Crysis 2 Hangi Platformda Daha İyi Görünüyor?

Hayatın, evrenin ve diğer her şeyin anlamı. Bölüm 2

Crysis 2, raflara çıkmaya hazır. Fanboylar da birbirine girmeye… Crysis 2 hangi platformda daha iyi görünüyor? Hiç şüphe yok ki; PC platformu kalın bir cüzdanla gezenler için çeyrek adım ve birkaç bin dolar önde. Ancak konsol tarafındaysa işler her zamanki gibi yine karışık. Xbox 360 versiyonu mu daha iyi, yoksa PlayStation 3 mü?

Hatırlarsanız geçtiğimiz gün birçok popüler sitede yer alan ve PlayStation 3 ile Xbox 360’ın Crysis 2’de sundukları görsel kaliteyi karşılaştırdığı iddia edilen ekran görüntüsünü sizlerle paylaşmıştık. Ancak oyun içindeki anlık bir ışıklandırma efekti yüzünden iki resim taban tabana zıt görünüyordu. Yine de birçok editör ve oyuncu, bu ekran görüntüsü üzerinden çeşitli yorumlar yapmaktan kaçınmadılar. Neyse ki adam gibi bir karşılaştırma için fazla beklemek zorunda kalmadık. Zira GameBlurb sitesi hızlı davranıp iki platformu yan yana koyarak bizlere oldukça şık bir karşılaştırma videosu hazırlamış.

Ne var ki, Crysis 2’nin hangi platformda daha iyi göründüğüne karar vermek bu videoya rağmen hala pek kolay değil. Tabii fanboylar için “Xbox’ta adamın sakalları daha gerçekçi duruyor”, “PS3’te elemanın tırnaklarındaki kiri bile görebiliyoruz” gibi garip detaylar bulmak zor olmasa gerek. Ancak ortada bir gerçek varsa Killzone 3, Crysis 2’den çok daha iyi görünüyor. Aksini iddia edenler, sizleri duymuyorum LALALALALA!

30 Yorum

 1. yusuf hitay~tylor

  iki konsol arasında pek fark yok gibi, muhtemelen pc versiyonu da benzer niteliklerdedir.

  sanıyorum 2007 tarihli ilk oyun gibi bir grafik şölenini görmek için bi 3-4 yıl daha beklemek zorundayız. belkide hiç göremeyiz belli mi olur 🙂

  sonuç olarak konsol devşirmesi oyuna oyun demem, ancak pc sektörü firmalara ne kadar para kazandırabilir tek başına orası da malum, ah şu paranın gözü kör olsun.

 2. ?

  konsollar arasında gözle görülebilcek bir fark yok bence. pc dede yüzde 5 daha iyi olabilir tabi konsol parasına artı olarak 1000 dolar verenler için o yüzde 5 fark anca:)

 3. Tolga

  @ ? (denetimsiz) tarafından 22 Mart 2011 – 14:16 tarihinde gönderildi.

  “konsollar arasında gözle görülebilcek bir fark yok bence. pc dede yüzde 5 daha iyi olabilir tabi konsol parasına artı olarak 1000 dolar verenler için o yüzde 5 fark anca:) ”

  ———————————————-

  %5 çok çok iyimser bir tahmin. 2 kat çözünürlük farkı kafadan var bir kere. Tüm oyunları 1920*1080 çözünürlükte oynayabiliyorsunuz PC’de. Pek çok oyunda AA-AF farkları zaten kafadan varken ,artık kaplama kaliteleri de bariz ortaya çıkmaya başladı.

  Pek çok mulitplatform oyunlara bakmanızı öneririm.Mafia 2 , BulletStorm ,GTA 4 vb. bir sürü mulitplatform oyunlara bakarsanız grafiklerin çok daha iyi olduğnu göreceksiniz. Daha yüksek kalite isteyen elbette daha fazla ödemek zorunda ama düşündüğünüz gibi değil.

  1200 liralık herhangi güncel bir sistem ile şu an tüm oyunları yüksek kalitede akıcı bir biçimde FULL HD çözünürlükte oynayabilirsiniz. Sistemi ben yazmıyayım biraz araştırırsanız bulursunuz. Benim 3 yıllık GTX 260 ekran kartımla ben Crysis 2 ‘yi FullHD çözünürlükte Hardcore seviye de 28-30 fps’de oynayabiliyorum. Sistemim şu an 1000tlyi bile geçmez satmak istediğimde . Konsol fiyatları 100-200 liraya mı düştü benim mi haberim yok.

