Crysis 2 İnceleme

Crytek ve dolayısıyla Yerli Kardeşler ile tanışmamız bundan tam yedi yıl önce, yine bir Mart ayında gerçekleşmişti… Far Cry ile. Bir FPS fanı olun ya da olmayın, Far Cry’ı duymamış olmanız pek mümkün değil. Özellikle de “tropik ada” temalı parıltılı grafiklerini düşününce. Evet, Far Cry gerçekten de raflara çıktığı döneme görsel açıdan damga vurmayı başarmış ve hatta bir adım daha ileri giderek bizlere özgürce dolaşabileceğimiz kocaman mekanlar sunmuştu. Ne var ki; sağlam bir konu, sürükleyici hikaye anlatımı, güçlü karakterler, dengeli oynanış dinamikleri ve mantıklı davranan bir yapay zeka gibi bir oyunu “muhteşem” yapan unsurların yerine The Island of Dr. Moreau çakması zayıf bir genetik deney hikayesi, başarısız bir kurgu, Hawaii gömlekli zorlama bir ana karatker, içi boş yan karakterler, kötü yazılmış diyaloglar, x- ray destekli teleskobik gözleriyle bizi saklandığımız çalıların arasından bile görüp 800 metreden üstümüze kurşun yağdıran ve hemen her fırsatta sayıca üstünlük kurarak bize bu tropik cenneti dar eden yapay zekayla haşır neşir olmak durumunda kalmıştık. Crysis de pek farklı değildi. Hawaii gömleği yerine nanosuit, genetik deneylerin yerine de uzaylı istilası dışında. Gökten inmesi beklenen üstün uzay teknolojisine sahip süper bilgisayarlar için geliştirildiğinden ve bir oyundan ziyade teknoloji demosunu andırdığından da bahsetsem kimsenin kalbi kırılmaz herhalde.

Crysis 2 1

Yine de gerek Far Cry gerekse Crysis, her oyunseverin mutlaka görmesi gereken birer klasikti şüphesiz. En azından bir şeyden emindik artık: Söz konusu bir Crytek oyunuysa, o oyun muhteşem görsellere sahip olacak ve bizler, bilgisayar patlar korkusuyla ayarları köklemeye korkacaktık.

Crysis 2’nin PC platformunun yanında Xbox 360 ve PlayStation 3 için de geliştirildiğinin duyurulmasıysa beni umutlandırmıştı açıkçası. Zira konsol pazarındaki tüketici refleksleri, grafik gazıyla veya “acaba sistemim ne kadar zorlanacak” gibi baş ağrıtan beklentilerle yönlendirilemiyordu. Halo, Gears of War, Resistance ve Killzone gibi aynı anda hem etkileyici görünüp hem de “deneyim” anlamında oyuncuları mest edebilen muhteşem yapımların cirit attığı bir pazardı burası. Hatta Call of Duty de bu pazarın tepesine çoktan kurulmuştu. Crytek’in ise liderliğe oynayabilmesi için yapması gereken tek şey, oyun motoru pazarlamak için teknoloji demosu üreten bir firma kimliğinden çıkıp zaten görselleriyle büyük bir popülarite kazanmış Crysis’in içine roller coaster tadında heyecanlı bir deneyim katmaktı. Ne var ki Crysis 2, bizleri tropik Lingshan adasından alıp gizemli bir virüs salgınının hemen ardından uzaylı Ceph’lerin istilasına uğrayan ve büyük bir yıkımla burun buruna gelen New York’un göbeğine bıraksa da; beklediğimiz o muhteşem deneyimi yaratmaktan uzak kalıyor.

New York, New York…

Crysis 2 ile ilk oyundaki olayların 3 yıl sonrasına; Gordon Freeman tarafından seslendirilen Alcatraz adında bir Amerikan askerinin ilk oyundaki takım liderimiz Prophet tarafından “kurtarılıp” nanosuit 2.0 giydirilerek post-modern bir Rambo’ya dönüştürülmesini anlatan ufak mantık hatalarıyla gölgelenen; sığ diyaloglar ve zayıf karakterlerle bezenmiş sönük hikayesine konuk oluyoruz. Tamam, oyunun hikayesi için berbat falan diyemeyiz. Özellikle de oyunun başında aklımıza takılan bazı soru işaretlerinin yanıtlarını ilerleyen bölümlerde aldığımızı ve oyunun sonunda bizleri güzel hazırlanmış bir finalin beklediğini düşününce. Ne var ki; ortalama 10 saatlik uzun sayılabilecek oyun süresi boyunca, zeka seviyemizi sorgularcasına şaşırtıcı olmaya çalışan birkaç klişe sahne dışında en ufak bir anlatımla karşılaşmıyoruz. Kısacası hikayenin oralarda bir yerlerde olduğunu hissetsek de; bu bize karşımıza çıkan her şeyi havaya uçurmak için bir neden teşkil etmekten fazlasını sunmuyor.

Toplumun elit zümreler tarafından sömürüldüğü baskıcı politik sistemleri eleştiren distopyalar yaratmak konusunda ün yapmış Richard Morgan gibi bir yazardan çok daha etkili bir “istila” hikayesi bekliyordum açıkçası. Özellikle de bütün o iddialı demeçlerinden sonra.

Crysis 2 2

189 Yorum

 1. Veteriner Taner

  Gercekten akici anlatim, detayli inceleme ve mükemmel ötesi yorumlariniz icin tesekkürü bir borc biliyor ve sözlerimi sizinde soylediginiz gibi tamamliyorum… Maksimum hayal kirikligi…

 2. CodeMachine

  Benim gibi ingilizcesi iyi olmayan oyuncular zaten yıllardır oynadıkları oyundan bişey anlamadıkları için senaryo benim gibiler için sorun değil ama yapay zeka olayı insanın canını sıkıyor. Oyunun nadir iyi yönlerinden birisi 3D desteğinin çok güzel olması. GTX 295 ile High ayarlarda akıcı bir şekilde 3D olarak oynanabiliyor.

 3. ravenholm

  Uğur abi seni ve yazılarını severim ama senden rica bir daha oyun incelemesi yapma lütfen,sadece bu oyun için söylemiyorum ama sanki başka şeylere kızıp hıncını oyunlardan alıyormuşsun izlenimi oluşmaya başladı bende en basitinden nano suit’in dayanılmaz sıkıcı konuşmaları demişsin ayarlarda kapat dinlemek zorunda değilsin ayrıca terkedilen şehirleri ister istemez ormanlar ve yeşil örtü kaplar çernobil örneğinde olduğu gibi..Kişisel ricam keyfin yerindeyken inceleme yapman yada donanım incelemeye geçmendir,Saygılarımla abicim!

 4. sonalp

  taraflı bir inceleme olmuş, inceleme bile değil direkt yerici bir makale. Eğerki bu oyunu amerikalı bir oyun stüdyosu apsaydı ballandıra ballandıra yazardınız. beta dahil oynadım. kesinlikle bu haksız eleştirileri haketmiyor.

  • nameless_one

   taraf taraf taraf… hangi taraf bu ya. herkes bi taraf tutturmuş. oyun vasat işte kabullenin şunu. bütün o şişirmeye ramen kullanıcı puanlarına falan bakın bi şu oyunun. fanboyluk bu ya başka bişey değil.

   sizin için tarafsızlık.. sizin taraf olduğunuz saflarda yer almak mı*

   • sonalp

    evet tarafım, aynı sizin olduğunuz gibi. bu sitede oyun, ürün vs . incelemesi yapıyorsun, edebi denemelerinizi yayınlamıyorsunuz. Yazarın kişisel görüşleri,aldığı tat vs. okuyucuyu bağlamaz. Yazar, yazısında kullandığı alaycı uslup ile açık açık oyunun beğenen kitle ile dalga geçiyor, kitleyi aşağılayıp, manevi baskı kuruyor. Gelen yorumlardan da okuyucuların bundan rahatsız olduğu açıkça gözlemlenebiliyor.

 5. Ziyaretçi

  Güzel inceleme.

  Bu arada bir üstteki arkadaş,aldığım duyumlara göre uğur yazdığın yorumları okumuş ve sana laflar hazırlamış,senin haksız olduğunu düşünüyormuş.

  **burdaki şaheser göndermeyi anlayamayanlar bir zahmet kendilerini aşağı atsınlar bu arada**

 6. Ziyaretçi

  mp demişken aklıma broterhood geldi.sp’si yardıray ama mpyi bilemeyeroz.aslında hacılar şöyle birşey yapın,mesela ign’de bazı oyunların çıkmasından bir hafta falan sitenin editörleri kısa kısa yorumlarını belirtiyor.yani siz de yapabilirsiniz aslında.

 7. asnedur

  Oyunu nasıl böylesine eleştirebiliyorsunuz hayret ediyorum doğrusu, üstelik sonuç cümleniz daha da ilginç “Ancak bütün bunlar, Crysis 2’nin kötü bir oyun olduğu anlamına gelmemeli. Bu, tüm kusurlarına rağmen hala iyi bir oyun. Yalnızca beklediğimiz Crysis 2 değil o kadar.
  Bir oyun sizin beklediğiniz kadar iyi değilse böyle yerden yere mi vurulur. Bence belirli bir amaca yönelik olarak yapılmış bir inceleme. sizin incelediğiniz oyun değil. Benim şahsi fikrim okuyucuya yapılmış bir saygısızlık ve ben yıllardır bu siteyi okurum böyle birşey görmedim.
  İyi ki her inceleme böyle değil

 8. Ali Başcı

  Tüm dünyada puanları alt üst ediyor burdan kötü inceleme çıkıyor. Ne oldu size pas vermedimi cevat abiler böyle yazıyorsunuz.

  Amerikalıların gibi f c k toms oyun!

 9. Ali Başcı

  Ali Başcı

  Tüm dünyada puanları alt üst ediyor burdan kötü inceleme çıkıyor. Ne oldu size pas vermedimi cevat abiler böyle yazıyorsunuz.

  Amerikalıların gibi f c k toms oyun!

 10. Sahin

  Yapay zekaydı, mp idi hepsine bir şey bulup yerden yere bulmuşsunuz anladık ta kardeşim insan grafiklere bir şey demez bari ya! Alkollü kafaylamı inceleme yaptınız nedir. Bence bu inceleme siteden kaldırılmalı böyle saçma yazı görmedim. Muhalefet olup dikkat çekmeye çalışıyorsanız kimse bu incelemeyi yapana helal olsun lan ne dobra yazmış demez, bunu yazanın iq su kaç acaba der.

  • nameless_one

   grafik mi. sakın hayatınızda sadece crysis oynamış olmayasınız siz? millete hakaret edeceğinize kendi iqnuzu ve kültür seviyenizi yüksltin derim.

   ayrıca ben oyunun grafiklerine kötü dendiğini görmedim. yoksa üstün iqnuz bizim sıradan ölümlülerin görmediği şeyler mi görüyo.. hayır adamlara da 50 vermiş gibi muamele yapmasanız keşke. bu ne şiddet bu ne fanboyluk böyle 😀

 11. ApiDuman

  Fazla sert olmamış mı?Tamam yapay zeka bazı yerlerde gerçekten çuvallıyor fakat yinede bu kadar düşük bir puanı hakketmiyor bence.Grafikler,multiplayer ve nanosuitin bize kattıkları … Yadsınamayacak kadar iyi.Belki ben oyunu fazla sevdiğim için sizin gördüğünüz bazı şeyleri göz ardı ettim ama bence 70 kadar düşmüyor oyun özellikle de HomeFront’a 85 verdiğinizi düşünürsek.Evet oyun beklentileri altında ama sizin deyiminizle bir sınavdan 100 beklerken (bana göre)85-90 alan birini de bu kadar yermek ve ezmekte fazla acımasız olmuş gibi.

  Sert eleştirilerinizi biraz yumuşatırsak gerçekten güzel , oyunu anlatabilen bir inceleme olmuş.
  Daha az sinirli olduğunuz bir incelemenizi görmek dileğiyle.

 12. Sahin

  Yapay zekaydı, mp idi hepsine bir şey bulup yerden yere bulmuşsunuz anladık ta kardeşim insan grafiklere bir şey demez bari ya! Alkollü kafaylamı inceleme yaptınız nedir. Bence bu inceleme siteden kaldırılmalı böyle saçma yazı görmedim. Muhalefet olup dikkat çekmeye çalışıyorsanız kimse bu incelemeyi yapana helal olsun lan ne dobra yazmış demez, bunu yazanın iq su kaç acaba der.

 13. lady lazarus

  beklediğim inceleme..
  oyun gerçekten kelimelerin hakkını vere vere bir HAYAL KIRIKLIĞI
  yapay zeka oyuncuları salak yerine koyar cinsten..
  hikayedeki boşluklar artık boşluk olmaktan çıkmış uçuruma doğru yol almış vaziyette..
  hele o sırf biz görelim diye uydurulmuş saçma sinematikler.. tam anlamıyla çuvallamış tellioğlu kardeşler..

  bu oyunu bu haliyle beğenen insanları da anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum..
  acaba farklı dünyalarda mı yaşıyoruz.. benim oynadığım oyunları değil de daha kötü oyunları mı oynuyorlar da bu oyunu güzel bulmuşlar bilemedim.

  killzone gibi bir fps harikası, çıtayı bu kadar yükseltmişken (gerek grafikler gerek senaryo gerek müzikler gerek shooter özellikleri açısından) siz eğer mainstream’e uyup bu oyuna 85 üstü puan verseydiniz anında düşerdi Toms benim gözümden..

