Crysis 2’i Güncel Ekran Kartları İle Test Ettik

Test Sonuçları: Gamer

Gamer, Crysis 2’nin en düşük grafik ayarı. Güncel oyunlar ile kıyasladığımız zaman Gamer grafik modunda karşılaştığımız grafiklerin kötü olduğunu söyleyemeyiz. Bununla beraber, Hardcore ve Advance grafik ayarlarında görüntü kalitesi artıyor. Sonuçlara bakalım.

Crysis2 gamer 1280

Bu çözünürlükte GeForce GTS 450 ve Radeon HD 5750 minumum 30 kare/saniye oranının altına düşmeyerek sağlam bir performans sunuyor. GeForce GT 240 GDDR5 ve Radeon HD 5670 bile kesintisiz olmasa da oynanabilir performans sunuyorlar. İyi haber şu; 125 dolar altı satılan ekran kartları Crysis 2’i Gamer grafik ayarlarında ve 1280 çözünürlükte akıcı oynatabiliyor.

Ayrıca, şunu farkettik, GeForce ekran kartları aynı fiyatlarda satılan Radeon ekran kartlarına göre daha iyi performans sunuyorlar. Henüz sürücülerin tam oturmadığı ve AMD’nin oyun firmaları ile arasının pek iyi olmadığı gerçeğini göz önüne alırsak, ileri de işler değişebilir. Testlere devam edelim.

Crysis2 gamer 1680

Radeon HD 5750 çözünürlük arttıkça minumum 30 kare saniyenin altına düşerek (27 FPS) akıcı olmaktan uzaklaşıyor. GeForce GTS 450 minumum 29 kare saniye ile daha iyi durumda.

Crysis2 gamer 1920

1080p çözünürlüğünde akıcı bir performans istiyorsanız, daha fazla grafik gücüne ihtiyacınız var GTX 550 Ti, Radeon 6850 veya  GeForce GTX 460 gibi. The Radeon HD 5770 ise, minumum 27 kare/saniye ile sınırda. Tüm bu kartlar 200 doların altında bulunabiliyor.

Bir not daha verelim; Crysis 2’nin çoklu-oyuncu demosu SLI ve CrossFire için optimize edilmemiş.  İki adet GeForce GTX 460, tek bir GTX 460’dan daha kötü sonuç verirken, Radeon HD 6850’de ise, tek bir kart ile aynı sonuçlar sundu. Muhtemelen Crysis 2 piyasaya sürüldüğü zaman yeni sürücüler ile SLI ve CrossFire desteğini görebileceğiz.

18 Yorum

 1. onur85

  toms hardware olarak farkınızı göstermişsiniz. güzel ve aydınlatıcı bir test. ammavelakin hiç bir anlam ifade etmiyor . Crysis 2 baştan sona konsol odaklı geliştirildi. bunun pc’de iyi performans göstermesi kadar doğal bir şey olamaz. incelemeyi bekliyoruz. umarım dragon age 2 kadar cesur bir şeyler okuruz.

 2. rahat mı ?

  bence rahat filan çalıştığı yok konsolllara göre kıyaslandığında konsoldaki görüntüler baz alınarak eşit şartlarda sözde kat kat daha olan grafik kartlarının uçması lazım ben öle birşey göremyorum.

 3. Uğur Yurtsever

  Her iki konsolda da oyunun 720p’de çalıştığını belirteyim. Ancak görüntü farkı yine de dağlar kadar değil tabii.

  Şöyle de bir durum var: Konsollar sadece oyun için üretilmiş donanımlar. PC’ler ise en kaba tabirle birçok farklı işle uğraşıyorlar. Yani Crysis 2, bu tip başarım farklılıklarının ilk örneği değil. Son örneği de olmayacak. :p

 4. hdoguc

  PS3 ve xbox 360 4 yıldanberi piyasada olmasına rağmen 1080p çözünürlükte oyunu oynatabilirken daha 6 ay önce aldığımız kartlar hardcode ayarında tökezlemesi bana mantıklı gelmiyo bu konsollarda nasıl bi ekran kartı varda pc lerden her zaman üstün görüntü kalitesi sunabiliyo merak ediyorum..
  ya bu oyunu yapanlar pc kullananlarla dalga geçiyo yada konsollar karşısında ezmeye çalışıyo 4 yıl önce dx 11 vardı da konsollara mı üretildi merak ediyorum

  ayrıca testte Gt 430 ve HD 5570 gibi giriş seviyesi kartlar varken neden 5850 ve 5870 gibi daha güncel kartlar yok

  oyunun tam sürümü piyasaya sürüldüğünde daha detaylı testlerin yayınlanıcağını umuyorum..

 5. murat gün

  arkadaşın dediği gibi 6 ay önce aldığımız parçalar şu an tabiri ile birer ezik duruma düşüyor ithalatı patlattık yeminle eskiden bir parça çıktığında en az 1 sene itibari olurdu sırf bu iki firma rekabet edecek diye kredi kartlarını patlatmaya gerek yok tabi tuzlu olan takip etsin teknoloji…

Bir cevap yazın