  Evet 2000 liraya da 3 bin liraya da 4 binliraya da sistem alırsınız.Ama bu kişiye kalmış bir durumdur. Bu PC işinin esnek sınırsız olmasından kaynaklanıyor. Çok daha yüksek FPS lerde oynamak isteyen alır. 3-6 monitorde oynamak isteyen alır. Konsolda size ne verilirse onu oynarsınız değiştiremezsiniz.

  Fiyatlardan bahsedersek ,oyunlara da geleyim salt konsol fiyatını yazmakla olmuyor o iş. Konsol oyun fiyatlarını da hesaba katmazsanız maliyeti hesaplayamazsınız.

  Yazıcı fiyatlarını söyleyip onun kadar pahalı olan ve sürekli almak sorunda olduğunuz kartuş fiyatlarını söylememek gibi bişey.

  Takassız PC’De orjinal kEY fiyatları 35 lira iken konsol fiyatı 100-140 lira arasındadır.

  Misal 3 tane oyun aldım 35 liradan. Toplam 105 lira verdim PC’de. Konsol da almış olsaydım en aşşağı 300 lira verecektim. Üstelik görüntü kalitesi olarak ta bariz fark varken PC’De.

  5 yıl boyunca konsol oyunlarına verilen fiyatı düşünürsek muazzam yüksek bir fiyat çıkıyor ki, 3 sene de bir en baba PC toplasanız yine ucuza çıkıyor.

  • Uğur Yurtsever

   Bir düzeltme yapayım. Fiyatlar arasındaki dengesizlik yalnızca bize has bir durum. Avrupa ve Amerika’da konsol oyunlarıyla PC oyunları aynı fiyattan satılıyor. Rus key’ler hakkında da bir yorum yapmak istemiyorum. Zira herkesin çok sevdiği bir şeyi eleştirince kötü adam oluyoruz. Sadece şu kadarını söyleyebilirim. Bir şeyleri eleştirirken veya bir konuda görüş belirtirken “ben ne yapıyorum acaba” diye bir düşünüp elinizi vicdanınıza koyun. 🙂

   • Ziyaretçi

    Ya ama hacı rus keylerin eleştirelecek bir tarafı da yok.Kardeşim bizim ülkemizde de fiyatlar insanların bütçesine göre çok pahalı,e rusya’da,uzakdoğu’da vs. oyunları ucuza satarken bizde neden pahalı satıyorsunuz?rus key satıcıları benim gözümde peygamber gibi,hatta daha değerli.adamların pratikte yararı çok,zararı yok.i love you guys

   • Uğur Yurtsever

    Evet, işte ben de onu dile getirmeye çalışıyorum. İşin ekonomik boyutu elbette farklı ve hepimizi üzüyor bu bir gerçek. Peki Türkiye’de oyunlar neden pahalı? Böyle giderse ucuzlar mı? Ya EA de Steam gibi ip denetimi getirirse? EA, Türkiye’den satılan oyun sayısındaki düşüşe daha katı fiyat politikalarıyla yanıt verirse? Ki şu anda olan da bu zaten. Bad Company 2’den Mass Effect 2’ye birçok oyunu Steam’den daha ucuz fiyatlara satın almadık mı? Peki şimdi neden pahalı acaba? Şimdi burada bazı bilgiler paylaşıp spekülasyon yaratmak istemiyorum, ama ben Türk oyun piyasasını da düşünüyorum diyen her vicdanlı oyuncu bu noktada bilinçli yorumlar yapmalı. Diyecebileceğim tek şey bu.

    Ben insanların Rus key almalarına bir şey demiyorum. Herkesin hayatı yaşayış tarzı farklıdır, bir şey diyemem. Ancak birileri çıkıp da bunu savunur ve argümanlarına çıkış noktası yaparsa da eleştirmeden duramam (hoş pek eleştirmedim şu an :p).

