Crysis 2 PS3 Versiyonu Çıtayı Yükseltecek

Crytek’in bizleri tropik ada konseptinden alıp yerle bir olmuş New York Şehri’ne götüreceği yeni oyunu Crysis 2 için yaptığı iddialı açıklamaların ardı arkası kesilmiyor. Elbette bu iddiaların en büyüğü, Crytek’in yeni motoru CryEngine 3’ün sağladığı eşsiz görsellik. Tıpkı Crytek’in PS3 kanadından sorumlu Michael Glück’ün, Crysis 2’nin PS3’te daha önce yapılmış bütün oyunları geride bırakacağını vurgulayan sözleri gibi.

“PS3’te genellikle 2 yılda bir raflara çıkan her yeni jenerasyon oyunla birlikte oyunların kalitesinde, özellikle de görselliğinde büyük bir aşama kaydediliyor. Crysis 2 ile beraber bu çıtanın, diğer oyunların baş edemeyeceği, çok yüksek seviyelere geldiğini göreceksiniz. Amacımız bu oyunla birlikte PS3 oyunları arasında yeni bir kriter belirlemek.”

Bay Glück, İngiliz Play Magazine‘e verdiği ropörtaja şu sözlerle devam ediyor:

“PS3’e gelecek her AAA standardında oyunun daha gelişmiş olma ihtimalı var elbette. Yani PS3 platformuna Crysis 2’den sonra yapacağımız ve CryEngine 3 kullanan bir sonraki oyun her açıdan daha gelişmiş olacak. Ancak oyundaki görsel özellikleri kesmek yerine uygun hale gelene kadar optimize ettiğimizi düşünürsek, artık görsel alanda çok büyük bir ilerleme kaydedilmesi zor görünüyor. Bunun yerine fizik efektleri, çevreyle etkileşim gibi oynanış öğelerinin yoğunlaşmasını bekliyorum.”

Anlaşılan Crytek, yakın zamanda raflara çıkmış Killzone 2, Uncharted 2 ve God of War III gibi oyunların tahtına göz dikmiş durumda. Hatırlarsanız benzer iddialar EA Los Angeles tarafından, yeni Medal of Honor oyunu için de ortaya atılmıştı. Bakalım aynı dönemde raflara çıkacak bu oyunlar iddialarını ortaya koymada ne kadar başarılı olacaklar.

Açıkçası henüz oyunları görme şansına erişemedik, hatta yayınlanan videolar ve ekran görüntülerinin de ağzımızı bir karış açık bıraktığını söylemek zor. Yine de Crytek’in yeni ve güçlü motoruyla artık konsollarda da boy göstereceğini düşündüğümüzde Unreal hegemonyasına ciddi bir rakip geliyor diyebiliriz. Tabi önce Crytek’in, Unreal motorunu lisanslamış onlarca büyük firmanın aklını çelmesi gerek.

Ne diyelim, Cry me an Engine

Bir cevap yazın