  70 bu oyun için gayet yerinde bir puan
  ki o da büyük ölçüde Hans Zimmer’in muhteşem main theme’i hatrına…

  ellerinize sağlık..

  böylesine popüler, böylesine şişirilmiş bi oyunu dobra dobra incelediğiniz için eleştiriler gelecektir tabii normal..

  ama toplumun gözümüze gözümüze dayattığı Crysis imajından azıcık sıyrılıp oynadığımız oyuna konsantre olursak bütün bu eksikleri görmek hiç zor degil…

  kesinlikle çok iyi bir inceleme çıkarmışsınız.. tebrik ediyorum…

 14. whitemonk

  Bu nedir ya. Adamlar o kadar emek harcamiş yapmiş neden bu sertlik. Konsol konsol diye tuturuyoruz ama keşke pc oyunlarinin satişlari firmalari tatmin etse de konsollara kaymasa millet. Yerli kardeşleri tebrik ediyorum buradan kesinlikle oynanasi ve sürükleyici bir oyun yapmişlar. Sizin gibi farkli olmak adina sert eleştri yapan insanlar 70 değil 7 puan verse ne yazar. Söylediğiniz eksilerin çoğu bir patch ile düzeltilebilir şeyler. Nede olsa artik konsollarada patch çikabildiği için o tarafta da sorun yok. Forever crysis.

 15. yogurt

  Yazıyı okuduysanız anafikrinin hayalkırıklığı olduğunu anlarsınız. “En iyi yapay zeka” iddiasıyla çıkan oyunun Delta-force dan kötü yapay zekasıyla piyasaya çıkınca tabi ki yerden yere vurulacak. Oyunun grafiklerinden niye bahsetmediniz diyorsunuz, 2567 yerde dillendirilmiş ve en iyi olduğu ispatlanmış bir şeyin tekrar burda dile getirilmesi saçma olurdu, bu bir teknoloji demosu değil sonuçta piyasaya çıkmış bir oyun, amaç zaten okyucunun gözünden o perdeyi sıyırmak. Ne yazık ki günümüz FPS severleri tüketici gençlerden oluşmuş durumda, seneryo, oynanabilirlik hep geri planda, varsa yoksa grafik. Eğer bugün Half-Life’ı açıp o grafiklerle tekrar bitiriyorsak, bu oyunun bir bütün olarak iyi olmasındandır, garfiklerinden değil. Ki yazıyı tamamen okumayan insanların direkt yorum yapması da saçma ötesi bir şey. Sırf yapımcıları arasında Türk var diye bu kadar fanatikliğe gerek yok, sonuçta paralar ne sizin cebinize giriyor, ne de vergiler Türkiye’yenin.

  Bu oyunun sadece grafik açısından değerlendirilseydi 100/100 alması garanti, ama bir FPS olarak bakıldığında bence doğru puan.

 16. onur_

  Ortalık ayağa kalkmış. bana kalırsa bu inceleme bir habercilik başarısıdır. Cesur ve korkusuz ve daha önemlisi objektif. Yazar bilmiyor muydu böyle saçma ve temelsiz eleştiriler geleceğini biliyordur elbette.
  Anlaşılan fanboylar gerçekleri duymaktan bir kez daha delicesine rahatsız oldular.

  asıl yorumumuysa son sayfaya saklıyorum

 17. onur_

  Yoğurtun söylediklerine aynen katılıyorum. incelemeyi de tüm özgür kalbimle destekliyorum.

  daha önce bi yerlerde yazmıştım gerçekten bu kalitede incelemelerle bu ortamda harcandığınızı söylemiştim. ilk yorumlardan sonra gelenlere bir bakınca fanboyların ne kadar hazımsız olduklarını anladım. özelliklde ilkeli bir şekilde gerçekleri söyleyenlere. yalnız şöyle bir şey var. sanırım kafalarına vura vura anlatmanızdan hoşlanmıyor bu tipler. üzülüyolar 😀

  Ayrıca anlayamıyorum. şu an oyunun mp’si tamamen oynanmaz duruma gelmiş. sunucular kitleniyor, milletin unlock ettikleri gidiyo vs.vs.vs.vs Yapay zeka yerlerde. Grafikler eh işte, abartılacak kadar değil. Sonuçta tam bir konsol oyunu yapmış adamlar. fazla abanamamışlar haliyle. o gould hele. o nası bir modellemedir, nası animasyonlardır öyle. hikayeye zaten değinmeyeceğim. sözde şaşırtacaklar. eminim oyuna başladığını 2. dakkada sonunda neler olacağını anladınız. bu mudur?

  Hepsini geçtim sadece mp’deki hatalara bakın. 60 dolar değerinde bir oyun satışa çıkıyo. insanlar alıyo ama oynayamıyo. ne o, firma yama yayınlayacakmış. sonra da yüksek puanlar bekleniyor. bu mu yani. bu kadar basit mi bu iş. salak yerine konmaya bu kadar mı alıştık. bu kadar mı kör olduk? Soruyorum yani bu mudur son nokta. yine mi gol değil hakim bey?

  Neyse.

  hadi bütün bunları geçtim. oyun için zaten iyi denmiş. İYİ İYİ İYİ. 70 demek İYİ demek zaten. bence ederi o kadar bile değil ya neyse. soruyorum yıllardır geliştirilen böylesine büytük bir yapımın bu kadar hatayla çıkması normal mi yani. oytnamak için patch mi beklicek bunca insan. bu mu normal olan.

  eminim benim gibi düşünen binlerce insan var. zaten metacritic user notlarına bakın anlarsınız. ea’nın adamlarına attırdığı sahte yorumlara bakmayın ama.. malum Dragon age 2 ile iyice abarttılar. 😀 bu siteye hakarete varan yorumlarda crysisboy gibi fan sitelerinden “aşşadaki maalleyi basmaya giden” lise delikanlısı tribiyle gelen adamlardan farksız. temelsiz eleştiriler, hakaretler falan

  ben cesur ve tarafsız bir inceleme bekliyordum bekledimi aldım. şöyle bir merline falan baktım hgatta. iki kelimeyi bi araya getiremeyen bi adama inceletmişler. şu yayınladığınız videodaki yapay zeka gibi bi inceleme yazmışlar. bu mu yani. bu kadar ucuz mu bu işler.

  bizi aptal yerine koymadığnız fanboyların ise iki kelime yazmak için kafalarını çalıştırmalarını sağladığınız için teşekkürler. şöyle bi bakınca türkiyedeki en iyi oyun yazarını görüyorum. fakat bu buralarda bi bok ifade etmiyo üzücü olan bu.

 18. Ziyaretçi

  Uğur Yurtsever arkadaşımızın bu oyundan daha iyi oyun yapmasını bekliyorum.yazıyı okudum aynen bu oyunu ben daha iyi yapardım izlenimini vermiş.Lütfen bir daha oyun incelemeyin….

   • Ziyaretçi

    merak etme var merlinin kazanı ve tr gamer da daha iyi incelemeleri var.Merlinin kazanına gir ve incelemeyi oku oyun nasıl incelenir görürsün

   • Ziyaretçi

    ki zaten thg den sıkıldığım için daha çok donanımhaber e takılıorum daha tarafsız ve ürün yada oyun dandik olsa bile yerden yere vurmuyorlar.

   • lady lazarus

    merlinin kazanı mı 😀
    ahaha hehehe hohoho diye güldüm şuan..
    arkadaşım merlinin zımbırtısını, donanımınhaberini ya da trgameri burada öveceğine gidip kendi özgür beyninle oynasana şu oyunu..
    iki cümleyi bir araya getiremeyen ordan burdan duyduğu okuduğu şeylerle yorum yapan insanlar kaynattı burayı..
    hem de merlin gibi çoluk çocuk kazanında

    pes doğrusu merlinin kazanı dedi adam ya 😀
    doru düzgün cümle bile kurmamış sığ bir inceleme yapmış adamlar böyle bir hikayeye muhteşem demişler falan.. gelmiş burda onu övüyorsun öyle mi.. böyle derin bi incelemeyle (fikirlerini bir kenara geçtim, en azından ne dediği anlaşılır bir inceleme) o mantık hatası şeyi kıyaslıyorsun öyle mi?

    sen nesisin bu merlinin ? kepçesi mi? odunu mu ? nesi

   • nameless_one

    kusura bakma sevgili kardişim ama ismini verdiğin sitelerdeki beş kelimelik boktan cümlelerin ard arda getirilmesiyle oluşturulmuş incelemeleri okuyacağıma. bu sitede her gün her dakika hastası olduğum oyunların yerden yere vuruldunu görmeyi tercih ederim. ki bence bu inceleme son derece yerinde ve tarafsız olmuş. madem bıdı bıdı edeceksin git seni mutlu eden uyutan yazıları oku.

   • Ziyaretçi

    tamamda bana ndn thgtr yi övüorsunuz ki gidin donanım inceleyin oyun inceleme işinide oyun siteleri yapsın bi zahmet ne olur ama oyun incelemeyin artık diyorum ve noktayı koyuyorum…

   • Ziyaretçi

    sakın sen yazı kalitesi olarak yerlerde sürünen boktan siteleri övdüğün için insanları bişileri savunmak zorunda bırakıyor olmayasın? 😀 o siteler mi oyun sitesiymiş kim demiş? iki kelimelik cümleleri yanyana getiremeyen teletabiler mi? hayır madem hoşlaşmıyorsun hala fare gibi ne dolanıyosun ki hoşlanmadığın ortamda. yani ismini verdiğin sitelerden birinin kuklası gibi bk atmaya geldiğin o kadar netki. bunu dışardan biri olarak görebiliyosam piyasanın içindeki adamlar bu çabalara nereleriyle gülüyolardır acaba merak ettim bak 😀

 19. Ezio

  2.sini çıkarmak adına çıkarılmış bi oyun. sanki ilk defa bu tarz efektleri olan bi oyun görmüş gibi zıplamayın. Rakiplerinin çok çok gerisinde kaldı bence. Yazarı oyunun eksikliklerini, sadece kendi fikrine bağlı kalarak incelediği için tebrik ederim. Saygılar sevgiler

 20. XaeRo

  sanırım uğur arkadaşımızın bu oyunla bir takıntısı var. bunun başlıca nedenleri bence kendisininde söylediği gibi, oyunun çıkmadan önceki crytek şişirmeleri. ikinci nedeni ise bu oyunu kusurlarına rağmen toz kondurmayıp birde üstüne “Türk” oyunu damgasını vurup yere göğe sığıdıramayan, hakettiği halde ,inceleme puanlarını (ilk oyun için) beğenmeyip, inceleme yapan siteleri/editörleri yerden yere vuran fanatikleri. tam emin olamasamda en son nedenide bu incelemeyi yaparkenki ruh halinizin yerinde olmaması 🙂 incelemelerinizin çoğu yerine katılıyorum. fakat incelemenizi sakin bir kafayla tekrar okursanız elinizi vijdanınıza götürüp biraz abarttığınızın, haksızlık ettiğinizinde farkına varacaksınız. ben şuan sizin bu crysis2 incelemesindeki saydığınız ve üstüne birde 2 sayfada kendim ekleyip birde ispat olarak videosunuda çekip bir ton hata barındıran Cod serisideki yıllardır var olan ama hiç bir incelemede (ki thgtr incelemeleride dahil) bahsedilmeyen hataları sayabilirim. yinede daha objektif ve tarafsız bir oyun incelemesiyle telafi edeceğinize eminim. sonuçta thgtr ye yakışmayan bir durum söz konusu. inceleme için teşekkürler!

  • Tahir Meylani

   Uğur burada ince bir espri yapmış.

   Crysis 2’de yönettiğimiz karakter Alcatraz oyun boyunca hiç konuşmuyor. Yani, tıpkı Gordon Freeman gibi seslendirilmeye ihtiyacı yok 🙂

 21. Tahir Meylani

  Bizi amansızca eleştirenler için konuşuyorum; lütfen Crysis 2 için verdiğimiz puana bir daha göz atın. Hayır, Destructoid gibi Assassins Creed II için 4.5 falan vermedik. Verdiğimiz not 70. Yani iyi bir oyun, ama bayağı eksiği var. Aksini iddia eden var mı? Mesela, şu anda çoklu-oyuncu modlarını adam gibi oynayabilen ya da yapay zeka ile sorun yaşamadığını iddia eden biri var mı?

  Sadece şu iki madde oyundan puan kırmak için yeterli gerekçeyi oluşturabilir.

  Komplo teorileriniz için de hayal gücünüz iyi çalışıyor demekle yetiniyorum 🙂

 22. Tolga

  1 paragraf bolca eleştri ve hataları sıralama sonra en sonuna bir cümlecik ” Ama bu Crysis’in kötü olduğu anlamına gelmiyor “diye bağlama cümlesi:)))))))) Her sayfa bu şekilde:)))) Araya da bolca Killzone 3 övgüsü ve kıyaslaması :)))

  Belki 95 alabilcek bir oyun depil ama 70’te hakkı değil. En makulü 85 puan olması.

 23. nameless_one

  Durun bakalım incelemeyi doğru anlamışmıyım.

  1-oynanış gelişmiş, temposu artmış

  2-bayağ bir yenilik var oynanışta. ama devrimsel değil. (gerçekten benzer şeyleri infamous falan gibi oyunlarda gördük). buna rağmen eğlenceli

  3-koridorlarda geçen fps’lerin aksine cryis 2 baya bir özgürlük sunuyor. farklı şekillerde çatışmalara girebiliyoruz.

