Curiosity Mars Yüzeyine İndi (ilk resimler)

Curiosity uzay aracının Mars gezegenine bugün (06.08.2012 Pazartesi) TSİ 08:31’de yaptığı tarihi inişe ilişkin, yaklaşık 6 saat süren,  NASA TV canlı yayınını  bu sayfamızdan hep beraber izledik ve aracın gönderdiği ilk resimleri sizlerle paylaşıyoruz.

Meraklı okuyucularımız Curiosity bilgilendirme yazımıza ve başarısız olmuş önceki Mars görevleri yazımıza da göz atabilirler.

Tebrikler Curiosity…

İlk resimler

 

Toz koruma kapağı olmadan çekilen nispeten daha net bir resim.

Mars Reconnaissance Orbiter uydusunun yüksek çözünürlüklü kamerası Curiosity’i atmosfere girdikten 6 dakika sonra resimlemeyi başarmış. Resimde paraşütün ucunda sallanan Curiosity net bir şekilde görülüyor.

Diğer resimler için bu sayfayı takip edebilirsiniz.

Dünyadan Curiosity tweetleri

7 Yorum

  1. Hamdi Kellecioğlu

    NASA yöneticisi hiç alçakgönüllü davranmadı direk söyledi: “Bizim liderliğimizle dünya daha iyi bir yer.” Bir ülke için herhalde bundan daha iyi reklam fırsatı olamaz.

    • Hamdi Kellecioğlu

      Yukarıda var ilk gelen ve nispeten büyük olan iki resim. Bu ilk resimler kameraların koruyucu kapakları açılmadan çekildiği için pek net değiller. İniş sırasında kalkan tozun inmesini bekliyorlar. Toz indikten sonra koruyucu kapaklar açılacak ve daha güzel resimler görebileceğiz.

Bir cevap yazın