  • ?

   tolga arkadaş bak bakalım bi bu sitede yapılan performans testine 1080 p de gtx 560 ti den aşası kurtarmıyor diyor… senin gtx260 ne bereketliymiş öle(!) yada sitenin test ettiği kartlar bereketsiz… yani işin özü 1200 tl lik bile olsa ki dahga pahalı bence konsolların 2 kat daha fazla para en az

   • Tolga

    İspat

    http://www.geforce.com/#/Optimize/Guides/crysis-2-benchmarks

    işkembe-i kübradan atmıyoruz burada. 15fps’de oynayıp buna akıcı diyenlerden değiliz çok şükür. Core2dup e8500@3,61ghz ve zotac gtx260amp ed.o.c ile 1080p Hardcore seviyesinde 28-30 fps’de oynatıyor demişim.Advanced’ta da 45-50fps. Yukarda ki linkte ispat olsun diyorum . Yetmez ise fraps ile çektiğim ekran görüntüsünü de koyarım:)))

    1200 lira dediğim gibi pahalı olabilir konsola göre ama daha yüksek kalitede oynuyorsam veririm. PS2′ de ucuz ona bakılırsa :))))

    Yurt dışı fiyatlar beni ilgilendirmiyor.Türkiye’de yaşıyorum. Ben oyunu 35’e aldım.ps3’e almış olsaydım 140TL , en iyi ihtimalle 100’e almış olacaktım.
    5-6 oyunda elde ettiğim kar ile PC’ye verdiğim fazladan parayı kapatıyorum.Üstüne daha yüksek çözünürlükte oynamış oluyorum. Ve tabiki oyuna çıkacak olan zibilyon tane amatör ,pro moduda pc’De oynanırken ve farklı tatlar alırken konsolda bunu yapamazsınız.
    Unutmadan söyliyeyim PC’de yanlız oyun oynanmıyor:))))))

   • Uğur Yurtsever

    Amacım tartışmak değil. Sadece şu cümlenin anlamını merak ediyorum.

    “Yurt dışı fiyatlar beni ilgilendirmiyor.Türkiye’de yaşıyorum. Ben oyunu 35’e aldım.”

    Türkiye’de oyunu 35 liradan alabileceğimiz bir yer varsa bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim. Bildiğim kadarıyla oyun “Türkiye’de” en ucuza TTNet’in platformundan dijital olarak satın alınabiliyor. Tabii kaçırdığım bir şeyler de olabilir. Ha eğer Türkiye’de yaşıyorum demek yazılım kaçakçılığıyla aynı anlama geliyorsa bilemem tabii. Her insan farklı bakış açılarına ve yaşam tarzına sahip olabilir, karışmak bize düşmez tabii ki. 🙂

    Tekrar ediyorum tartışmak niyetinde değilim. Sadece merak ettim. Zira çok ateşli bir yorum yazmışsınız ve bu beni böylesine bir meraka sevketti.

   • Tolga

    Siz de biliyorsunuz ki internetten alınabiliyor bu Rus keyleri. Kutulu maalesef bu fiyata yok bildiğiniz gibi.
    Ben bunu şu şekilde görüyorum. Amerakida vayahut avrupa’da daha ucuza satılan elektronik ürünlerden ( mesela iphone gibi ) nasıl bir yakın vasıtasıyla getirtiliyorsa buradan alınmıyorsa yüksek vergiler ve fiyat politikası yüzünden aynı o durumda.

    Yazılım kaçakçılğı konsuna gelirsek bu konuya bence hiç girmeyelim çünkü hiçkimse temiz değil bu konuda. MP3, pc’de kullanılan yazlımlar derken hiç kimse temiz değildir burada.

    Kaldığ ki aldığımız ürün korsan değil tamamiyle orjinal.Ve oyunu yapan kişilere emeğinin hakkını vermiş oluyoruz.

    Yaşam tarzı derken de; gelişmiş ülkelerin 5-6 kat daha azında kişi başı milli gelire sahip olup onlarla aynı fiyatlandırmalara uğramamız asıl önemli nokta. Bunun üstünden konuşmak gerek. Avrupalı’ya Amerkialı’ya 30-40 dolar , bize nasıl 10-15 lira çok uygun ve çerez parası gibi geliyorsa onlara da o şekilde geliyor. Onların 30-40 dolar algılaması ile bizim 30-40 dolar algılamamız çok çok farklı .

    Rusya,Ukrayna ,Bulgaristan,Romanya gibi ülkelerde nasıl onlara uygun fiyatlandırma varsa bize göre de yapılmalı.

    Elimiz de böyle bir imkan varken ve de en azından korsan değil orjinal almak isteyen binlerce kişi bu ülkelerden key satın alıp bundan fayda sağlayabiliyor.

