF) fanısın sitesinin fikirleriyle o yargıya varmışsın..

  Aslında bu iddiayı ortaya atanlar bence bunu kasıtlı yapıyorlar. God Of War gibi bir oyun kolay kolay başka platforma çıkmaz. Çünkü adamlar God Of war gibi bir oyunu başka platformlara çıkarırlarsa PS3 satamazlar. PS3 denen cihazın zaten belli başlı birkaç oyunu var. Devil May Cry’da bunlardan biriydi.  Adamlar oyunun iyice suyunu çıkardılar da, ancak öyle başka platformlara port etmeye başladılar.  İşte bu yüzdendir ki, o eleştirileri yazan siteler, zaten başka platforma kolay kolay çıkmayacak bir oyun üzerinden bu iddiaları korkusuzca ortaya atabiliyorlar..

   

  Neyse öyle veya böyle. Ben hala açık ve net olarak diyorum ki: XBOX360 grafik performansı, PS3’den iyidir. Cihazın tam kapasitesi kullanılamıyor da o yüzden oluyor hikayeleri biraz saçma. Hiçbir grafik mukayesesi bu şekilde yapılmaz. Yani efendim GOF bir şaheser çok güzel grafikler var ben o grafikleri diğer hiçbir makinede göremedim vs gibi. Bırak da o kadar olsun.. God Of War zaten PS3’ün demirbaşı haline gelmiş bir oyun. O oyunun grafiklerinin kötü olmasını zaten bekleyemezsin.  İşte burada asıl önemli konu zaten multi platform dediklerin. 3-5 demirbaş oyunu oynamak için şahsen cihaz tercihi yapmazdım.. Onlarda eksik kalsın..

 13. Oruç Dim

  360’ın en iyi grafikli oyununu bilmiyorum evet, Gears of War 2 mi? Forza Motorsport 3 mü? Hangisi yani, Uncharted 2’nin görsel kalitesi bunlarla karşılaştırılamaz da, o yüzden diyorum.

  GoW fanı dediğin siteler dünyanın en ünlü, ben ve diğer THG Oyun çalışanlarının 7/24 takip ettiğimiz 3 oyun haber blogu ve bir tanesi de Jim Sterling yüzünden daha çok Xbox 360’a yatkınlığıyla bilinir olarak bilinir 🙂 Bana oyun dersi vermeye çalışıyorsun ama bunları bilmiyorsun ya, hiçbirşey demiyorum. Şunlara GoW fanı demen o kadar komik ki, inanamazsın 🙂

  God of War 3 şu andaki grafik kalitesiyle Xbox 360’a ÇIKAMAZ, sen ne kadar kabul etmek istemesen de. Herşeyden önce disk kapasitesi yetmez. God of War 3’ün diskte kapladığı yer 35 GB. 4 dual layer diske böl bunu, zaten Final Fantasy XIII’de 3 disk çıkardılar, bunu da 4 diskle oynayalım, tam olsun. Kaldı ki God of War 3’te YÜKLEME SÜRELERİ YOK, bunu biliyor muydun? Oyunda pre-render olarak sunulan bir ara sahne, veya bir Loading ekranı yok, oyun akıp gidiyor. Bunu da Xbox 360’da yaparlar mı diyeceksin yoksa? Pardon, unutmuşum, Xbox 360’da disk değiştirmek gerekiyordu. Kusura bakma. O kadar imba ki oyunun ortasında dört kere disk değiştirmek lazım God of War 3’ü oynamak için.

  Sana saçma gelen SDK yüzünden oyun yapamama iddiaları da firmaların ağzından çıkan şeyler, insanların uydurduğu şeyler değil. Azıcık araştırsan zaten bilirdin, bu GoW fanı dediğin sitelerde çıkan röportajlardan bahsediyorum.

  Evet, sert eleştiriden ziyade “benden ders al, bunlar sana ders olsun” diyerek çok büyük saygısızlık yaptın. Nasıl olsa karşınızdakinin yüzünü görmüyorsunuz, internet ortamı nasıl olsa, herşey anonim diyerek saygısızlığın dibine vuruyor insanlar.