  4- bu özgürlük bir süre sonra tekrar etmeye başlıyor. hatta yakın dövüş animasyonları bile hep aynı.

  5- hikayenin zayıf olması ve oyunun tekrar etmeye başlaması acımasızca eleştirilecek bişi değil. genelde bütün fps oyunları benzer ikilemlere sahip. (daha fazla katılamazdım)

  6-yapay zeka kötü (kim iyi diyebilir ki)

  7-buna rağmen aksiyonun doruklara çıktığı tempolu anların sayısı fazla.

  8- özellikle kontrollere tam alışınca oyundan büyük bi keyif alabiliyoruz

  9- oyun kurgusu yeterince iyi değil. tam bir aracın silahına geçince ekran kararıyo ve diğer bölüme yaya olarak başlıyoruz.

  10- multi cod çakması olsa da bağımlılık yapacak kadar eğlenceli. ancak çok bug var. hatta bunlar oyunu oynanmıcak derecede bozabiliyor.

  11- mp güzel dengelenmiş. modlar eğlenceli. herkesi tatmin edecek şeyler var vs vs..

  12- grafikler güzel ama en iyi değil. zaman zaman uzaylı işgalinin atmosferini soluyoruz.

  13- karakterler iyi görünmüyor.

  14- müzikler bi fpsde gördüklerimizin en iyilerinden birisi.

  15- nano suit sesi sinir gozuyo.

  16- genel sesler doyurucu.

  17- türkçe desteği ufak çeviri hataları dışında orijinal kaliteyi yakalamış (bi tek buna katılmıyor. bence berbat olmuş çeviriler)

  18- crysis 2, Crysis 1’den geriye doğru atılmış bir adım. mekanlar dar, keşfetme duygusu yok.

  19- ama bu kötü bir oyun değil. sadece “beklediğimiz” crysis 2 değil.

  20- hikaye zayıf (o ne saçma bi sondu öyle başından belli yani en başından yuh. prophetin sesi anlaşılmasın diye nanosuitin sesini osuruğa benzetmeselermiş keşke. çok güldüm çok)

  Benim anladıklarım bunlar ve burada abuk sabuk yorumlar yapıp hakaret eden arkadaşları anlamakta zorlanıyorum.

  eminim yapay zeka problemler, multideki ciddi server sorunları olmasaydı rahatlıkla bu sitedede 90 civarında bir puan görebilirmişiz benim bu incelemeden anladığım bu arkadaşlar. derdiniz ne anlamadım. insanlara gerçek eleştiriler sunan birilerini hazmedemiyomusunuz?

  bu oyuna verilmiş tüm puanlarda 80-90lardan ibaret değil.play ve telegraph gibi enazından türkiyedeki tüm b.ktan dergi ve sitelerden daha prestijli bi yayın organları da 7 vermiş. ayrıce birçok sitedeki kullanıcı puanlarına bir bakın. işte gerçek orda yatıyor!!!!

  neyse 1 saattir yorum yapıp laf anlatmaya çalışıyorum sizlere. ama sizin için yazdığımı sanmayın. site editörleri görsün de dünyanın sadece sizler gibi fanboy bozuntusu asalaklardan oluşmadığını yazılarını okuyup anlayan birilerinin olduğunu anlasınlar

  teşekkürler toms oyun. bu muhteşem inceleme için.

 24. Rojev

  Cryrsis 2 bir çok kişinin beklediği oyunlardan birisiydi.
  İlk Crysis grafikleri olarak oldukça üst düzeydeydi.
  Ses,yapay zeka ve oynanılabilirk bakımından da ortalamanın üstündeydi.
  Buna rağmen oldukça iyi puanlar almıştı.
  En büyük eksilerinden birisi ise çok yüksek sistem istemesiydi.
  Çoğumuz oynayamamıştı bundan dolayı,çoğu da yeni bir grafik kartı almıştı sırf bu yüzden.
  Elimizde ilk crysise göre daha derli toplu durup göze hoş gelen ve daha akıcı grafikler sunan bir motor var.Bu büyük bir gelişme olarak gösterilebilir.
  Sesleri de oldukça iyi. Hatta ortalamanın oldukça üstünde ses kalitesi var yapımın.
  İncelemeyi yapan arkadaşın incelemesini zevkle okudum.
  Diğer popüler sitelerde verilen yüksek puanlardan ziyade daha düşük bir puanla karşılaşıyoruz. Bunun nedeni “beklenti” ile alakalı.
  Beklentilerimizi karşılayamadı sanırım. Yoksa oyun farklı bir isim altında ve ilk defa piyasaya sürülseydi eminim oldukça yüksek bir puan alırdı.
  Ama şu noktayı da gözden çıkarmamak lazım. Beklentilerimize göre bir oyunu değerlendirip ona göre puan vermek ne kadar sağlıklıdır?
  Oyunlara karşı bir “Beklenti” içerisine girdiğimizde zihin otomotik olarak koşullanacaktır. Koşullanma da oyunun süper ötesi olduğu yönündedir. Ve zihin oyunu , oyun her ne kadar iyi de olsa, en ufak bir eksikliğini gördüğü andan itibaren kötüleyecektir. Haliyle zihnimiz oyunlara karşı önceden bir sürü bilgi ve beklenti kırıntısıyla dolup taştığından biz özgürce bir karar veremiyoruz. Özgürce,saf,doğal halde bir inceleme yapamıyoruz. Örneğin İncelemeyi yapan arkadaşın şu sözü bir örnek olarak gösterilebilir: “Pek istemesem de bir şeyi açıkça söylemeliyim sanırım.Crysis 2’ye başladığımız ilk andan oyunun son sahnelerine kadar tek bir şey bizi gerçekten oyuna bağlamayı başarıyor. Evet, doğru tahmin ettiniz; grafikler.”
  Ordaki “istemesem de” kelimesi, beklentilerimizin oyunu nasıl tutarsızca değerlendirdiğinimiz gösterebilir. Bir oyunun grafikleri iyi ise “iyidir” diyeceksiniz. İçinizde bir şey kalmamamlı. İsteseniz de istemeseniz de söyleyebilmelisiniz zaten.

  • Uğur Yurtsever

   Aslına bakarsanız incelememi yazarken gelebilecek eleştirileri az çok tahmin edebiliyordum ve kendi kendimi ne kadar kışkırtıcı, incitici ve aşağılayıcı olursa olsun hiçbir yoruma yanıt vermeme konusunda şartlandırmıştım. Zira gelebilecek bütün ağır eleştirilerin yanıtları incelememin içinde yer alıyordu. Ancak sizin yorumunuzu okuduğumda kesinlikle cevap vermem gerektiğini düşündüm. Umarım bunca olumlu ve olumsuz yorumun arasında yalnızca sizin yorumunuza cevap veriyor olmam sizi gücendirmez.

   Beni yorumunuza cevap vermeye iten şeye gelecek olursam; yorumunuzun sonunda altını çizdiğiniz cümlenin ne yazık ki talihsiz bir yanlış anlamaya sebebiyet vermesi.

   “Pek istemesem de bir şeyi açıkça söylemeliyim sanırım.Crysis 2’ye başladığımız ilk andan oyunun son sahnelerine kadar tek bir şey bizi gerçekten oyuna bağlamayı başarıyor. Evet, doğru tahmin ettiniz; grafikler.”

   Bu cümlede, hatta paragrafın genelinde anlatmak istediğimi tam olarak anlaşılamamış olabilir. Zira orada vurguladığım şey, grafiklerin ne kadar güzel olduğundan bahsetmek istememem değildi. Tam aksine; grafiklerden bahsetmek istemesem koca bir sayfanın yarısını grafiklere ayırmazdım değil mi?. Vurgulamak istediğim asıl nokta, bizi oyunun başından sonuna kadar bağlamayı başaran yegane unsurun grafikler olduğuydu, ki bu aslında bir eleştiriydi. İtiraf edelim, kimse bu oyunu Quake 1 motorundan devşirme 13 yıllık Golden Source motoruyla oynamazdı. Ancak Half-Life ve modlarını hala deliler gibi oynayabiliriz. Yani ortada “istemiyorum ama buyrun yazıyorum” gibi bir durum yok. Daha çok gizli bir eleştiri var. Bu açıklamayı da ufak yanlış anlaşılma için yaptığımı tekrar edeyim. 🙂

   Ayrıca oyunu iyi ve kötü yönleriyle eksiksiz ve son derece objektif bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Ortada bir “beklenti” sendromu varsa da bu kesinlikle benim kendi kendime yarattığım bir şey değil; bizzat resmi açıklamaların yarattığı beklentilerle alakalı bir durum. Yani bu sendromdan etkilenen birileri varsa biz ve bizim gibi 70-80 arası puanlar vermiş önemli oyun dergileri ve siteleri değil.

   Kendimi daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum ve iyi oyunlar diliyorum. 🙂

  • Hamdi Kellecioğlu

   Yani yüksek puan veren sitelerin Crytek para verdiği için mi yüksek puan verdiğini söylüyorsunuz. :))) Dediklerinizin aynı zamanda bu anlama geldiğinin de farkında mısınız?

   • onur_

    boşverin Hamdi bey. adamın ne maksatla yorum yaptığı belli yani. cin olmadan adam çarpacaklar akılları sıra laf çarpıyolar arkadaşlarına falan dağıtıyolardır linkleri. “bakın la bakın nası laf koyuyom mwahaha” diye.

 25. asendur

  Kötü ve belirli bir çıkar için yazılmış bir yazıyı eleştirenlerin “FANBOY BOZUNTUSU ASALAK” olarak nitelendirildiği bir şerefsizler grubunun içindemiyim ben şimdi!!!

  Ama hayır yıllardır bu siteyi takip ediyorum, beni asalak olarak nitelendiren satılık şerefsizler azınlıkta.
  Taraflı, amaçlı yayın yapanlar da azınlıkta. Tam olarak anlaşılamıyormuş.
  Sen önce tam olarak anlat, sonra tarafsız yayın yapmasını öğren.

  • onur_

   iyide kimse asalak falan dememiş ne diye üstüne alınıyosun. sana laf söleyende olmamış.

   tarafsız yayın demek ayrıca senin zevklerimne göre yalakalık yapmakmı demek.

   yıllardır bu siteyi takip ediyosunuz. ben muhtemeln daha kısa süredir ediyorum. birkaç ay max. ama sizi daha önce bi yazıya hjabere falan yorum yaparken görmedim. ne oldu. hayırdır hoşunuza giden şeylere tek kelime etmezekn beğenmediğiniz şeylerin üstüne pislemek yeni bi moda falan mı ?

 26. M. Gökhan Aktaş

  İnsanların yazarın yazısını eleştirmesi gibi bir hakkı kendinde bulduğunu kim nereden çıkarıyor? Bu adam buraya yazarken illaki bir seviyeye gelmiş ki yazar olabilmişte, yorum yazanların yazarın kalitesini felan eleştirebileceğini kim söylüyor?

  Hani senin özgeçmişin arkadaşım? Sen yazarı azarlarken, yazarın eski yazılarından resmine herşeyini görüyorsunda, sen kimsin? Varmı bu konuda yetkinliğin? Zaten bu konularda yetkin bir insan olabilseydin adabını bilerek konuşurdun. Mesela derdinki; “Uğur arkadaşım senin düşüncene katılmıyorum, bence oyunun yapay zekasında ufak aksamalar dışında genelinde standart yakalanmıştır.” derdin mesela. Ama bunun gibi kendi düşüncesini belirten birkaç kişi haricinde ki onlar gayet saygınlar, diğerlirinin hepsi şu oyun camiasının kullandığı dilde fanboymudur trolmüdür ne zıkkımdır aynen ondanlar belliki.

  Bir kere bu yorum kısmı sen yazarı eleştir kısmı değil oyunu tartış kısmı. Ha yazıyıda eleştir ama nasıl eleştir. Eksik olmuş, hatalı kısım var, anlam bozukluğu, mantık çakışması, uzun/kısa olmuş,… yani bunun gibi yorum yapsan yazar senden yapıcı eleştiriyi alır ve kendini geliştirir. Ama satılık bu yazı, yeterince rüşvet alınmamış, yok efendim adam alkollüydü gibi maksadını aşan hatta hakarete varan yazışmalar çok hızlı ve basit bir savcılık şikayeti ile sonuca varabilir. Adliye, bilişim suçlarına gidilir bir dilekçe doldudurulu, ardından Savcıya imzatılır ve bilişim suçları bölümünün ilgili yorum için IP ve mail adresi bilgilerinin istenmesi beklenir.