    Bu yöntem sayesinde en azından orjinal oyun satılamayacak olan yerlerde de orjinal alınıyor. Benim gibi pek çok kişi oyunların önemli bir kısmını korsan alıp yapımcıya hiç faydası olmamaktansa bu yöntem ile oluyor.

    Konsol oyunlarının yüksek fiyatlı olmasından kaynaklanan takas piyasası ise korsandan farksız bir durumdur yapımcı firmaya en ufak girdi sağlamaz. Yani bu yöntem bundan bile kat kat iyidir.

   • Uğur Yurtsever

    Söylediklerinizde haklılık payı var elbette. Ancak bu, bu kadar basit dinamiklerle de açıklanabilecek bir konu değil maalesef.

    Lokal fiyatlandırma konusunda hemfikirim. Lakin Türk oyuncusu henüz hiçbir oyun değıtımcısına oyun satın aldığını “ispatlayabilmiş” değil. Özellikle de bu şekilde kara listeden veya “diğer ülkeler” arasından çıkmamız hiç ama hiç mümkün değil. Bilmiyorum farkına var mışmıydınız. Bad Company 2 ve Mass Effect 2 gibi EA oyunları ilk çıktıklarında Steam’den dahi çok daha ucuza satılıyorlardı ülkemizde. Ubisoft oyunlarında da benzer bir politika vardı. Ancak sonuç olarak ne oldu? Bu rekabetçi fiyatlar da hiçbir işe yaramadı. Firmalar da fiyatlandırma politikasını sıkılaştırdılar doğal olarak.

    Polonya, Rusya ve Çek Cum. gibi ülkeler ise bu konuda uzun süredir belli geleneklere sahip ve bizden kat kat önde olan ülkeler. Oradaki oyun geliştiricileriyle konuştuğumuzda da bunu net olarak anlayabiliyoruz zaten. Gerçekten farklı bir kültüre ve bakış açısına sahipler.

    Ben bundan 13 yıl öncesine dönüp yurtdışından güç bela Planescape: Torment getirttiğim günleri hatırlıyorum. Türkiye’de o zamanlar video oyunlarıyla oyuncaklar aynı kefeye konuyordu. Ama örnek verdiğiniz Doğu Bloku ülkelerinden dünya oyun piyasasını sarsan oyunlar geliyordu (örnek Hidden&Dangerous).

    Bizde ise yakın zamanda çıkmış Darkness Within veya Culpa Innata gibi ses getirmiş başarılı Türk oyunlarını duymuş kaç kişi var merak ediyorum. 🙂

    Takas konusundaysa artık firmalar çok yerinde önlemler alıyorlar. Artık neredeyse tüm konsol oyunları, çoklu oyuncu içeriği için tek kullanımlık kodlarla geliyor. Bu kod hesabınıza işleniyor ve böylece oyunları takas etmeniz de pek mümkün olmuyor haliyle. Yani takas konusu bir süredir şehir efsanesi zaten.

    Türkiye’deki fiyatların durumuysa ne yazık ki bu genç nüfusumuza rağmen bir pazar olarak ciddiye alınmamamızdan ileri geliyor. Bunlara inanıp inanmamak bir şeyi değiştirmiyor ne yazık ki. Zira her şey kabak gibi ortada. Türkiye potansiyel bir pazar olarak kendini ispat edebilmiş değildir henüz. Bu şekilde giderse de edebilir mi? EA de Steam gibi sonunda IP takibi yapmaya başlar mı? (ki duyumlarıma göre pek yakın bir zamanda bu da olacak).

    Sözün özü; bu, basit dinamiklerle açıklanabilecek bir durum değil. Bizler de gerçekten artık ucuz oyunlar oynamak istiyoruz. Ancak böyle giderse en ufak bir aşama da kaydedemeyeceğiz. En azndan Crysis 2 ile bir şeyleri ispat edebilirdik. Zira TTNet ve Aral yurtdışına göre rekabetçi fiyatlar getirmeyi başardılar yerlerde sürünen satış rakamlarına rağmen. Ancak görünen o ki bu treni de kaçırdık.

    Biraz uzun oldu farkındayım. Umarım her satırını dikkatle okursunuz. Zira bu konuda bir başka yorum daha yazmayacağım. Sevgiler.

