Curiosity Mars’a Varmak Üzere

İnsanların aklını en çok kurcalayan gök cisimlerinden birisi olan kızıl gezegen Mars’a son yolculuk tamamlanmak üzere. Tabi asıl görev şimdi başlıyor…

Mars Science Laboratory veya kısa adıyla Curiosity (Merak), 8 ay süren yolculuğunun sonuna gelmek üzere: Herhangi bir aksilik çıkmazsa aracın 6 Ağustos’ta Türkiye saatiyle 8:31’de Mars yüzeyine inmesi bekleniyor. Aşağıdaki Curiosity’nin yolcuğunu ve görevlerini anlatan güzel animasyonu izlemenizi tavsiye ederim.

Mars’a ulaşmak, ulaştıktan sonra da başarılı bir şekilde görevi tamamlamak oldukça zor bir iş. İnsanoğlu şimdiye kadar Mars’a tam 40 adet uzay aracı göndermiş. Amerika 13 başarılı 5 başarısız araçla birinci sırada yer alırken, Rusya 15 başarısız 4 yarı-başarılı denemede bulunmuş. Bu iki süpergücün dışında Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya’nın da Mars’a gönderdikleri araçlar var. Ancak İngiltere ve Japonya ne yazık ki görevleri başarıyla tamamlayamamış.

Curiosity’nin maliyetinin 2.5 Milyar $ civarında olduğu söyleniyor. Daha önce giden Spirit ve Opportunity araçlarının yapılması ve işletilmesi yaklaşık 1 Milyar $ tutmuş. Taa 1970’lerdeki Viking görevlerinin maliyeti yine 1 Milyar $ civarındaymış. Buradan yıllar içinde Amerika’nın Mars’a büyük bir yatırım yaptığını söylemek yanlış olmaz.

Peki, yaklaşık bir araba büyüklüğünde olan ve üzerinde pek çok bileşen barındıran Curiosity Mars’ta ne arayacak? Hemen aklınıza Mars’ta hayat var mı sorusu geldiğine eminim. Ancak Curiosity Mars’a canlı aramaya gitmiyor. Daha doğru ifade etmek gerekirse Mars’ta canlılık için gereken malzemeleri ve şartları aramaya gidiyor. Mars yüzeyi ve yüzeye yakın katmanların mineral yapısı, canlılık izlerinin kimyasal yapı taşları, kayaların ve toprağın oluşum süreçleri, Mars atmosferinin uzun süreli evrimi, karbon dioksit ve su dağılımının şu anki durumu ve döngüsü, yüzeydeki radyasyonun ölçülmesi gibi önemli görevler de Curiosity tarafından yerine getirilecek.

6 Ağustos sabahı Curiosity’nin inişi NASA tarafından canlı olarak yayınlanacak. Görev ve Curiosity hakkında daha fazla bilgi ve iniş anında canlı paylaşım için bizi takip etmeyi unutmayın. Merak ettiğiniz şeyler varsa yorumlar alanında sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.

2 Yorum

 1. LORDTEK

  Öncelikle bu güzel haber için teşekkür ederim. Görev yörüngesinin Mars ayağı hakkında bilgi var mı? Yani Dünya’nın yörüngesinden kopup Mars’a ilerledikten sonra Mars’ın yörüngesine nasıl uyduğu konusunu merak ediyorum.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Şuradan Dünya’dan çıkıp Mars’a gidiş yörüngesini görebilirsin. Aslında Mars yörüngesine uyum sağlamak zor değil. Aletin üstünde düzeltme manevralarını yapmaya yarayan küçük iticiler var. Yazıdaki ilk videoda pıstlayıp duran küçük hava çıkışlarını fark etmişsindir.

   Asıl mesele atmosfere girmek ve ondan sonra gereken manevraları düzgün bir şekilde yapmak. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince bu yüzden girmek nispeten kolay oluyor ama bu seferde yavaşlamak zorlaşıyor ve açılan paraşüt yeterince yavaşlatamıyor. Bu yüzden NASA son anda roketleri kullanarak yumuşak iniş yapıyor.

   Roket kullanmanın da başka dertleri var. Yere çok yaklaştığında yerden kalkan tozlar sonradan aracın üstüne düşerek bazı aletleri çalışmaz hale getirebiliyor. Bu yüzden NASA vinç sistemi kullanarak roketleri yere yaklaştırmadan aracı yere indirmeye karar vermiş.

   İşin etkileyici yanı bunların hepsi otomatik oluyor. Mars’tan verilerin Dünya’ya ulaşması 14 dakika sürüyor. Atmosfere girip yere ulaşmaksa sadece 7 dakika. Yani atmosfere giriş sinyali Dünya’ya ulaştığında araç çoktan yere inmiş veya çakılmış olabilir. Bakalım ne olacak…

Bir cevap yazın