  Bu yazdığım bu sırada üstüne alınması gerekenleredir. Bir üstteki yada alttakini hedef almadım, zatende bütün yorumları ezberleyememde…

 27. drkc

  yuh ya nasıl bir incelemedir bu ? siz crysis 2 den bahsettiğinizden eminmisiniz? hayatımda o kadar fps oyunu oynadım böylesine mükemmel bir oyun görmedim, senaryosuda gayet kendini belli ediyordu ve güzeldi…alcatraz, gordon freeman gibi konuşmuyor çünkü adam bedenen ölmüş, zihni giysiyi kontrol ediyo tıpkı hargrave gibi…
  grafiklere kimse laf edemez metro 2033 ün sistemleri zorladığı kadar zorlamasada kat kat daha gerçekçi…piyasada crysis 2 den daha baba grafikli oyun yok… oynanabilirlik ilk 2 oyunda hafif vasattı ama bunda call of dutye benzemiş sanki ve iyide olmuş ben xbox360 koluyla oynuyorum oda çok rahat…düşmanların yaptığı hareketler ve izledikleri taktikler biraz daha kurcalansa 10 üzerinden 10 verirdim.. ama 10/9…

  • untitled 1

   zaten konuşma eylemi de zihnin değil bedenin (!) gerçekleştirdiği bir eylem evet haklısınız..
   yalnız anlamadığım; bu adam (Alcatraz) oyunun en başında o nanosuiti giymeden önce de konuşmuyordu.. onu napıcaz.. :D:D:D

 28. onur_

  yangına körükle gitmeyin bence savcılık falan. böyle yorum yapanların kaybedecek tek şeyi pc başında öldürecekleri boş hayatları olur zaten. trollükten başka bişi yapmıyolar. kimin troll olduğu kimin düzgün eleştiri yaptığını olaylara dışardan bakan bi okuyucu olarak gayet açık görebiliyoruz.

  ayrıca yazıların böyle olumlu eleştiriler kadar olumsuz eleştiriler almasıda güzel bişey bence. bu takip ettiklerini yazdıklarınızı ciddiye aldıklarını falan gösterir. muhtemelen bir sonraki yazınızda ne yazacanızı falanda merak ederler. net böyle garip bişi işte 😀

  bu arada bikaç saat forumları falan gezdim. harbi çok garip şeyler dolanıyo ortada. oyunda herangi bi hile koruma olmadığı için sıkıntılar çıkmaya başlamış şimdiden. ayrıca kabul edilmeyen oyun kodları, silinen xpler, saatler boyu kitlenen sunucular vs vs. öte yandan korsan olarakta oynanabiliyomuş multi.yani 60 lirada verseniz torrenttende çekseniz farkı yok. 😀 crytek bu sorunları çözecek yamaları çıkarana kadar zaten biçok kişi oyunu delicesine oynar suyunu çıkarır.

  hikayeyle yapay zekaya yapacak bişi yok zaten. spoiler olmıcanı bilsem daha dorusu üşenmesem bütün senaryo saçmalıklarını alt alta yazıp sitenizi işgal etmek isterdim ama üşeniyorum. bugün pazar ve pc başında biraz takıldıktan sonra yatıp yuvarlanma günü

 29. onur_

  hahaha bedenen ölmüş zihni giysiyi kontrol ediyo… aynı oyunu oynadığımızdan eminmiyzi ya. yada harbi hiçbişi anlamamışsınız oyundan. neyse ya laf anlatamıcam spoiler veremicem. çok sevdiysen bi 10 kere falan daha oynamayı dene. daha iyi anlarsın belki gerçekten neler olduğunu. gerçi türkçe çeviri bi hayli kötüydü bişey anlamamış olmanıza normal düşündümde. neysea iyi pazarlar

 30. Uğur Yurtsever

  Ziyanı yok canım gayet güzel. Öyle şeyler görüyoruz ki online medyada dep dep duket (nam-ı diğer tatsumaki senpukyaku) üstüne ultra combo çekip brutality ile bitirenler bile çıkıyor.

  Önerilerinizi de elimizden geldiğince gerçekleştirmeye çalışacağız. Teşekkürler.

 31. Ziyaretçi

  Anlaşılan toms oyun crysıs tan reklam alamadı yada para yıyemeyın oyunu yerden yere vurmus bu ınceleme ıle toms oyun benim için bitmiştir seslerine bile berbat dedikten sonra….

 32. asendur

  Yazdıklarımın biraz fazla olduğunu ve maksadını aştığını kabul etmem gerekir. Söylediklerinizde haklısınız çok uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum ve dediğiniz gibi yaptığım yorum ya çok azdır ya da yoktur. Bu yorumu da beğenmediğim için değil Türkçe yapılmış bir oyunun bu şekilde eleştirildiği için yazdım. Sonra Uğur’un resmine baktım. (Yıllardır ne isimleri ne de kişileri hiç merak etmemiştim.) aradaki yaş farkını göründe de üzüldüm. Ben kızarken Türkçe oyunun böylesine eleştirilmesine kızmıştım ama incelemenin yazarının bu tip bir kaygısı olmadığını sadece oyun olarak incelediğini düşündüm. Üstelik konu hakkındaki bilgisi eminim bende çok daha fazladır.
  Şimdi bunları yazmak zor ama, aptallığı yapmayı bilirsen özür dilemeyi de bilmek gerekir.

 33. untitled 1

  adam ses efektleri doyurucu, müzikler muhteşem demiş.. daha nasıl övsünler..
  artık nerenizle okuyorsanız şu incelemeyi..
  ya da yazılan herşeyi trollemek işinize mi geliyor nedir yani..

 34. Komik

  Böyle bir eleştiri dolu saçma sapan yazı yazmak için Sony’den kaç para aldınız?
  Playstation oyunu ile Pc oyununu nasıl karşılaştırabiliyorsunuz sayın Yazar.
  Crysis Pc oyunudur diğer platformalar için çıkıyor olması bunu değiştirmez.
  Yazınız baştan aşağı saçmalıklarla dolu

  Saygılarımla.

 35. samfisher_76

  takipcisi oldugum oyun sitelerinin verdigi puanlardan sadece birkaci buyrun :

  IGN : 9.0
  GameSpy : 8.7
  GameSpot : 8.5
  GamesRadar : 8

  Gamefront bile 7.2 verebiliyo iken siz halen nasil adil bir inceleme yaptiginizi iddia edebiliyorsunuz. Soylediginiz eksiklerin gelebilecek muhtemel patchlerle duzeltilebilecegini bildiginiz halde! yazik sonucta emek verilerek yapilmis bir urun YAZIK !

 36. Ziyaretçi

  Ya hala ign mign diyorlar.Kardeşim size giren birşey mi var anlayamadım.Site adamların sitesi,isterse harun yahya videosu inceler isterse porno siteye çevirir,tomsporn olur,istemeyen girmesin okumasın.Ne salaklar var ya.Cevat yerli bu kadar savunmaz lan oyunu,kraldan ço kralcılıkta çığır açıyorsunuz resmen.

  • samfisher_76

   gerizekali arkadasim anlamiyorsunuz degil mi olayin icyuzunu. Site unlu bir site, bir turk sitesi. boylesine emek verilerek yapilan bir oyunu hele ki turk yapimcilarin isin icinde oldugu bir oyunu – ”a cevat yerli game” diyerek oyun bizlere merhaba diyor arkadaslar-kotulemek, yermek, hem bu urunun oyuncular tarafindan yanlis algilanmasina hem de boylesine onyargili tamamen yikici elestirilerle onunun tikanmasina yol acacagi gibi crytekin yeni yurutecegi projelerde de oyuncularin boylesine asilsiz, ve yikici makalelerle firmaya karsi boykotvari tutumda bulunabilmeleri gibi bir ihtimal de VAR.
   O yuzden diyemezsiniz ki ben istedigim gibi herseyi yaparim, istedigimi soylerim, yakar yikarim. AYIP ulan AYIP be !

   • Ziyaretçi

    lan tırt çok türksen bsg ötükene kaç.görevi mörevi ne görevi lan.ne görevi.nesi ünlü.bizim bakkal bilmiyor bu sitey,demek ki ünsüz.

 37. Ziyaretçi

  görende 0 falan verdi sancak adamlar haaa. play ve telegraph 7 vermiş mesela. yani puanları bu kadar takıp etmek yerine yazıda söylendiği gibi gözyaşı dökeceğinize incelemeyi okusaydınız ya. ayrıca adalet nedir? kim belirlemiş bunun standardını. yüksek notlar vermediği için editör kovan Gamespot Ign falan mı? hem ne zamandan beri insanlar patch beklemek zorunda. para ödediği oyuna sorunsuz sahip olmayı istemek hata mı. belki bu htalar olmasa yapay zeka rezalet olmasa falan oyun burda da 90 falan alacaktı. o zaman ne yapacaktınız merak ediyorum. vay beaöaöa müthiş olmuş inceleme mi dicektiniz

 38. ergun

  Bu oyunu inceleyen arkadaşı nereden sipariş ettiniz? adam ps3 fanboyluğunu yenememiş iq seviyesi hala play sattion’un karşısında salyalarını akıtarak oyun oynadığı dönemlerde sayıklayan bir zavallı. crysis 2’nin killzone’a göre her bakımdan çok daha iyi bir oyun olduğunu kabullenemeyip bunun aksini ispatlamak için araya muhtemelen anlamlarını bile bilmediği birkaç süslü kelime sıkıştırarak 12 yaşındaki bir çocuk tavrı ile oyunu kötülemeye çalışmış. bende bu siteyi daha aklı başında insanların çalıştığı ciddi bir site zannederdim

 39. ziyaretçi cCc

  bu kadar aşşağılayıcı bir inceleme daha görmedim ve bu kadar editör yalakası yalayıcı üye topluluğuda görmedim zaman ayırıpı icelemeyi ve gelen adaletsiz yorumlara okuduğum zamanı hiç birinize haketmiyorum en azından bu incelemeyi yapan arkadaş ya sınav stresi vardı yada kendi hücrelerindeki ram belliği yetmiyordur 😀 oyunu kavrayabilmek için en azından oyunun türkçe olması yetmemiş herhalde 😀 türklerin yaptığı işler dünya bazında bu denli yadırganırken böylesine “şu ana kadar en iyi grafik deneyimini” yaşatan bir emeğe yaptığınız saygısızlıktan ötürü hepinizi kınıyorum taraflı incelemeler editör yalayıcısı üyeler….bahsi geçen trgamer merlininkazani en azından kötü puan verdiğinde “saygılarından” ödün vermiyorlar! Editör ve onun yalakaları ; gidin siz tetris oynayın yaa 😀 zuhahaha

 40. untitled 1

  diyorsunuz ki adam (Cevat Yerli) kötü bir oyun yapsa da öveceksin.. 100 puan vereceksin ki Türk oyununun önü açılsın..
  Sora aldığı gazla gitsin dibe batsın..

  Aynı kötü futbol oynayan ama maçı, karşı takımın mallığı yüzünden kazandığı halde yere göğe sığdırılamayan milli takımı destekleyen Türk taraftarı modeli.. genelde o maçların sonu hazin biter..

  öte yandan yapılan eleştiriler stadyum ağzıyla “nası koyduk gördün müüü” modunda..
  bu mu yani sizin oyunseverliğiniz..

  adam eksikleri söylemekten korkmamış (birçok sitedeki 5 kelimelik cümlelerden oluşan incelemelerin aksine), kolaya kaçmamış tek tek bütün eksilerini söylemiş..

  siz hala gelmiş bıdı bıdı yok 12 yaşında çocuk zekasıymış da yok yalakaymış da yok saygın değilmiş de..

  yahuu Cevat Yerli okusa şu incelemeyi, yazarı tebrik eder yapıcı eleştirilerinden dolayı..
  siz hala birilerinin bi taraflarını yalamaya devam..
  bi kere adam kötü bi oyun dememiş ki.. hakkını vere vere 70 vermiş daha ne yapsın..

  onun yanısıra ikide bir gelip öteki siteleri övmeler falan
  o kadar ucuz kokuyorsunuz ki…
  o kadar çaresiz görünüyorsunuz ki buradan bakınca…
  o kadar yani..

 41. untitled 1

  bu siteyle beraber zaman zaman diğer siteleri de takip ediyorum.. trgamer, bsc, mk, ign, n4g, metacritic vs.
  yabancı siteleri bir kenara koyarsak türk siteleri arasında diğer sitelerde Toms’un adını göremezken, burada ne hikmetse sık sık yorumcular arasında adı zikrediliyor mk’nın, trgamer’ın vs…
  gereksiz bi kıyaslama içerisine sokuluyor…
  yani birilerinin gelip toms’u, editörleri trollediği, ahlaksız rekabet yarattığı o kadar açık ki..
  bunu dışardan tarafsız bir okuyucu olarak görebiliyorum…

  ve işte bu yüzden Toms’u severek okuyorum..
  kendi domain’in dışında adını hiçbir yerde görmüyorum.. adamlar işlerine önlerine bakıyor…
  bir de tabii kullandıkları dil sebebiyle..
  zira 12-18 yaş arası okuyucu kitlesi anlasın diye 5 kelimelik cümleler kurmayan, kelime haznesi 100 kelimeyi geçmeyen, birilerinin garezini üzerine toplamama çabasıyla eleştiri bile yapamayan sitelerin bir benzeri daha olmadıkları için..

  • zabri reyiz

   cünkü Tom’s da yorumlar en azından yayınlanırken moderatör denetiminden geçmiyor yazdıgın pattadanak cıkıyor. MK da BSC de yada trgamer da yazdınmı önce yorumları kontrol eden arkadasın hosuna gitmesi gerek. MK da git Tom’s oyun süper site berbat bir sitesiniz MK yaz yine göremezsin.

 42. Ziyaretçi

  Ben begendim oyunu gayet güzeldi piyasadaki oyunlara bakınca crysis 2 ön saflardaki kaliteli bir oyun olmuş. Yerli kardeşleri tebrik ederim. Üzülerek incelemenize katılmıyorum.
  Yaratık modellerini gayet güzel buldum. Grafiklerde iyi. Müziklerde . 9/10

   • efeogutlu

    senin bu yorumdan sonra siteye üye olma ihtiyacı hissettim kendimde

    DipNot:üstteki yorumu ben yazmıştım.

