Crytek Kendi Sosyal Oyun Ağını Yaratıyor: GFACE

Kapalı beta testleri de başladı.

Bir oyun düşünün. Bilgisayar üzerinden klasik bir FPS tadında oynanırken, akıllı telefon sahipleri savaş alanına hava desteği verecek; tablet sahipleri ise birer kumandan edasıyla savaş alanına tepeden bakarak oyunculara yön vermeye çalışacak. Heyecan verici değil mi? Crytek’in yeni sosyal medya ve oyun ağı GFACE sayesinde benzer deneyimler yaşamak artık çok uzak değil.

FarCry ve Crysis serisinin yaratıcısı Crytek’in bir süredir gizli bir proje üzerinde çalıştığını biliyorduk aslında. Hatta geçtiğimiz Ekim ayından beri, bu projenin akıllı telefonlardan tabletlere kadar tüm platformları sosyal medya ve oyunculuk şemsiyesi altında bir araya getireceği de konuşuluyordu. Nihayet dün GFACE.com‘un açılmasıyla birlikte bunun tarayıcı tabanlı bir sosyal oyun/eğlence ve paylaşım ağı olduğu ortaya çıktı.

Şimdilik kapalı beta test süreci devam eden GFACE hakkında neler biliyoruz peki?

  • GFACE’te hem casual hem de core oyuncu kitlesi için çoklu oyuncu odaklı 2D ve 3D oyunlar yer alacak. Açılış ise muhtemelen Crytek’in yapım aşamasında olan ücretsiz çevrimiçi FPS oyunu Warface ile yapılacak.
  • Oyunlar direkt olarak tarayıcı üzerinden herhangi bir indirme veya kurma işlemi olmadan oynanabilecek (evet, OnLive gibi). Oyunun görsel ve işitsel kalitesi, bağlantı hızımıza ve sahip olduğumuz donanıma göre otomatik olarak ayarlanacak.
  • Arkadaşlarımızla kolayca bir araya gelebilecek, onları sohbete veya oyuna kolayca davet edebilecek, ilgi alanlarımıza göre yeni arkadaşlar edinebilecek ve masaüstümüzden sürükleyip bırakmak suretiyle resimler, filmler ve videolar paylaşabileceğiz (bu sonuncusu güzel).
  • Ayrıca oyunlarımızı da canlı olarak yayınlayabilecek; arkadaşlarımızı bizi izlemek için davet edebileceğiz. Sesli ve videolu iletişim seçenekleri de olacak elbette.
  • Belki de en dikkat çekici özellik, farklı platforma sahip oyuncuların tarayıcı üzerinden birlikte (cross-platform) oyun oynayabilecek olmaları.

Ne yalan söyleyeyim, kulağa hiç de fena gelmiyor.

GFACE hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kapalı beta testine başvurmak isterseniz www.gface.com adresine uğramanız yeterli.

GFACE

Bir cevap yazın