   • Tolga

    Mantalite farklılığı oluğu konusunda hemfikiriz.Rusya gibi bir pazar evet çokça korsan kullanılıyor ama oyun piyasasını biliyor ve oyun da yapıp dünya pazarlarına sunuyorlar.

    Ama fiyatları yüksek tutup üstüne bir ip bazlı izleme yapıp buradaki kitlenin elini kolunu bağlayıp oyun piyasasının bilinçlenmesini beklemek kırmızı karın yağmasını beklemekten farksız. Uygun kişi başı milli gelirin yükselmesini bekleyene kadar piyasaya sadece buraya özel fiyattan 30-35 liraya oyun satılırsa ve güzel de reklam yapılırsa insanlarda bu şekilde orjinal oyun bilinci oluşur. Cracksiz sorunsuz zahmetsiz muliplayerın zevkine varan kişiler bir daha korsana dönmek istemez. Hiç olmayacak bir piyasa yerine düşük kar yaptığınız ama yine de kar yaptığınız bir piyasa oluşacaktır. Zamanlada çok büyüyecektir piyasa.Fiyatları da zamanla milli gelirle doğru oranda artırarak yükseltirsiniz. 10-15 yıl içinde 80 milyonluk bir Almanya pazarına yakın bir pazar elde edersiniz.

    Ama zaten bilinçsiz olan bir pazarda en az 60-80 milyona oyun satıp pazar oluşmasını beklemek ve çok satış olmasını istemek hayalciliktir.
    5-10 lira indirim yapıp daha uygun fiyatla getirdik ona rağmen satılmıyor demek te maalesef bu çözümlemeyi iyi yapamamış kişilere aittir.

    Bana eksi puan verenlerde herhalde sırça köşklerde yaşıyorlar. Dışarı çıkıpta halkın gelirlerine bir baksınlar derim .5-6 kat fazla milli gelire sahip ülke biziz herhalde . Dolayısyla 100 tl’ye oyun almak caiz bize.

   • ?

    arkadaşım herlezin overclock edilmiş işlemcisi veya ekrankartı yok onu geç bikere anca 100 kullanıcaıdan biri bu işin içine girer yuvarlak hesap olarak. şunuda belirteyim bende pc kullanıcısıyım benim ps3 üm yok ama ciddi ciddi düşünyorum bu aralar ps 3 almayı çünkü bıktım artık pc ye para bayılmaktan daha 2 sene önce 2600 tl olarak aldım pc im şuan oyunları en üst seviyede oynatmakta zorlanmakta(e8400 3.0 ghz 4 gb ddr2 1066 ram 512 mb hd 4850 toxic 675/2300 ) demek istediğim ben pc aldığıma pişman oldum benim aldığım (2 sene önce ) ps3 kullanıcıları hala süper ötesi oyunlar oynamakta ama pc kullanıcılarının hiper zengin olması gerekiyor ps3 e bakın killzone 3 gt5 god 3 gibi oyunların grafiklerine pc yi silip süpürür… ayrıca dediğim gibi düz oc. siz sistem crysisi 1080 p hard core oynatamaz hadi oynatsın zaten ayıp değilmi bir düşün bakalım ps3 ün 7800gtx ayarı grafik kartına karşılık sözde 3-4 kat daha güçlü ama fark nerde 3-4 kat he nerde buna cevap istiyorum?

   • Tolga

    Evet güç farkı çok fazla onu görmek istiyorsanız oyunu optimize etmeyen yapımcılara soracaksınız bana değil:))

    Pahalı almışsınız bilgisayarı:)) ben 8500 işlemciyi 2. el 250 liraya almıştım ramler zaten vardı sıfırı 40-50 lira pahalı değil .Ekran kartını da 360 tlye almıştım:))) Hesap belli:)))

    Ekran kartı olan hele hele ileri düzey ekran kartı olan herkes az ya da çok o.c bilir.100 kişiden en az 3’te biri bunu yapar.

    benim kart 4870 il eşdeğerdir siz belki hardcore da akıcı oynayamazsınız ama advanced ile 1080p ‘de oynayabilirsiniz.

    Şu an Türkiye’de ps3 kullananlar pc kullanıcılarına göre daha zengin olması gerekiyor.
    Crysis 2 PS3 aral fiyatı 140 tl. PC key fiyatı 35 tl.Hadi keyi geçtim d@r’da 65TL .