 43. Ziyaretçi

  Yapay zeka, bir kaç grafik hatası, az sayıda silah seçeneği ve oyunun biraz kısa olması haricinde oyun gayet güzel uzun süredir oynadığım en zevkli FPS lerden biriydi konusu da hiç fena değil ve türkçe olması büyük artıydı. İnceleme değilde yapılan yorumlar hakkında oyuna hakkıyla para verip(Gitti Gidiyorda dijital key 32 tl den satılıyordu) almış biri olarak, bizi kopyacıların yüzsüz yüzsüz acayip yorumlarını okumak zorunda bırakan THGTR moderatörlerini kınıyorum.

 44. Ziyaretçi

  Bak yine.Öncelikle şunu belirteyim,senin aldığın dijital keyler Rusya vb. ülkelerde satılan oyunlardan çıkartılan keyler.Yani oyunu Rusya’dan almış oluyorsun,Rusya Devleti Cumhuriyeti’ne [şaka lan rusya federasyonu] vergi vermiş oluyorsun [Rusya Devleti’nin bölünmez bütünlüğü,RrR putin reyiz RrR].Ülkende olabildiğince ucuz satılan bir oyunu yurtdışından almak düpedüz vergi kaçırmak oluyor,belirteyim.Türkçü arkadaş bunu yorumlasın,Türk devletine vergi vermek varken bunu yapmak nedir?!Sonra biricik başbakanımızı eleştirirsiniz,vatandaş sen önce vatandaşlığını yap sonra konuş!elhamdülillah beton kafalıyım

  • Ziyaretçi

   Baktık bakalım yine!? Canım benim anlamak için kendini biraz zorla kafanı çalıştır… Oyunu Dijital key olarak değil mağazadan Paket DvD olarak aldım. Internet üzerinden kaçak indirdiğin yada cracklenmiş DvD ye yazılmış olarak aldığın oyunlara vergimi verioyorsun ? 20 TL ye sahte DvD alıp bu piyasayı büyütmek yerine 30 Liraya Dijital key al adamların verdikleri dil desteğinin hakkını ver. Dijital keyin nerden alındığına değil seçilen dile göre işlem yapılır Türkçe dil desteğinin piyasada gelişmesinde pay sahibi olursun ama dediğin gibi beton kafalısın yapıcak bişey yok… (yazıyı nerden Türkiye’ye, milliyetçiliğe bağladın halbuki ben piyasadan bahsediyorum)

   • Ziyaretçi

    Kıvırmak en hakikatli meslek zaten ülkemde.Dijital key’in nerden alındığına göre yapılır dil işlemleri,sen oyunu Türkçe oynayınca crytek’e bilgi mi gidiyor sanıyorsun?Yok öyle birşey,oyun nerede çok satıldıysa dil desteği ona göre düzenlenir,ne garip dünyan varmış.Rüyanda bebek emziren kurtları falan da görüyor musun?

 45. asendur

  Sezai kardeşimizin yazdığını okudunuz mu bir üst satırda. “Bu kadar kötülenen bir oyuna gidip bir haftalık harçlığımı vermekten vazgeçeceğim ” diyor.

  Bizim anlatmaya çalıştığımız da temel olarak bu. Tamamı Türkçe ve bir Türk tarafından yapılan tek Türkçe oyunu bu şekilde haksızca eleştirme hakkınızı kendinizde görecek kadar cüretli ve çok bilmiş olmanız insanları soğutuyor. Oyunu haketmediği kadar kötüleyip 70 vermeniz durumu kurtarmıyor.
  Bu sitede Farcry oyununun incelemesini de okumuştum inceleme odur işte.

  • Ziyaretçi

   iyide ne alakası var. nerde kötülenmiş oyun. gayet yerinde eleştiriler eksisiyle artısıyla. biçok yanını da övmüşler. eğlenceli olduğu vurgulanmış defalarca. hayır nerelerinizle okuyosunuz. bilerek mi yapıyosunuz. sizin gibi adamlar yüzünden herkes fanatikleşiyo. ülke bile bu yüzden bölünüyo işte. anlamadan dinlemeden birbirine saldıranlar yüzünden. pes yani pes.

 46. Logar

  Yahu adam üç kuruşluk paraya fırtına koparmışsınız diyor anlamamışsın espriyi. Bence de isterse 30 puan alsın gidin alın oyunu yahu 5 TL taksitle, bu kadar fırtına kopar mı? Oyun desteklenecek diye kafadan 100 puan mı verilirmiş? Böyle destekleme mi olur? Sonra oynayıp da lan toms da satmış yazıyı bu 100 etmez satmışlar yazıyı da derler.
  Tonlarca küfür kıyamet yazana, siteyi basmaya kalkana kadar gidin alın oyunu desteklemiş olun, oynayın güzel güzel. Buradaki eleştriler de sonraki yamaların veya yeni oyunların daha başarılı olmasına yarayacaktır merak etmeyin.
  Asıl siz kopyacıları kınayın, adamlar 100 alan oyunu da almıyor, herif kafadan hırsız.

 47. Mendhi CS

  Oyun konsollara da çıktı ya, çoluk çocuk doluşmuş buraya, belli yorumlardan. Yazıyı beğenmeyen ve sadece Crysis 2 incelemesinin bir kaç paragrafını okuyup da ‘yorum’ yazan arkadaşlara sesleniyorum: Sitedeki tüm ‘editör’ arkadaşların kendine has bir üslubu var, şahsen benim yıllardan beri referans aldığım inceleme yazıları bu editör arkadaşlardan çıkmaktadır. Lütfen bu yazılardaki objektif yaklaşımları sindiremeyecek ve bunun üstüne rezil ‘yorumlar’ yazacaksanız uğramayın olsun bitsin. Bu nedir yahu?

  THG ailesi aldırış etmeyiniz lütfen. ‘Meyve veren ağaç taşlanır’ ve taşlanacaktır da daha..

 48. yusuf hitay~tylor

  merlinin kazanındaki incelemeyi şu an okudum, ne şuursuz insanlara inceleme yaptırıyorlar öyle yahu 🙂

  “Eğer iyi bir ses kartı ve ses sisteminiz varsa oyundan alacağınız zevk çok daha fazla olacak.”

  konsol port oyun için söyleniyor hemde =) sanki oyun içinde ses seviyesini ayarlamaktan başka işe yarayan bir ses özelliği varmış gibi. yahu onboard ses kartıyla pahalı ses kartının ne farkı var bu oyunlarda ? 3-5 db ses farkıylamı erişeceğiz bu kaliteyi(küçümsemiyorum), hele hele windows 7 de ses kartlarının asla ve asla kendi çalışma prensiplerinde çalışmadığını düşünürsek.(biliyorsunuzki artık ses çözümünü cpu yapıyor)… ben 1998 yılında çıkan half-life ta bile eax denen harika özelliği kullanabiliyordum(çevresel ses)

  malesef microsoft adım adım pc oyunculuğunu bitirdi, önce ses kartı denen harika donanımları saf dışı bıraktı, sonra opengl tabanlı oyunları.

  ayrıca ilk oyunu yüksek ayarlarda oynayabilen hiç bir insan evladı bu oyunun grafiğini övüyor olamaz, övüyorsa vardır bir problemi , çocukluğuna inmek lazım.

  allah aşkına ne farkı var modern warfare dan grafik olarak ?

  crysis 2007 yılında yapıldı, 2017 ye kadar o kalitede grafik görmeyi unutun(veya ps4 çıkana kadar,o bile olmaz ya neyse)

 49. xzeras

  oyun eleştirisini beğenmedim. daha çok ilk yazısıymış gibi davranan acemi bir editör tarafından yazılmış gibi. toms un her zaman tarafsız davrandığını söylemek zor. anlaşılan reklam alamamışlar Crysis den…
  Ya Allah aşkına işiniz gücünüz boş boş eleştirmek. “Hadi madem biliyorsun sen yapta görelim” desen bin dereden bin su getiriler. Çene çene çene… Say desen DirectX den 2 tane fonksiyon ismi bile sayamazlar. Amcam geçmiş bilgisayarın başına “şu iyi, bu güzel vs.” diye döktürmüş durmuş. Helal olsun o kadar insan uğraşıp çalışıyor bir şeyler ortaya koymak için sizin ise tek yaptığınız eleştirmek. Bu kadar basit yani.
  Koca bir saçmalıktan ibaret bir inceleme. YUH.

  • Logar

   Amaaan, aynı şeyleri her gelen mi yazar. Kurup mu gönderiyorlar nedir sizi? Okusaydın yazıyı bari, son sayfada aktı gitti yorumlar senin bu yazdığının tıpkısından 5 tane falan oldu, küfrü de edildi, cevabı da verildi. Sıktı artık.

 50. Ziyaretçi

  arkadaşlar oyunu bugün alacağım.ancak full ayarlarda oyunu sorunsuz oynayabilirmiyim bilmiyorum.sistemim aşşağıdaki gibi.bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Amd Phenom II X6 1090T işlemci
  Asus Croshair IV Formula anakart
  2 x 4gb 1333 MHz Gsikill Ripjaws Ram
  Asus HD 6870 Directcu 1GB 256-Bit 915 MHz 4200 MHz ekran kartı
  Thermaltake Element 700w kasa

 51. Mert

  kafama takılan fps oyunlarında neden ultra bir yapay zeka arandığı…yani bu türü oynayanlar için öncelik bu oyundaki gibi kesinlikle aksiyonun düşmediği ve grafiklerinin gayet güzel olduğu bir deneyim…rüzgardan üşüyüp sallanan ağaçlardan düşen sincaplara kadar didiklerseniz bir oyundan aldığınız zevkde bu şekilde düşer…türkçe bir oyun oynamanın verdiği bir artı hazla gayet eğlendiğimi söyleyebilirim …yazdıklarınızın bi kısmına kesinlikle katılmıyor olsamda; oyunun %100 abartılan yükseklerde puanlar alacak kadar bir bütünlük içinde olmadığı (hikaye ve sunum) konusunda hemfikirim..güzel inceleme yazınız için teşekkür ederim.

 52. onur_

  yorum budur abi işte. gayet güzel fikrini belirtmiş helal

  ama ben yapay zekası isterim. yani hadi ortalama bişi olsa eyv. ama bu ne ya. bu harbiden sorunlu. yani açıkçası benim aldığım keyfi düşürdü bu oyunda. grafikleride beğenmedim. metro 2033, bad company 2 hatta modern warfare 2 göze daha gerçekçi geliyo. kullandıkları teknoloji karşılaştıracaksanız buna teknoloji demosu denir zaten dosttum. yok directx miymiş yok opengl miymiş versiyonu kaçmış.

  o ağaç olayı beni de rahatsız etti ne yalan söliyim. bölüm tasarımlarıda beğenmedim. beğenen etmeyen vardır bilemem. katılmak zorunda deilsiniz. adam size bi bakış açısı sunuyo. alın almayın. adamın anasına sövmeyn ama. yok sen daha iyisini yap falan ortaokul zekasında suçlamalar

  mesela dragon age incelemesinde o ilk sahnede büyük olan göğüslerin ikincisinde ufaldığını falan fark edememiştim ben. ki bu basit bişi değil. adam gibi düşününce oyunun bütün hikayesini o cüce anlattığına göre. lan acaba herşeyi böyle abartıyo mu diye kıllanıyosunuz. süper bi detay yakalanmış. hiçbi incelemede görmedim bunu ben. okuyosun başka yazıları siteleri oyunu anlatıp geçiyolar. W ye basınca ileri gidiyo space basınca zıplıyo falan. merlinde falan böyle yazılar var ya.

  insanların kendi fikirlerini destekleyen şeyler okumak istemisini anlamıorum ben. napacaksınız zevke mi gelceksiniz okuyup okuyup ohhhhhhhhhhh diye.
  farklı yazılar fikirler bunun için var. ama biz insan olarak kavga etmeyi seviyoruz tabi. saldırmayı ekndinden olmayanı aşağılamayı falan. ülkenin haline bak. ne farkı var şurdaki kavgayla

 53. ozkan

  bu incelemeyi yapan arkadaşı lansmana davet etmediklerine eminim o da aklı sıra hırsını alıyor sana hiçbirşey demiyorum böyle güzel bir oyuna göz göre göre ancak bu kadar b..k atılır.

 54. Ziyaretçi

  ne dicem bu arada. yahu bu arkadaşların verdiği ilk düşük notlar değil bu.
  d
  daha önce tahir arkadaş mafia2ye Moh’a 50 verdi
  yine bu arkadaş star warsa 50 verdi
  sonra resminde fes olan biri vardı. warbandin azına sçtı adam. resmen yerden yere vurdu. türk oyunuysa türk oyunu oydu be. adam acımadı 0 verdi

  herkesin bi yayın şekli vardır. bu insanlara yüksek yüksek notlar vermiyo diiye laf atanların Allah belasını versin be 😀

  incelemeyi bende eleştiricem çünkü çok övmüşsünüz. ne bu

  şu üstteki özkan bence nonoş lansman falan diyo. bi de merlinden geliyo olmasın sakın. bi de şey var trgamerda şişko dombili 200 kilo bi tip. emre mi ne adı. özkan kılığında gelmiş olasın lan sakın. lan adamlar gerizekalılar için inceleme yazıyo zaten haaa. takmayın siz kankalar. TOM BABA ÖPER.

