Crytek Almanya’yı Terk Edebilir

Alman web sitesi PC Games geçenlerde Crytek’in kurucusu ve başkanı Cevat Yerli ile Almanya’nın şiddet oyunlarını yasaklama ihtimalini konuşmuş. Almanya’nın gündeminde insanların hedef alındığı şiddet oyunlarının yasaklanması var. Eğer bu yasalaşırsa şiddet içerikli oyunlar sadece satış mağazalarından çıkarılmakla kalmayacak, Almanya’da çalışan geliştirici şirketler bir daha asla bu tip oyunlar üretemeyecekler.

Cevat Yerli PC Games’e “Almanya’da aksiyon oyunlarının engellenmesi bu oyunları yaratan Alman sanatçı ve yazılımcıların engellenmesidir. Eğer Almanya geleceğin en önemli kültürel etkinliklerden birinden uzak durmak istiyorsa, oyuncular olarak biz de başka ülkelere gideriz.”

“Bu yasak oyun dünyasında Almanya’nın öncü rolünü zedeleyecektir ve Alman tüketicilerini tamamen zararsız bir eğlenceden mahrum bırakacaktır” dedi.

Gamesindustry.biz adlı internet sitesinin dediklerine bakılırsa Alman hükümeti bu yasağı federal seçimlerden önce koymak istemiş olsa da, yasağa karşı başlatılan büyük imza kampanyası bunu yapmalarına engel olmuş. Alman yasasına göre halkın itirazının dikkate alınabilmesi için altı haftadan kısa bir süre içerisinde imza sayısının 50,000’i geçmesini şart koşuyor. Söz konusu imza kampanyasında 67,000 imza atıldığından dolayı parlamento oyuncuların bildirisi okumalı ve parlamentoda tartışmaya açmalı.

Bir cevap yazın