 14. dddd

   Seni nasıl oyun editoru yapmıslar derken biraz sert eleştiri yaptım hepsi bu. Sonuçta oyun editoru olmak için, teknik bilgi pek gerekmiyor.. Akıcı bir anlatım ve oyunu oynayabilmek, editor olmak için yeterli 🙂 Disk kapasitesiyle grafik kalitesinin de hiçbir alakası yok. Zaten konuda bu değil. Konuyu saçma sapan yerlere çekiyorsun. Şunu sana net olarak söylüyorum ki, DÜNYANIN HİÇBİRYERİNDE BIR MAKINENIN GUCU, UZERINE CIKMIS 2-3 OYUN ILE TESPIT EDILEMEZ!. Madem PS3’ün grafik kalitesinden bu denli eminsin buyur gel ispat et. Ama 3-5 web sitesinin saçma sapan tahminlerine dayanarak değil. Bizzat kendi yaptıgın karşılaştırmalar ile..   Sen daha kendi bilgin ile değil, başkalaırnın iddiasının arkasına saklanarak, savunuyorsun doğru bildiklerini…

 15. dddd

  Üstüne üstlük birde çıkmışsın sanal ortamdaki yüz görmemek vs. gibi şeylerden bahsediyorsun. Herşeyden önce koskoca bir web sitesinin oyun editoru olarak, başka sitelerin yaptıgı karşılaştırmaları referans vererek, herkesin bildigi bir şey olan XBOx 360 grafik üstünlügünü bu saçmalıklarla ve ipe sapa gelmez polemiklerle ispat edebilecegini zannediyorsun. Bunu yaparak hem başka sitelerin editorlerinin arkasına saklanmış oluyorsun, hemde üstüne üstlük bir konsol üzerinde çalısan tek bir oyundan yola çıkarak, o konsolun grafik kalitesinin öbüründen üstün oldugunu iddia ediyorsun!

  Yahu nerede görülmüş böyle bir şey! Adam xbox360’ın en iyi grafikli oyunu nedir bilmiyorum ama X site GOD OF WAR ps üzerinde çok iyi diyor, öyleyse PS XBOX’dan iyidir iddiasında! Biri bana söyleyebilir mi? Haytınızda hiç böyle bir karşılaştırma duydunuz mu?

   

  Sevgili kardeşim editor arkadaş..  🙂 Sen en iyisi oyunları oyna, incele bak anlatımın güzel gayet akıcı. Editorlugu hakkıyla yapıyorsun ama boyunu aşacak şeyler yazmamanı şiddetle tavsiye ederim..  Bu işler öyle x site GOF PS üzerinde çok iyi diyor ve PS bu yüzden iyiymiş sonucuna varmış dedi diye PS iyi olmaz!.  Buyur her iki platforma da çıkmış oyunları karşılaştır hangi makinede hangisi daha iyi çıkarsa o iyi demektir. Karşılaştırma ö yle yapılır. Xbox üzerine sonsuz kadar çıkmayacak bir oyun üzerinden böyle karşılaştırmalar yapılmaz…

 16. dddd

  Ya aslında sözün özü şu. Sende biliyorsun multi platform dedigin oyunlarda XBOX’ın PS dedigin aleti ezip geçtigini ve geçeceğini..  İşte ben o sitelere fanboy sitesi diyorum. Ne kadar büyük oldukları beni hiç entere etmez. Sonuçta xbox üzerine o veya bu sebepten dolayı yapılamayacak bir oyun. Ha disk alanı yetmemiş XBOX da blueray yokmuş ha GOF ticari kaygılar yüzünden çıkmıyormuş farketmez!. Buyur gel multiplatform oyunları karşılaştıralım.. GTA’yı karşılaştıralım, ne bileyim Modern Warfare 2’yi karşılaştıralım.. .PS3 mü iyi XBOX mı iyi? Sonucu sende gayet iyi biliyorsun..

  İşte demek istedigim şey bu. O senin verdigin PS3 fanboy siteleri fanboy olmasalar, ömrü billah xbox üzerine çıkmayacak bir oyunun grafikleri ps’nin gücünü gösteriyor demezlerdi.. :))

  Siz kabul etsenizde etmesenizde PS3 MS’in konsolundan daha başarılı bir cihaz değil.. Ha belki 3 kırmızı vermez ama onun dısında 5 parada etmez. Ne gamepad’i gamepad, ne PSN’si Live kadar iyi, nede başka avantajları var..