 55. Ziyaretçi

  ya yorumumu neden sildinizki. size hakaret eden ayyaş gerizekalı diyen yorumlar duruyo. sizi aşşalayan bi sürü yorum duruyo.

  size açık açık iftira atan satılık diyen adma yaptığım yorumu siliyosunuz. illa yıkama yalama mı yapmak gerek

  • Logar

   Her şeyi yazarsın bu sitede ama kavga dövüş çıkarttırmazlar, fedailik de taslatmazlar, toms yorum sildiyse kim bilir ne yazdın. Trolün allahı lazboya bile katlandı adamlar evliya sabrı, bilen bilir, bilmeyenlere de bilenler anlatır 😛

 56. Uğur Yurtsever

  Görebildiğim kadarıyla yorumlarınız duruyor. 🙂 Ayrıca bizi savunan eleştiren gibi bir kavga yok ortada. Elbette eleştirenler olacak. Haddini aşan eleştiriler zaten niyetlerini belli ediyor merak etmeyin, hangi amaca hizmet ettikleri açık. Ancak biz işimize gelen yorumları yayınlayıp işimize gelenleri yayınlamamak gibi bir ilkesizlik gösteremeyiz. Eleştirileriniz başka yerlerde yayınlanmıyor, sansür uygulanıyor veya başka yerde karşıt fikirli görüşler karşı karşıya gelemiyor olabilir. Ama burası “başka yerler” değil. Kusura bakmayın.

 57. Ziyaretçiler birliği ultra ccc

  Sıvama bölümü ;Ama burası “başka yerler” değil. Kusura bakmayın.
  Ey Allah’ım ya oyunun ekmeğini yeter baltaladınız.Dengesiz incelemelerden vazgeçin..
  O kadar yapmacık ve o kadar düzeysiz editör koruyucuları var ki dün akşamdan beri kahkahalar atıyorum.Belli ki bu oyunu çekemeyip hırsınız kz3 den almış pek sayıdeğer editörünüz ya bi gidin diğer arakdaşın dediği gibi tetris oynayın ya gerçi onunda yapay zekasına laf edersiniz :D:D hahahahahaha 😀

 58. PcMaKeR

  Ya arkadaşlar Uğur kendi yorumunu yapmış siz niye atlıyorsunuz böyleydi şöyleydi.

  Crysis hastası biri olaraktan Uğura katılmamak elde değil. Yapay zeka bazen aşırı derece de saçmalıyor.

  Herkesin tercihi ve zevki farklıdır. Şimdi Uğur anlattı diye kötüledi vs etti diye oynamayalım mı.

  Oyun güzel benim için hatta diğer crysisler gibi abanmıyor ekran kartına. Ama CryTek in maximum game i olmamış be bu sefer.

  Oyun ne çok iyi ne çok kötü. İyi denilecek seviyede.

  Bakın Crysis fanı olarak diyorum bunu.

  Oyunu patch yüklemeden sakın oynamayın. Bazen absürt bir sorun çıkınca aksiyon anında sinir bozabiliyor. MP oynayanlar kesinlikle yüklesin zaten.

  http://www.gamefront.com/files/20158671/Crysis_2_final_1_1g2_Patch_exe

 59. ugoss

  Yahu oyun dünyasına damgasını vuran ve tartışmasız şimdiye kadar yapılan en iyi oyunlara yapılan incelemeye bak.! Taş atıp çamur sürmenin adı inceleme olmuş..

 60. Sivrikalem

  Tom’s Oyun İdarecisi “İ” olarak kısaltılmıştır.
  Tom’s Oyun Yazarı “Y” olarak kısaltılmıştır.

  İ: Şu bizim siteyi açalımda bakalım nasıl gidiyor ratingler, hımm…Aferin çocuklara tüm oyunlara düşük puan vermişler. Vay be şu çrysis incelemesine bak, bu çocuk bir pırlanta.

  Dıttttttttttttt

  Sekterer telefonu açar, “buyrun sayın i”

  i: kızım bana derhal “y” yi çağır
  sekreter: derhal efendim

  y: beni çağırmışsınız sayın “i”
  i: süpersin evlat süpersin, çrysis incelemende ortalığı savaş alanına çevirmişsin
  y: eeee efendim ben kimsenden korkmak dayayıveririm alnının çatına eleştiriyi
  i: hep böyle devam et ama biraz yüksek vermisin puanı ya keşke 50 verseydin
  y: ikinci bir inceleme yapar telafi ederim efenimmmm
  i: yalnız bizim okuyucu salaktır malaktır ama her oyunada düşük puan vermeyin dikkat çekicez diye abartmayın
  y: olurmu efenim mesela pillzone3 var yakında çıkacak ona 100+100 puan vericem, oyun daha çıkmadı ama çıkınca veririzz inşallah
  i: aferin evlat çok zekisin, tüm “y” ler senin gibi olsa keşke bazıları abartıp 80-85 puan filan veriyor
  y: onlarla konuşur düzeltiriz efenimm
  i: düzeltin tabi, şimdi bazı yeni isteklerim var
  y: başım üstüne efenimmmm
  i: tüm yurtdışı oyun sitelerini inceleyin en yüksek hangi oyunlaravermişlerse onların verdiği puanı 2 ye bölüp 30 çıkartıp bizin siteye puanını ekleyin
  y: eee şey efendim
  i: neeeee itirazmı ediyorsun!
  y: ha ha hayır efendim bence süper fikir
  i: hadi işinin başına, yüksek puan görmeyeyim maaaşdan keserim. yallah
  y: pe pe peki efenimm..

   • Sivrikalem

    Teşekkürler : ) Bu yazıyı yazmayı sağlayan sayın “y” yede teşekkürler

   • onur_

    Yalnız adam harbi kendini zeki falan sanmış ja. logar kafaya almış. adam yazdığının aynı zamanda tam tersinin diğer siteler için geçerli olabilceğini. yani o anlama gelceğinin falan farkında bile değil. 😀 ya ne güldüm bikaç gündür. amaçları zeka seviyleri adamlar gelip gelip trollüyolar akıları sıra. bi de reklam alamadınız falan diyenler vardı. lan admların ana sayfada kapı gibi crysis reklamı varmış. 😀 lan ne takozlar var ha

   • Ziyaretçi

    işte akılları sıra iftira atacaklar ya sanal ortam falan hazımsız milletiz vesselam

   • untitled 1

    yalnız buna çok fena güldüm.. sezainin epic failinden daha epic olmuş. gigantic fail 😀

 61. Sivrikalem

  Tom’s Oyun İdarecisi “İ” olarak kısaltılmıştır.
  Tom’s Oyun Yazarı “Y” olarak kısaltılmıştır.

  İ: Şu bizim siteyi açalımda bakalım nasıl gidiyor ratingler, hımm…Aferin çocuklara tüm oyunlara düşük puan vermişler. Vay be şu çrysis incelemesine bak, bu çocuk bir pırlanta.

  Dıttttttttttttt

  Sekterer telefonu açar, “buyrun sayın i”

  i: kızım bana derhal “y” yi çağır
  sekreter: derhal efendim

  y: beni çağırmışsınız sayın “i”
  i: süpersin evlat süpersin, çrysis incelemende ortalığı savaş alanına çevirmişsin
  y: eeee efendim ben kimsenden korkmak dayayıveririm alnının çatına eleştiriyi
  i: hep böyle devam et ama biraz yüksek vermisin puanı ya keşke 50 verseydin
  y: ikinci bir inceleme yapar telafi ederim efenimmmm
  i: yalnız bizim okuyucu salaktır malaktır ama her oyunada düşük puan vermeyin dikkat çekicez diye abartmayın
  y: olurmu efenim mesela pillzone3 var yakında çıkacak ona 100+100 puan vericem, oyun daha çıkmadı ama çıkınca veririzz inşallah
  i: aferin evlat çok zekisin, tüm “y” ler senin gibi olsa keşke bazıları abartıp 80-85 puan filan veriyor
  y: onlarla konuşur düzeltiriz efenimm
  i: düzeltin tabi, şimdi bazı yeni isteklerim var
  y: başım üstüne efenimmmm
  i: tüm yurtdışı oyun sitelerini inceleyin en yüksek hangi oyunlaravermişlerse onların verdiği puanı 2 ye bölüp 30 çıkartıp bizin siteye puanını ekleyin
  y: eee şey efendim
  i: neeeee itirazmı ediyorsun!
  y: ha ha hayır efendim bence süper fikir
  i: hadi işinin başına, yüksek puan görmeyeyim maaaşdan keserim. yallah
  y: pe pe peki efenimm..

 62. ziyaretçi

  ya beyler crysis 2 yi neden bu kadar eleştirdiğinizi anlayamadm özellikle yazar oyunu nerdeyse yerden yere vurmuş. Crysis 2 tüm dünyada oynanan ve sevilen bir oyun bu 1. her oyunun mutlaka kötü yanları olacak mutlaka hiçbir oyunun 4 4 lük olmasını beklememek lazım bu 2. Senaryoya gelince 1.oyunun senaryosu elbetteki daha iyiydi ancak bu oyunda asla baştan savma yapılmamş gayet güzel ve oynanabilirliği bence ilk oyuna göre çok daha iyi .Sistem optimizasyonuda bence ilk oyuna göre çok daha iyi 1920×1080 çözünürlk ve high detaylarda core 2 duo lu 3 gb ramli ve geforce 8800 gt sistemimle bile 53-56 fps aldım ilk oyunda bile bu kadar iyi bir fps alamamıştım. Bu oyunun bu kadar eleştirilmesi gayet haksız ve mantıksızdır bence

  • Ziyaretçi

   Arkadaşlar fark ettiniz mi bilmiyorum ama oyuna iyi diyen incelemeye eleştiri yapan arkadaşların yorumları hep -9 ve üstü not almış bunu sitenin sahipleri yazarları vs. mi yapıyor ?Biliyorum bu yorumada katılmayan çok olacak ama doğruya doğru…—Bunun dışında oyun grafikler, yıkılma efektleri, sesler tatmin edici-fakat senaryo gerçekten de fazla tatmin etmiyor insanı.Kısmen katılmıyorum incelemeye incelemeyide yerden yere vurmaya gerek yok tabii ki nokta:))

 63. onur_

  yav nerenizle okuyosunuz nerenizle yorum yapıyosunuz. giriyorum çıkıyorum abuk sabuk yorumlar. gayet yerinde eleştiriler var yerden yere vurma falan yok. bi sürü siteden derginde 6-7 puanlar gelmeye başladı. trolmüsünüz fanboymusunuz çoluk çocukmusunuz

 64. mert

  Öncelikle tom s oyunun crysis 2 ye yaklaşımı daha çok olumsuz yönde olmuş .Olabilir bende kendi fikirlerimi paylaşcağım. ben bu oyunu ilk alanlardanım . Oyun bence gerçekten çok güzel bir oyun özellikle grafik ve optimizasyon yönünden ilk oyunuyla karşılaştırıldığnda crysis 2 şüphesiz çok daha mükemmel. Ama incelemede de yazıldığı gibi senaryo ve yapay zeka yönünden biraz hatalı olmuş bu doğru. Özellikle bazı kısımlarda düşmanın sizi gördüğünde hiçbirşey yapmadan durması bunun somut örneği. ancak ben bunların önümüzdeki haftalarda çıkıcak patchlerle düzeleceğini tahmin ediyorum. Yani dünyada en çok satan oyunlar listesnde yer almış bir oyunun yapımcı firması olarak crytek in bunu telafi edeceğini umuyorum.yapay zeka haricinde ben önemli bir eksiklik veya hata göremedm oyunda. Oyunu sürekli eleştiren arkadaşlar belliki oyunun en ufak bir açığını yakalamak isteyip oyunu kötülemek istiyorlar yada etraflarından duydukları bilgileri paylaşıyorlar . Önyargılı olmayın arkadaşlar bu kadar . Unutmayın ki hiç bir oyun dört dörtlük olmamıştır bu güne kadar her oyunun bir hatası vardır mutlaka bug olsun sistem hataları olsun .Bu kadar aşırı önyargılı olmamak lazım elbet düzeltilecek bunlar

  • Logar

   Kötüleyene harçlık mı veriyorlarmış?
   Yazı etraftan duyularak yazılmış gibi mi duruyor?
   Oyunu sürekli eleştiren arkadaşlar kim?
   Kim aşırı önyargılı?
   Arkadaş dediğin yazarsa okuduğum kadarıyla oyunu taa dibine kadar oynayıp yazmış arkadaş, buna “yargı” denir, “önyargı” değil. Zaten senin dediklerinin aynısının tıpkısını yazmış.
   Ya da arkadaşlar dediğin ilk veya son sayfada fokurdayan fanboy hakaretleri arasında kalan yazara hak veren yorumlar mı acaba?
   O da değilse senin sırf negatif cümle kurabilmek adına türettiğin hayali önyargılı arkadaşlar bize ne?
   Biz de troll olduk ya sitenin avukatıyız sanki. Neyse… Oyun 70 ama kitle 0.

 65. Logar

  Bu yazı kaç sayfa ey fanboy çetesi? Son sayfaya kadar okudunuz da, yazarın fikrine katılmadınız da, aradaki sayfalardaki konularda da hiç yazacak fikriniz yoktu da, son sayfadaki bunun 2 katı sayıdaki yorumu da görmediniz de, ilk sayfaya geri dönüp incelemeyi beğenmedim diye buraya mı yazıyorsunuz?
  Hatta yorumların çoğu da küfür, yani adam güya 5 sayfalık yazıyı okumuş, güya sinirine hakim olamamış, güya o sinirle hakareti basmış, ama dönüp ilk sayfaya? Hadi ya? Nedense başka hiçbir incelemede de bu durum yok koca sitede, bak sen allan işine.
  Tabi siteye ihbar üzerine ilk kez gelirseniz sırf laf sokmaya, ya da ilk üç cümlede adam yalamamış oyunun t.ş.klarını belli oldu diye gerisini okumazsanız, sitenin yapısından da haberiniz olmazsa, gelip 5 sayfalık yazının ilk sayfasına güya okumuş gibi yorum çakarsınız troll, normaldir.

