Cüceler Ayaklandı: 5,400 ve 7,200 Devirli 2.5" Sabit Diskler

Cüceler Ayaklandı: 5,400 ve 7,200 Devirli 2.5" Sabit Diskler

Birkaç yıl önce IBM ile Hitachi’nin sabit disk birimlerini birleştirmeleri, Hitachi’nin 7,200 devir/dk hızındaki ilk notebook diskini üretmesiyle sonuçlandı. Seagate’in 5,400 devir/dk’lık yeni Momentus’u ise 4,200 devir/dk’lık disklerle aynı gücü tüketiyor. Test ettiğimiz iki yeni 2.5″ disk, çok geniş bir aralıktaki, veriye aç, mobil uygulamaların ihtiyacını karşılayacak daha küçük ve daha hızlı sabit disklerin hakim olacağı yeni bir çağı başlatıyorlar büyük olasılıkla. Daha hantal 3.5″ modellere kıyasla 2.5″ sabit disklerin marifeti, kullanışlılıklarında yatıyor. Notebook, Tablet PC, otomobil cihazları, uydu bilgi sistemleri dahil, küçük ve kompakt cihazlar için geleceğin depolama sistemi küçük, hafif ve dayanıklı olmalı.

Daha küçük ve daha güçlü sabit disklerin üretilmesinin önündeki en büyük engel, veri transfer hızlarının büyük ölçüde disklerin devir hızına bağlı olması. Veri yoğunlukları sürekli yükselse bile, disk ne kadar küçükse kesinlikle o kadar yavaş oluyor. Bu yüzden Hitachi’nin yeni 1.8″ mikro diskleri günümüzün masaüstü sabit disklerinin veri transfer hızlarına yaklaşamıyor.

Ancak en azından bir üretici daha küçük ve daha hızlı olma iddiasını koruyor; Hitachi bunu 7,200 devir/dk’lık 2.5″ sabit diski ile yapıyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın