Daha fazla güç: Yeni Güç Kaynağı Standardı, ATX12V 2.0

Daha fazla güç: Yeni Güç Kaynağı Standardı, ATX12V 2.0

Bu bilgisayarınızın en önemli bileşenlerinden birisi. Hiçbirşey onsuz çalışmadığı halde, hiçbir zaman yeterli ilgiyi göremiyor. Söz konusu bileşen bilgisayarınızın güç kaynağı.

Güç kaynağı neden bu kadar önemli? Nedeni basit: Bilgisayarınızdaki diğer tüm bileşenlerin sorunsuz ve kararlı çalışabilmeleri için güç kaynağınızın gerekli nitelikleri barındırıması gerekir. Kullanıcıların hala farkına varamadıkları şey, en ufak bir voltaj kayması bile kilitlenmelere, hatta parçanın arızalanmasına yol açabilir. Bir bilgisayar kararsız çalışıyorsa ve sürekli kilitleniyorsa genelde ilk akla gelen zorlayıcı bellek zamanlama ayarları, ısınma sorunu olan bir ekran kartı veya fazla hızaşırtma (overclock) uygulanmış bir işlemci oluyor. En çok sorun yaratan bileşenlerden biri güç kaynağı olmasına karşın, nedense neredeyse hiç akla gelmiyor! Tüm bunlar THG’nin bu konuya yakından bakmak istemesi için yeterli.

ATX12V 2.01 – Yeni Tanım

Bilgisayar dünyası yeni bir devrim sürecinden geçiyor. PCI Express, DDR2 bellek ve Serial ATA ile beraber daha birçok yenilik sahneye çıkma hazırlığında. Tüm bunların arasında neredeyse hiç farkedilmeyen bir tanesi, ATX 1.3’ün yerini alacak olan ATX12V 2.01 standardı.

Bir cevap yazın