 66. fearlesss09

  hayali değil arkadaşım ayrıca bir tek bu sitede de değil diğer sitelerde de hemen hemen aynı yorumlar var .Herkes yorumunu yapmakta serbesttir o ayrı beni ilgilendirmez . Benim demek istedğim oyunun daha çıkalı 2-3 gün olmasına rağmen bu kadar eleştirilmesi . Oyun da tamam hatalar var ben süper demiyorum . Ama bu kadar herkesin kötü demesi herkesn aynı şeyleri demesi çoğunun oyunu oynamadan yada tam oynamadan başkalarından duyduklarını yazması anlamına gelir . Ben savunmuyorum bu arada oyunu yanlışta anlaşılmasını istemem ama dedğim gibi bu kadar fazla eleştri almasını gereksiz buldum bence

 67. crazy58

  yiğidi öldür hakkını yeme oyun ilk 5 bölüm falan mal mal ilerleken işler değişti şimdi spolier vermiyeyim gelişen olaylar güzeldi …. düşmanların davranışlarıysa gayet normal dibine gittiğimde mal mal bakan düşman yok en azından oyun fena değil bence …. tek sorun çok uzaktan farkedilip bize ateş açılması onuda cell askerleri yapıyor görmemezlikten gelicez artık…

 68. serdar

  oyunu bitirdikten sonra bu incelemeyi okudum ve yazılanlaın yüzde yüzüne katılıyorum.süper inceleme ve malesef vasat crysis.olmadı crysis olmamış bu sefer.sınıfta kaldın.

 69. gouranga

  Güzel inceleme, herşey tam yerli yerinde,altına imzamı atabilirim, ellerinize sağlık.

  Tabii düşük puan verince bu kadar saldırıya uğrayabileceğiniz 3 kategori oyun bulunuyor Türkiye de.Sırasıyla:

  1.Infinity ward tarafından yapılmış CoD
  2.Crysis-Crysis2
  3.PS3 exclusive oyunlar (Bunların da oyuncu ortalama yaşı oldukça düşük oluyor ve genelde fanboylardan oluşuyor.)

  Umarım kötü yorumlar cesaretinizi kırmaz, tarafsız olarak kalırsınız, popüler her oyuna 85-95 arası puan veren bir siteye dönüşmezsiniz.

 70. scorpion

  Bence İncelemeyi olumsuz anlamda eleştirenlerin birçoğu,oyunu orjinal alıp verdikleri paraya acıyanlar ve bunu kabullenemeyenlerdir.

  Sineye çekin arkadaşlar.Geçmiş olsun…!

 71. Ergin

  Gigabyte 880-UD2H anakart
  Athlon X4 3.0Ghz işlemci
  Sapphire 6850 1GB
  8 GB DDR3 Kingston 1333Hz Ram
  WD Black Caviar 500 GB HD

  Oyunu oynayan arkadaşlar, sistemimle 1920*1080 en yüksek ayarlarla akıcı olarak oynayabilirmiyim? ona göre bugün satın almak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

 72. facality

  Ben oyunu daha oynamadım fakat hem pc labs oyun hemde merlinin kazanında oyunun incelemelerini okudum çok ilginçtirki sizin beğenmediğiniz bütün kriterleri diğer iki site öve öve bitirememiş ve iki sitede oyuna sırasıyla “9.5-9.2” olarak 10 üzerinden puanlamışlar yanlış anlamayın eleştirmiyorum ama incelemeler arasında bu kadar fazla tezat olması biraz kafamı karıştırdı.

  Birde uğur bey bu hafta hd 6950 kart alacağım fakat bu kartın 1 gb ve 2 gb modeli arasında kararsız kaldım arada 130 tl lik bir fark var 1920*1080 çözünürlüğünde oynuyorum oyunları hangisini alayım sizce 2 gb ın bana bir getirisi olurmu oyunlarda bu çözünürlükte yoksa hiç gerek yokmu şimdiden teşekkürler.

  • Uğur Yurtsever

   Merhabalar. Başka dergi veya sitelerin tarzlarıyla ilgili konuşmam pek doğru olmaz sanırım. Cysis 2, birçok siteden 60-100 arası puanlar almış bir oyun. Sanırım bu farklılıklar da sitelerin oyunlara yaklaşımından kaynaklanıyor. Yazılarımızı takip ediyorsanız, bizim oyun tanıtımları yapmaktan çok oynanıştan artistik dizayn öğelerine kadar derinlemesine incelemeler yaptığımızı fark etmişsinizdir.

   Sorunuza gelecek olursam; testler 6950’nin 1gb ve 2gb versiyonları arasında pek bir performans farkı olmadığını gösteriyor, ki bu son derece normal. Raflardaki oyunların hemen hepsi konsol kapasiteleri düşünülerek tasaralandığından ne yazık ki yüksek doku kalitesi gibi şeyleri mumla değil mikroskopla aramaya başlar olduk. Bu yüzden artık yüksek bellek kapasitesinin de pek önemi kalmadı. 1080p gibi uç çözünürüklerde bile.

   Ancak bu yıl içerisinde RAGE ile idTech 5 motorunun neler yapabileceğini görme şansına erişeceğiz. İşlemcilerimizin suyunun çıkacağına emin olsam da (eh open gl sonuçta) grafik kartı tarafında taşlar yerinden oynar mı bilemiyorum. Bekleyip görmemiz gerekecek.

   Kısacası ben bugün bu iki karttan birini satın alıyor olsaydım 6950 1gb tercih ederdim. 130 liralık farkla da 2 tane güzel orijinal oyun alırdım kendime. 🙂

 73. Ziyaretçi

  Allah hepinize akıl fikir versin. aslı astarı bir oyun yaa. seven 10 kere oynasın sevmeyen 1 kere bitti gitti. sabahtan beri okuyorum sanki dünyayı kurtaracaksınız. nedir yaa. oyun şöyle yok böyle. Allah insanın başına bela, musibet, hastalık, ölüm, zulüm vermeyince böyle oluyor demek ki. gayet boş işlerle uğraşılıyor…

   • Ziyaretçi

    Yok abi kime laf anlatıyosunuz ya hala. okuma yazmayı öğrenip eli klavye tutan abuk subuk yorum yazıyo işte. takmayın yazılarınızı okuyup anlamadan yorum yapanlara zahmet edip cevap bile vermeyin. içleri içlerini kemirsin

 74. Ziyaretçi

  Troller doymadı anlaşılan. Gel yavrucum az besliyim seni gel.
  Dediklerinin farkında değilsin galba. Reklam alamadıkları için övmediler oyunu yani? Demek ki diğer herkes reklam aldığıı için övdü. 🙂 Güzel argüman afferin. Zekisin ha baya?
  Anasayfada sağ kolonda eşşek kadar Crysis 2 reklamını görmediysen demek ki yıllarca oyun oynamak seni kör bırakmış.

 75. Can

  tom’s oyun benim için bitmiştir nedeninin hmeen söyliyeyim
  Homefront gibi grafikleri half life 2 yi andıran hiçbirşeye benzemeyen oyuna anasayfasında reklamı olduğu için 85 vermiş , Crysis 2 ise 70 yani yuh
  sayın tom’s yani sizde homefront crysis 2 den iyimiydi
  iyi geceler

  • Uğur Yurtsever

   Homefront’un tek kişilik senaryosu hiç bir şeye benzemediği için oyunun yalnızca multiplayer kısmını değerlendirmiştik. Bunu da üstüne basa basa vurgulamıştık son paragrafta. Reklam olayı da e-drama’ya döndü gerçekten. Sanırım ana sayfamızdaki Crysis 2 reklamını görmediniz. Neyse.

   Bizi kafanızda bitirmeden önce (ki muhtemelen 2 dakika önce başlamıştı) okuduklarınızı anladığınızdan emin olsaydınız keşke. Yine de bizi önemseyip düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. 🙂

 76. Ziyaretçi

  harika bi yazı olmuş. bütün eksikleri bir bir dökmüşsünüz. umarım crysis 3 falan çıkmaz. milet neyini beğendi anlamıyorum. Tanrı bizi counter strike zeka seviyesinde kalmış insanlardan korusun

 77. CodeMachine

  Crysis 1 çıktığındada aynı muhabbet, şimdide aynı muhabbet, neymiş Türk yapımıymış falan filan. Ulan adam Türkçe’yi unutmuş asimile olmuş gücünüze gitmiyor, adamın kazancağı para için adamdan fazla oyunu savunuyorsunuz. Bana Türkçe yayın yapıp bu kadar düzgün ve insanın okurken zevk aldığı bir inceleme gösterin bakalım. Ben bu oyunu diğer bütün oyunlarım gibi para vererek aldım ve şimdi hiç oynamıyorum, bitirmedim bile. Yapay zeka denen şey insanı resmen oyundan soğutuyor, oynanabilirlik sıfır olduktan sonra grafikler uzaya çıksa ne yazar, oyun Türkçe olsa ne yazar, oyunu yapan Türk olsa ne yazar, babamın oğlu mu sanki.

  • logar

   Zekice yazılmış bu yorumundan, yine aynı zekaya sahip üyelerce, yine bu incelemeye yazılmış ve cevabı çok önce verilmiş birçok tıpkısının aynısı yorum var ağa.

   Dünyada 15 yıldır, türkçesi 8 yıldır yayında olan, toplam 11 dilde yayın yapan siteyi yeni keşfetmen düşündürücü ağa.

   Senin mantıkla yola çıkarsak eleştirmen için bu siteden daha iyisini yapman gerekir ağa.

   Tam zıbaracaktım sabah sabh neden girdim siteye hem trollendim hem deja vu oldum?
   O şey neydi? lazboy aşkına neler oluyor? hayır..hayııırrr…r.r… bızzt…

 78. Ziyaretçi

  analşılan site admini taraflı yayın yapıyor crysis 2 yi oyun yapan zaten o ışık efektleri ayrıca bu yansımalar ise oyunu gerçekçiliğini açığa çıkarıyor. CRY ENGINE 3 grafik motoru sayesinde grafikler bu kadar gerçekçi. bana kalırsa eleştireceğinize oyunun tadına varın . yapay zeka sayesinde sıradan bir oyun değil her seferinde farklı olaylar gerçekleşiyor. ama siz oyunda sadece stealth (görünmezlik) veya armor (zırh) modunu kullanıyorsanız siz oyunu basitleştirirsiniz şahsen ben nanovision (termal kam.) ve vizor ayrıca yerde kayma gibi tüm olanakları kullanıyorum. sadece görünmezliği kullanıp korkakça ilerlemiyorum zırh modunda ortaya dalmak eğlenceli oluyor. oyunnu siz yönlendiriyorsunuz kader sizin elinizde UNUTMAYIN ” S İ L A H S İ Z S İ N İ Z “

 79. lazboy

  oyundaki silahlari tanklari filan yaparken neyden esinlemisler bilmiyorum ama cok sallama olmus silah sistemini gornusunu ates etme sistemi filan bnm icin hic iyi diyil cysis 2 den daha guzel daha iyi silahlar beklerdim yillar once cikmis Far cray 2 deki silah sistemi bin ceker Crysis 2 ye

 80. Crysis

  Gerçekten ayıp. Crysis gibi bir oyunu anlamadığınız belli, bu inclemeyi yapan ve crysis a kötü diyen arkadaşlara sesleniyorum. Siz ne oynadığınızın farkında bile değilsiniz. Crysis ı oynamışsınız falan ama oynarken size verdiği şeyi tam olarak alamamışsınız. Yapay zeka diye tutturdunuz ama portal veya cod da olan hataların burada da olması çok normal. Arada bi uzaylı mal mal duruyosa ne olmuş? Oyun akıcı mı, seni eğlendiriyor mu? Tamam. O zaman o oyun mükemmeldir 🙂

  P.S: Bir bayan olarak en sevdiğim oyundur Crysis 🙂

  • CodeMachine

   Yapay zeka o kadar garip ki, ya mal mal dolanıyo yada Allah ne verdiyse üstüne boşaltıyor. Beni yapay zeka bıktırdı. Görünmez moda geç arkalarından dolaş, bu ne biçim mantık. Zaten çatışmaya girsen hiç şansın yok. Ayrıca AI ne gezer la portalda.

