Daha Azla Daha Çoğunu Sunan Sabit Diskler

Daha Azla Daha Çoğunu Sunan Sabit Diskler

Bazen paranızın karşılığı kadarını alırsınız bazen de çok daha fazlasını.

Günümüzde sabit disk pazarında, çeşitli kapasitelerde, UltraATA/133, SeriATA/150 veya 300 gibi farklı arayüz teknolojilerine sahip bol miktarda masaüstü modeli bulunuyor. Bu çeşitliliğe paralel olarak fiyatlar da büyük farklılıklar gösterebiliyor. Peki, alın terinizle kazandığınız paranın karşılığını en iyi şekilde hangi model veriyor? Bir bakalım.

Depolama kapasitesi, başarım ve fiyat ölçütlerini birbirine bağlı olarak tek bir sayıyla ifade eden sihirli bir ölçümüz yok. Peki o zaman ne yapacağız? Almak istediğiniz modelin GB başına düşen fiyatına ve diğerlerine göre gösterdiği başarıma bakarak, aynı zamanda alacağınız ürünün nerede ve nasıl kullanılacağını da göz önünde bulundurarak bir karara varabilirsiniz.

Doymak bilmeyen depolama gereksinimleri, sabit disk kapasitelerini her gün daha da ileri taşıyor, her gün daha hızlı sürücüler eskiden hayalini bile kuramadığımız fiyatlarla pazara çıkıyorlar.

Bu açıdan baktığımızda Hitachi ve Samsung markalarının iki modeli dikkatimizi çekti. 3.5″ sabit diskler için 400 GB depolama kapasitesi aşılalı çok fazla olmadı. Samsun’un SpinPoint T133 HD400LJ, 30 cent civarındaki GB maliyetiyle şimdiye kadar hiç bir sabit diskin ulaşamadığı ucuzlukta depolama alanı sunuyor! Hitachi ise 160 GB depolama kapasitesi sunduğu DeskStar 7K160 (HDS721616PLA380) modeliyle GB başına 38 cent fiyatla rekabete katılıyor.

Ayrıca bu sabit disk sürücülerin başarımları da hayal kırıklığı yaratıcı değil. Hatta ortalamanın üstünde oldukları bile söylenebilir. Bakalım bu iki masaüstü sabit diski neler yapabiliyor.

ÇN: Burada belirtilen fiyatlar yurtdışı için geçerlidir. Türkiye fiyatları yaklaşık olarak %30-40 daha fazladır.

Bir cevap yazın