Crysis: Warhead

Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Genelleme yapıyorum, her zamanki gibi gene sıkıcı bir yaz geçirdik. Fakat bu acı dolu oyundan yoksun günleri geride bıraktık. Yeni sezonda raflarımızı beklide son yılların en iyi oyunlarıyla dolduracağız. Ufukta bir sürü klasik görünüyor. Bu klasiklerden biri de Crysis: Warhead. Far Cry ile dönemin oyun sektörünü ve PC’lerini alt üst eden Crytek (Ubisoft dağıtımcı) geçen sene Crysis’le (EA dağıtımcı) aynı etkiyi vermeyi başardı. Dünya Crysis’i konuşuyordu. Oyunun başarısı bir yana oyun motoru da diğer oyun yapımcısı firmalar tarafından satın alınır oldu. Hatta öyle ki Türk basınında yer alan bir habere göre Bill Gates “Microsoft olarak büyük bir fırsatı kaçırdık bu üç Türk kardeşle çalışmak isterdim” gibi bir cümle dahi kullanmıştı. Atlanılmaması gereken bir husus daha var ki yönetici kadronun Türk olduğu firma bir güzellik yaparak Crysis’i hem sesleri hem de yazıları Türkçe olarak ülkemizde Aral ithalat aracılığı ile satışa sundu. THGTR takipçileri yaptığımız özel haberlerimizi hatırlayacaklardır, bizde bu gelişmeleri size sıcağı sıcağına duyurmuştuk.

Crysis: Warhead

Crysis: Warhead, Crysis gibi %100 Türkçe olarak ikinci kez bilgisayarımızı yormak için raflarda yerini aldı. Crysis elime geçer geçmez bitirmiştim fakat bir daha bitirmek nasip olmamıştı. Çünkü mekânlar çok büyük ve Kuzey Koreliler az sayıdaydı. Oyunun ilk harareti ile eksikleri gözden kaçırmıştık. Öyle zamanlar oldu ki “grafik basıp piyasaya oyun çıkarmakla olmuyor bu işler” dedirtecek hatalarla karşılaştık. Haritanın dışına düşmeler, üzerine çatı yıkılınca ölmeyen karakter bir dal parçası ile paramparça olması, kafasından beş mermi yiyen Kuzey Koreli askerin hayatta kalması ve diğer dengesizlikler. Böyle olunca oyunu 2. kez bitiremiyor ve tıkanıyordum. Oyun artık benim için bir jimnastik halini almış olaylar ise şöyle gerçekleşmeye başlamıştı: Kuzey Korelileri tut havaya fırlat, ağaca fırlat, arabaya fırlat, ölüleri bir yere diz varilleri patlat, varilleri evin içine diz varilleri patlat, arabaları yan yana koy arabaları patlat, etraftaki tüm ağaçları makineli tüfekle tara… Oyunu oynarken bu tür denemelere takılıp sonunda sıkılıp oyunu kapatıyordum. Crysis: Warhead iyi ki çıktı da bilgilerimi tazelemek için oyunu tekrar bitirebildim. Bakalım Crysis: Warhead ile seri neler kazanmış neler kaybetmiş.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Vernoncougar

    Bu oyun tam bır sıstem canavarı, sevındırıcı yanı wındows 7 64bıt tede calısıyor olması.Core ı7 860, 8GB 1600mhz ram, 2 x HD5870 CrossfıreX sıstemım var ama butun buna ragmen AA yı 8x e cıkardıgım an fps de sorunlar baslıyor ınanamıyorum…Butun settıngs ler enthusıast da cozunurluk 1920×1080 vsync acık ve AA 4x ıken hıc bır sorun yok ama 8x e cıkardıgım an ısler aksamaya baslıyor..

Bir cevap yazın