 81. Ziyaretçi

  Merhaba Uğur Bey, öncelikle bu yorumu sizi kötülemek için değil ,crysis 2 gibi bir oyunun böyle aşaladığınız için protesto etmek için yazıyorum yazılarınızı denk geldikçe okuyorum, okuyorum ve killzone, brink vs oyunlara yüksek puan vermenizi takdir ediyorum yalnız bir şey farkettim siz oyunları nesnel değil de öznel olarak ele alıyorsunuz rica etsem oyunları bizi de düşünerek inceleseniz olmazmı ayrıca crysis 2 sizin burda söylediğinizin aksine başarılı bir oyundur, yanlış anlamayın bunu ben söylemiyorum oyunun aldığı yüksek puanlar ve satış puanları bunu açıklıyor.
  Şimdi crysis 2 ye dönmek istiyorum.
  1-Öncelikle konu olarak çok güzel olmasada diyalog ve seneryonun iniş çıkışlarına baktığımızda CoD:BO kadar olmasada piyasadaki çoğu oyundan dAHA İYİ BİR SENERYO VAR KARŞIMIZDA.
  2-Grafik konusuna gelince karakter modeellemeleri konusunda size hak versemde oyunun asıl iddaalı olduğu konu efektler ve çevre grafikleri konusunda şu an piyasanın lideri
  3-Yapay zeka konusunda size hak veriyorum hak veriyorum.
  4-Oyunun multiplayer konusunda CoD dan devşirilmiş yanları var elbet fakat grafikler, mapler ve nanosuit oyunu bin kat daha zevkli yapmış
  Son olarak hataları var elbet, hatta mükemmelde değil ama şüphesiz ki kendini normal FPSlerden ayıran ve kaliteli bir yapım, özelliklede sadece adı sayesinde yaşayan CoD serisine göre. Ayrıca bir oyun ne kadar kötü olursa olsun böyle kötü aşalanmamalı . Bir size bakıyorum, bir de level dergisine ve arada büyük bir fark var. Oyunlara haklarını vermenizi talep ediyor ve oyunun geçek notunun 90 olduğunu düşünüyorum.

  • Uğur Yurtsever

   Öncelikle ölçülü eleştirileriniz için teşekkür ederim. Ancak söylediklerinizi kesinlikle kabul edemem.

   İlk olarak Crysis 2’yi aşağıladığımız falan yok. 70 puan iyi bir oyun anlamına gelmektedir. 🙂

   Nesnel-öznel karşılaştırmasına gelirsek. Oyunlar da tıpkı sanat eserleri gibidir. Verilerle değil geçmişteki deneyimlerle, genel kültür birikimiyle ve her şeyden önemlisi subjektif bir bakış açısıyla değerlendirilir. Bazı insanlar bir eseri veya yapımı beğenirken, bazı insanlar beğenmeyebilir. Bu son derece doğaldır. Siz de takdir edersiniz ki, dünya üzerindeki milyarlarca insanın farklı farklı beğenilerini tahmin etmek imkansızdır. Kusura bakmayın ama kimse yeşil arkaplanda turuncu suratlı bir Ziyaretçi’nin beğenilerini hesap edemez. Etmek zorunda da değildir zaten.

   Bununla birlikte Crysis 2’nin herkes tarafından beğenilen bir yapım olduğu da gerçeği yansıtmıyor. Bu sayfalara dikkatle bakarsanız bunu görebilirsiniz rahatlıkla. Oyunu beğenenler kadar beğenmeyenler de var. Kaldı ki ortada iyi diyebileceğimiz bir satış rakamı da yok. 3 platformda 2 milyon (ki bunun yalnızca 200bin tanesi PC’de) satmış bir oyundan bahsediyoruz. Halo gibi tek platformda 10 milyon satabilen bir oyundan değil. 🙂

   Ayrıca size LEVEL’dan çok daha prestijli, global şöhrete sahip bazı dergi ve sitelerin Crysis 2’ye verdiği puanları da hatırlatayım.

   PC Gamer: 70, Play UK: 72, X360 Dergisi UK: 60, PlayStation Resmi Dergisi: 70 Telegraph: 70, Gamernode: 60… Gördüğünüz gibi iyi puanlar kadar vasat puanlar da var.

   Türkiye’deki oyun yazarlığı oyunları anlatmaktan, menüleri ve kontrolleri tarif etmekten ibaret olduğu için bu tarz eleştirel bakış açılarına sahip yazılar pek çok okuyucuya garip geliyor olabilir.

   Benim size naçizane tavsiyem, eleştirilerimizi beğenmiyorsanız, yorumlarını beğendiğiniz yazarların yazılarını takip etmeniz.

   • Halit

    Uğur bey yazımı eleştiri olarak kabul etmeyin lütfen daha önce size söylediğim gibi takip ettiğim gamespot sitesi oyuna 8.5 puan vermiş birde ricam bazı FPS türü oyunların eğer elimizde bir liste var ise dünya çapındaki satış oranlarını yayınlarsanız makbule geçer hem arkadaşlarda burdan sonuç çıkarabilir belki yazdığınız gibi 10 milyona 2 milyon büyük fark belkide crysiz en son sıradadır saygılar Halit

 82. CodeMachine

  Uğur Yurtsever kadar geniş oyun tecrübesi olan, genel kültürü üst düzey daha oyun eleştirmeni görmedim. Bu adamıda eleştiriyorsanız yuh derim. Ben bu oyunun single modunu bitirmeden bıraktım, mp girmedim bile. Adamlar daha mp giriş kısımını düzgün ayarlayamamış, yap steamworks multiplayer adam gibi oynayalım. Oyunu kur aktivasyon, oyuna gir kuıllanıcı adı, mp gir seri no. Sırf bu yüzden oyun direk 80 puandan başlar. Piyasadaki mevcut oyunların yanında crysis 2 nin hiç şansı yok.

 83. Serdar Ergün

  Ya neden şu siteyi ve eleştirileri kötü olarak değerlendirmeyi bırakmazsınız anlamam doğrusu. Arkadaşın birisi siz daha iyisini yapın demiş. Senin bu yazından benim anladığın sen CrySiS in büyük fanlarındansın ve hayatında bir kaç tane FPS oyunu ancak oynadın.
  Kabul ediyorum ben de CrySiS i tüm oyunlardan daha çok seviyorum. Farklı bi tarzı var. Oynanışı hoşuma gidiyor. Ne yalan söyleyeyim eleştiriyi yapan arkadaş oyunu dipten başa oynamış ve iyi bir inceleme yapmış ama oyunu çok monoton oynamış. O gizlen & koş & ateş et gibi bir yer yazmış ki acayip komiğime gitti. Tıpkı bir acemi gibi oynamış gibi geldi bana. Eleştiride dile getirdiğiniz gibi ister bebekler gibi gizlenmeyi tercih edersiniz ister profesyönel bir oyuncu gibi ne yapacağınızı bilir öyle oynarsınız. Neyse lafı uzatmayalım. Ne dediğimin farkında bile değilim. Kaptırdım yazıyorum. Giriş-Gelişme-Sonuç yok. :D. Kalın sağlıcakla.

  • gouranga

   “Tıpkı bir acemi gibi oynamış gibi geldi bana. Eleştiride dile getirdiğiniz gibi ister bebekler gibi gizlenmeyi tercih edersiniz ister profesyönel bir oyuncu gibi ne yapacağınızı bilir öyle oynarsınız.”

   Bu dediğiniz şey çok yanlış.Bu aslında pro-gamer ın lanetidir.Çok fazla oyun oynayınca oyunlarda size orjinal gelen birşey kalmaz, klişeler canınızı sıkmaya başlar, senaryolar illa bir yerlerden apartmadır.

   Mesela bir fps oyununda yeni bir özellik öğrendiysek illaki onu kullanmadan bir yeri geçemeyiz.Bu bir klişedir, can sıkar.Eğer tüm ekip bir kapının önüne yığılmışsan veya işler iyi gidiyorsa kesin pusuya düşmüşsündür.En yakın elemanlardan illaki biri ihanet eder senaryoda, bir yerde çok mermi varsa, çok da düşman vardır vs.

   Eskiden fpslerde bulmaca tadı vardı, e crysis te dürbünden bakınca ne yapacağını söylüyor. a.i. desen zaten zayıf, görünmez olunca adamlar kurşun yediklerini anlamıyorlar.Suit fikri orjinal değil.Hikaye anlatımı o kadar sıradan ki boğuluyor gibi oldum, telsizden basmakalıp konuşmalar falan.

   Geriye görünmez ol, ateş et ilerle kalıyor.İlk oyunu oynadım, ikinciyi yarım bıraktım, sıktı çünkü.

   Profesyonel oyuncu oyunu nasıl oynar, söylerseniz belki bir-iki birşey öğreniriz.

 84. Ziyaretçi

  Bu oyunu inceleyen adam nerdeyse her şeyi kötülemiş.Ya bırakın yaw.Adamlar sırf kendi milletinin göğsünü kabartmak için oyunu türkçe yapıyorlar ellerinden geleni yapıyorlar.
  Fps seven oynasın sevmeyen oynamasın kardeşim.
  Bana göre codlada kıyaslanamaz bu oyun.Codda kapı kırabiliyormusun ?
  Onu geç 5m yüksekliğe zıplayabiliyormusun ?

 85. spbp

  herşeyden önce bu oyunu inceleyen adam senin gibi bilgisiz değil.codda 5 metre yükseliğe zıplamak ne kadar mantıksız he çok istiyosan yap kendine bi mod zıplayıp dur 5 metre kapıda kırabiliyosun hiç oynamamışın galiba sen cod, doğru oynasaydın hem bunları bilir hemde bu iğrenç oyunu bırakırdın.Fps sevsen sende cod oynardın ama sen (K)ıytırık(P)(S) seviyosun galiba.oyunu daha doğru düzgün savunamıyosun bile söylediğin şu laf herşeyi belli ediyor; onu geç 5 metre yüksekliğe zıplayabiliyo musun- ne kadar abes 😀
  Bu arada cod fanıda değilim.

 86. NOMAD

  İYİCE AŞŞALADINIZ OYUNU.SÜPER OYUN YA.BAŞKA OYUNLARDA Nanogiysi gibi bir ayrıcalık varmı?TAmam türkçe sesi biraz gıcık.Ancak Türkiye de sanki 100 tane oyun türkçe çıkıyor.Türkiyenin ilk türkçe oyununu savunacağınıza sövüyonuz.Yazıklar olsun

 87. Fatih

  Yorumlamanız güzel lakin sırf yorumunuzu okuyup bu oyunu kimse oynamaz. Ben bir solukta bitirdim ve hiç sıkılmadım. Herkese tavsiye ederim. Özellikle oyunun Türkçe dil desteği mükemmel. Çok açık ve net bir oyun. Anlaşılma problemi yok. Yapay zeka da en zor modda yeterinli seviyede. Eksi olarak keşif yapamıyorsun. Her yer kapalı ve sana verilen imkan dışında harita anlamında sıkıntı var. Görsellerin iyi olduğu yerler var kötü olduğu yerler var ama o da yeterli bence.

 88. Ziyaretçi

  Çok fazla bir şey demeyeceğim oyunu yeni oynamaya başladım açılış bölümü ve ilk görünüm beni fazlasıyla tatmin etti. Bugünde genel olarak yaptığım gibi oyun incelemelerine bakıyorum ve burdaki yazı gibi saçma sapan bir yazıyı başka hiç bir yerde görmedim. Tamam oyunu beğenmemiş olabilir yazan arkadaş ama bu kadar subjektif de olunamaz. Kim böyle bir yazı yazarsa oyunu beğenen benim gibi kişilerin antipatisini kazanacaktır. (Daha oyunu bitirmemiş olsamda hatta onu geçtim daha önce oynanamış olsam bile bir eleştiri böylesine sırf yermek amaçlı olamaz.) Birde dikkatimi çekti oyunu seven kişilerin yazdıkları eleştiriler hep beğenilmemişken, yazarı koruyan ve eleştirilere cevap niteliğinde yazılar maşallah beğeniye boğulmuş. O zaman bende sizin kendi aranızda bir gurüh olduğunuzu bizden olmayanın burda işi yok biz seversek iyidir sevmezsek kötüdür mantığınızın olduğunu düşünürüm. Başka da söyleyecek bir şeyim yoktur. Hadi benim yazdığıma başlayın şimdi cevap yetiştirmeye.

  • Halit

   helal olsun sana koçum, bende yazınca beni hakaret etmekle itham ettiler. bunlar böyle napavaksın.
   Creysis konusunu açınca, adamları bi kin nefret bürüyor, bende anlayamadım, halbuki çaycılarına bile hakaret eden kendileri ( çaycısı bile Türk olmayan bir oyun ).

 89. Halit

  yorumlarımı silerek gerçeğin üstünü örtemezsiniz, görünen köy klavuz istemez yorumcular kimlerin ne düşüncede olduğunu az buçuk öğrendi. yorum silmek acizliğin göstergesi benim sitem yok, olsa idi herhalde yorum silip düşüncelere dem vurmazdım. saygılar Halit.

  • Uğur Yurtsever

   Başka okuyucuları kışkırtacak yorumlar yaptığın sürece tüm yorumların silinecek sevgili Halit. Kimsenin düşüncesini paylaşmasını engellemiyoruz. Yukarıda da açık ve net bir şekilde görüldüğü gibi. Aralarda bizlere yapılmış ve bu cahil arkadaşları ip numaralarından tesbit edip mahkemelere götürecek hakaretler bile var, İbret olsun diye onları bile silmiyoruz. Silinen mesajında sen bir başka okuyucuyu hedef almıştın açık bir şekilde. Sen başkalarının fikirlerine saygı duymayı öğrenmediğin sürece yorumların moderasyona uğramaya devam edecek.

 90. sedat

  Ya arkadaslar su oyun gercekten cok ıyı call of duty bunun yanında halt etmıs olum oyle kotu grafıklerı olan bı oyun varmı ya ne ıgrenc bı oyun su call of duty 1 saat sonra sıkıldım oynamaktan 🙂 crysis 3 hepsınden daha ıyı olucak onun ıcın dert etmeyın 🙂

Bir cevap yazın