Crysis 2’den Önemli Detaylar

Global Game Jam 2011, merakla beklenen oyunlar için bazı güzel haberler almamıza da vesile oldu.

Türk oyun sektörünün büyümesi ve emekleme aşamasından sıyrılıp şahlanması yolunda önemli bir yere sahip Global Game Jam 2011- Türkiye sona erdi (son iki günde yaşananlar pek yakında sayfalarımızdaki yerini alacak). Uykusuz geçen 48 saatlik zorlu maratonun ardından ortaya birbirinden eğlenceli oyunlar kadar merakla beklenen oyunlar için bazı güzel haberler de çıktı.

Bunlardan ilki Taleworlds’un tüm dünyada büyük beğeni toplayan oyunu Mount & Blade için geliştirilen genişleme paketi With Fire and Sword ile ilgiliydi ve Talha bu önemli haberi, bataryası biten laptoplarla boğuşarak sizlere sunmayı başarmıştı.

GGJ 2011’de aldığımız diğer güzel haberlerse Mart ayında raflarla buluşmasını beklediğimiz Crysis 2’ye aitti.

Almanya’dan kalkıp bu eşsiz etkinlik için ülkemize gelen proje yapımcısı Peter Holzapfel ile yaklaşık bir saat kadar sohbet etme imkanı buldum ve bu keyifli sohbet esnasında pek çok PC kullanıcısının aklındaki soru işaretine birinci ağızdan bir yanıt aldım. Evet, elbette “Crysis 2 benim sistemimde çalışır mı acaba” sorusundan bahsediyorum.

Peter bu konuda önceki oyunların hala benchmark programı olarak kullanıldığının altını çiziyor esprili bir şekilde ve Crysis 2’nin nispeten daha insaflı olacağını söylüyor. En nihayetinde Xbox 360’ta da çalışacak bir oyundan bahsediyoruz diye ekliyor. Hikaye örgüsünün de serinin ilk iki yapımından daha iyi olmasını bekleyebiliriz. Peter, yeni ve daha sinematik bir hikaye örgüsünden bahsederken, serinin önceki oyunlarıyla bağın kopmayacağını belirtiyor. Ancak bu tamamen yeni bir hikaye. Yani konsol sahipleri, “bir şey kaçırdık mı acaba” hissine kapılmayacaklar.

Crysis 2 new york screenshot

Oyunun çoklu oyuncu videosundan duyduğumuz heyecanı kendisiyle paylaştığımdaysa, bir hayli mutlu oluyor ve çoklu oyuncu kısmının İngiltere’deki stüdyoları tarafından geliştirildiğini söylüyor. Bu konuda çok yetenekli olduklarını da eklemeden geçmiyor. Umarım sonunda Call of Duty egemenliğine son verecek bir oyunla karşılaşırız temennimi gülerek onaylasa da, Crysis 2’nin ticari başarı anlamında Call of Duty’i yakalamasının çok zor olduğunu belirtiyor.

Kendisinden CryTek’in yeni projesi Kingdoms ile ilgili pek bir şey koparamasak da anlıyoruz ki Crysis 2’nin raflarla buluşmasının ardından Kingdoms’ın üzerindeki sis perdesi de yavaş yavaş aralanmaya başlayacak. Bu konuda God of War benzeri bir proje mi acaba diye sıkıştırmalarımı ve öngörülerimi ilgiyle dinleyerek Kingdoms’ın çok sağlam ve gerçekten oldukça farklı bir proje olacağını vurgulamakla yetiniyor (yetiniyor diyorum tabii yerseniz :p).

Türk oyuncuların en çok merak ettiği konu olan Türkçe desteği de emin ellerde. Projenin başında sektörün tecrübeli isimlerinden Serhat Bekdemir var ve kendisinden edindiğimiz bilgilere bakacak olursak bu sefer çok daha gerçekçi bir Türkçe seslendirme bizleri bekliyor. Yani “kodumunun Korelileri” ve “mayonez kafa”ya elveda diyip oyunun ambiyansını hissedebileceğimiz gerçekçi performanslara merhaba diyeceğiz. Seslendirme ekibinde sesiyle Polat Alemdar’a hayat veren Umut Tabak gibi bir çok usta da yer alıyor.

Crysis 2’den özel haberler edindikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

7 Yorum

 1. BEKCİ

  Reklam mı yapıyo yok canım daha neler sen farcry ile yapay zeka kavramına yeni bir boyur getir sandbox ve cryengine gibi araçları oyun sektörüne kazandır.Dahası bizim için Türkce oyun yap sonra sana reklam yapıyo desinler oldu mu hiç.Türküm demekle neyin reklamını yapacak bir sürü insan crysisi korsan oynuyo orjinal alsınlar diye mi .ne kadar kar edebilir ki Türkiyeden . Daha ırkcı avruba dışlardı ama Allahdan o olmadı.Başarılı insan olarak görürüm kendisini

 2. lazboy

  bu vatan icin emek veren asker polisi oyunlarina koymaz ABD ingiliz askerlerini över dünyada Bide türküm diye geciniyor Kore lileri bile koymus Neden oyunlarinda Türkler le ilgili hic birşey yok Türkce dil eklentisini bile sonradan cikariyor neden bir düşün bakalim Neden gibip Blacke Sea denilen ambleminde masonik bir simge olan bir studyoyu satin aliyor düşün

 3. stoic

  Ya arkadaşlar şunu anlayın artık:
  Crytek gibi dünya pazarına yönelik oyun yapan firmalar CEO ları Türk, hatta merkez ofisleri Türkiye’de bile olsa Türk askerine, polisine hitaben oyun yapamaz. 2. Dünya savaşının binbir tane kopyası oyun çıkar, Kurgusal 3. Dünya savaşı bile çıkar ama bi çanakkale savaşı, bi Anafartalar …vs çıkmaz. Bu adamlar yaptıkları oyunları dünya pazarına yönelik yapıyolar Türkiye’de de satarsa amenna gözüyle bakıyolar. Bu işin medyacılığını yapanların sektörümüz emekliyo ..vs demelerinin sebebi bu işte. Sen elin ingilizine, fransızına alın işte biz sizi böyle denize döktük naaaber der gibi nasıl oyun yapıcaksın? Bizde sansür denetleme ..vs yok ama elin adamının hükümeti bir oyun çıkmadan denetlemeye kendi askerine ülkesine leke sürdürücek birşey varsa direk protesto etmeye hatta hükümete oyunun satışını durdurtması için baskı yapmaya başlıyor. ( Bknz: Six Days in Fellujah)
  Acı ama gerçek oyun yapımcıları “Olsun lan kimse almasa Türkler alır, nası olsa 70 ksur milyon ülke anasını satiyim” demedikleri sürece o tarz tarihi kahramanlıklarımızı yada Kendi şanlı askerlerimizi göremeyeceğiz. En fazla Deniz Piyadelerinde yada SAS ta türk asıllı Amerikan yada İngilizleri görebiliriz. Umarım Amerikan yada İngiliz vatanseverliğinin dayatılmadığı oyunları görmek hepimize nasip olur.

 4. lady lazarus

  hadi askeri bi nebze anladım da Türk polisinin nesinin oyununu yapıcaklar
  ögrencilere biber gazı atan, işçileri joplayan polisin nesinin şanı varmış ki oyununu yapacaklarmış.

  lazboy polissiniz galiba.

  (bu arada ben de asker polis oyunundan başka bişi anlamadım.)

Bir cevap yazın