Cyberdyne’in HAL Dış İşkeleti CES’te Tanıtıldı

Cyberdyne ismini bir yerden hatırlıyor musunuz? Terminator filmini izleyenlerin kafasında bir şimşek çakmıştır herhalde. Filmde Cyberdyne firması güçlü bir yapay zekâya sahip Skynet sistemini devreye alınca robotlar insanlara karşı ayaklanıyordu.

Cyberdyne HAL - Robot Elbise

Cyberdyne HAL - Robot Elbise

Hemen heyecanlanmayın gerçek hayattaki Cyberdyne henüz kendinin farkında olacak bir yapay zekâ geliştirmedi ancak firmanın işinin yine robotlarla olduğu da bir gerçek. CES 2011’de tanıtılan HAL-5 gerçekten ilginç bir ürün.

HAL daha çok Iron Man’deki elbiseyi andırıyor. Vücudunuzdaki elektriksel sinyalleri harekete dönüştürebiliyor. Bu sayede robotik elbiseyi giyen kişiye insan gücünün ötesinde bir güç sunuyor (kullanım alanları için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz).

Cyberdyne HAL - Robot Elbise

Cyberdyne HAL İle Normal Bir İnsanın Taşıyabileceğinden Fazlasını Taşıyabiliyorsunuz

Yine de HAL’ın kullandığı teknolojiler arasında yer alan kaslardan iyi sinyal alınamadığı zaman yapay zekânın size yardımcı olması (Robotic Autonomous Control System) insanın içini gıcıklamıyor değil. İleride geliştirilecek daha akıllı ve yetenekli modellerin bir gün kendi kafalarına göre hareket etmeyeceklerini kim garanti edebilir ki…

3 Yorum

  1. goro

    Benim bildiğim açıktan buna benzer teknoloji geliştiren 5 firma var, hepsi de askerler tarafından maddi olarak destekleniyorlar, halbuki kullanım alanı çok geniş bir teknoloji, bir şekilde piyasa malı haline gelebilse gerçekten gelişme hızı katlanacaktır, askerle çalışmak ta bir yere kadar.

Bir cevap yazın