   

  Siz dua edin ki, adamlar PS3 üzerine oyun geliştiriyorlar.. Kim ne yapsın elin televizyoncu walkmanci japonunun BUG dolu SDK’sını, koca microsoftun visual studiosu varken 🙂

  • acdervis

   “Siz dua edin ki, adamlar PS3 üzerine oyun geliştiriyorlar.. Kim ne yapsın elin televizyoncu walkmanci japonunun BUG dolu SDK’sını, kocamicrosoftun visual studiosu varken :)”

   Konuya hakim olmamanın bu kadarı. jksdfghdfkgldfg

 17. Oruç Dim

  Evet, arkadaş yapmış, onun üzerine konuşuyor 🙂

  Neyse, cevap vermeye tenezzül etmiyorum şu noktadan sonra… İşim var gücüm var, bir de fanboyla mı uğraşıcaz bu vakitten sonra 😀 “Xbox’ın herkesin bildiği grafiksel üstünlüğü” falan… Olayı nerelere çekmiş kendi kendine arkadaş…Ben çoğu oyunun naiv platformu olduğu için Xbox 360’ta oynamayı tercih eden bir insanım, adam beni PS3 fanboy yaptı 😀 Ben PS3’ün daha üstün olduğunu iddia ediyormuşum falan… Komedi 😛

  Ciddiye alıp yorum falan yazdım o da ayrı bir olaymış, kendimi kınadım şimdi…

  Tamamdır sayın okurum Xbox 360 her konuda PS3’ü ezer, bizim hatamız, sen sakin ol, rahat ol… Onu hemen değiştirelim editörümüze söyleyelim de… Kusura bakma, bizi aydınlattığın, gerçekleri, doğru yolu gösterdiğin için teşekkürler 😀 Bütün THG Oyun olarak Xbox 360’a tapıyoruz şu anda haberin yok… Çok teşekkür ederiz.

 18. dddd

  Sen XBOX’da oynasan ne olur, PS’de oynasan ne olur? Koca sitenin editoru olmuşsun ama elin gavur sitesi şöyle dedi diye iddia ediyorsun! Kardeşim editorsen ve fanboy değilsen buyur gel yap karşılaştırmanı saygı duyalım.. Bana bu site dısındaki editorlerin yazılarıyla linkeriyle gelme. Sen editorsen buyur gel karşılaştırmanı yap editor arkadaş.. XBOX’ın grafik üstünlügü oldugu heryerde barizdir. Senin olaya GOF diye girme sebebinde bu. Çünkü multi platform dediginde XBOX grafik üstünlügü oldugu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Fanboylar, PS3’ün sınırları zorlanmadı siz bekleyin göreceksiniiiiiiiiiiiz diyorlar PS’nin aldıgı bu yenilgi karşısında. Ama bekliyoruz bekliyoruz ne hikmetse senelerdir daha PS3 üzerine 360’dan daha iyi grafiklere sahip bir oyun çıkmış değil. Hangi karşılaştırmayı görsek, XBOX360 bariz fark atmış PS3’e. Ayrıca GTA 4 oyununu 720 p oynatamayan o aleti hala Alien icadı gibi savunmanız insanın tüylerini diken diken ediyor.. Neyse arkadaşım benim ne demek istedigimi olaya tarafsız ve objektif bakan herkes anlar. Değerli vaktimi seninle harcayamayacağım… Sen dogru bildigin yolda git. 🙂 Sana yayın hayatında başarılar..

 19. Oruç Dim

  “…ama elin gavur sitesi şöyle dedi diye iddia ediyorsun!”

  “…göreceksiniiiiiiiiiiiz diyorlar…”

  “Değerli vaktimi seninle harcayamayacağım…”

  Bu üç cümle/cümle parçası beni cidden kopardı 😀 Çok iyiymiş…

 20. Volkan

  Bu ne rezilliktir yahu!..   Kendini bilmez biri yazıya yorum yapmak  yerine Xbox360la ps3 ü karşılaştırmış. Editör arkadaş ise alttan alıp Sitede ki sorumluluklarını düşünerek cevap verceği  yere gitmiş tartışmayı iyice alevlendirmiş…

  Sonuç.. Oyunla alakası olmayan bir xbox- ps kavgası…  Forum değil burası yahu  yorum yeri yazıyı yorumlayıp geçeceksin..  Şimdi editör başlattıda diye şikayet edilir.. E sen koskoca yazıda bir cümleye takılırsan…

   

  Birde bu Fanboy olayını anlamışta değilim…  Noluyor ki xbox 360 yada ps3 savununca… hadi tamam anladık o kadar para verdin xboxa onun için diyeceksin ama ben onun için olmadığınıda biliyorum.. Basbayağı biosu kırıldığı ve chip ile korsan oynattığı için döktün sen o paraları xboxa

 21. Oruç Dim

  Haklısın Volkan. Belki  de dediğini yapmalıydım ama “sizin gibileri nasıl oyun editörü yapıyorlar” falan diyince sinirlendim doğal olarak. Hani direk kişisel hakaret etmiş arkadaş, o yüzden. Ama ciddiye alınacak bir tip değilmiş. Sinirlere hakim olmak lazım 🙂

Bir cevap yazın