    Ha deyip 140 lira veren bir oyuna, pc pahalı demek yakışmıyor.
    3 ps3 oyun fiyatına sağlam bir ekran kartı alırsnız.2-3 sene götürür. O süre içinde de daha ucuza aldığınız oyunlar sayesinde cebinizde para kalır.

    O konsola özel exclusive oyunlar için konsol alınır zevk işidir hiçbir şekilde birşey demiyorum ona. Ben de alırım.

    Benim itirazım daha az maliyetli denmesi grafikleirnin daha iyi olduğu yanılgısı gerçi artık bu saatten sonra grafik yönünden tartışacak değiliz galip belli:)))

   • ?

    işte bende o 4-5 kat daha güçlü grafik kartlarının gücünü kullanmadıkları için kızıyorum yoksa nasıl devamlı yeni grafik kartı kakalayacaklar… pc yi pahalı almadım çünkü herşeyi sıfırdan almıştım 2 sene önce klavye mause ses sistemi kasası 700 wat güç kaynağına kadar. ayrıca ps3 içinde ilaç çıktı bildiğim kadarıyla yani oyunlara 100 lerce lira bayılmanın durumuda kalmadı. şimdi korsan olmaz ayıp deneceksede o zaman 1080p filmlerde havadan gelmiyor pc de nerde blueray masrafı? korsan ‘aman’ diye yanıp tutuşanların hiç sanmıyorum ki blueray filmlere pc de para bayılcanı bırak blueray sürücü alıcağını…

   • Tolga

    PS3’e ilaç çıkmış olabilir ama oldukça zahmetli bir konu o :)) Kaldı ki korsan olayını katarsak PC çok çok çok daha karlı oluyor hiç bulaşmayın hocam:)))

    Yanlız film olayı farklı. O pc’nin ek özellikler arasına giriyor.(sadece oyun aracı değil) Kaldı ki 1080p korsan filmleri ps3’te de izleyebiliyorsunuz:))

    2600 lük sisteminize peki neden ses sisteminizi de ilave ettiniz ki , o ses sistemini PS3’te de kullanıyorsunuz zaten . Klavye mouse’a karşılık ps3’te 2. kol masrafı var.

    700 wattlık psu’yu bozulmadığı takdirle bir daha değiştirmezsiniz. Yani 2-3 sene sonra en fazla ekran kartınızı değiştirirsiniz yani şimdi sonra yola devam edersiniz.

    İlk giriş maliyeti olarak daha ucuzdur demiyorum orta ve uzun vadede daha ucuzdur diyorum.

    Kaldı ki şu durumda tabi kişiden kişiye değişir daha iyi grafik ve görüntü kalitesi olarak maliyete de değer bu benim kişisel görüşüm.
    Neyse artık uzatmayacağım vardığım nokta şu ;

    Ben de ki şu anki sistem ,satsam 1000 tl etmez. Bu sistemle konsol fiyatına göre en az 3’te birine aldığım fiyatlı oyunu ,konsollara göre 2 kat daha fazla çözünürlük ve grafik kalitesi ile oynuyor muyum bitti gitti:)))))

   • ?

    ben kendi açımdan bakıyorum olaya ve pc ye para bayılmaktan bıktım ve hd 4850 toxic imin oyunlarda ucması gerekirken konsola göre benim 1080p yi bırak 4k cinema çöznürülüğü olsa bile pc de tık dememesi lazım 800 paralel işlemci uyuyormu napıyor anlamadım yada sizi gtx 260 farketmez tüm pc bileşenleri için söylediklerim. Bu arada uğur bey 1080p hard core en az gtx 560 ti lazım yazınızın değiştirilmesi lazım(sizin değil tahir meylaniydi sanırım yazan) zira arkadaş 1080p hardcore da gtx260 oynatıyor diyor bilmiyorum olabilirde test etmedim. fakat bence gerek pc yi sıfırdan alırken verilen para konsolla nerden baksan en az 3 kat fark var(sadece işlemci anakart ram ekran kartı demiyorum herşey dahil!) gerekse sonradan verilen parça yenileme paraları beni yoruyor cidden üstüne pc de yaşadığım sorunlar oluncada tuzu biberi oluyor. Benim bundan sonraki tercihim mümkünse ps3 olacak olmassa bile ps4 çıktığı gibi alacağım.

   • Tolga

    Tercih meselesi tabi ki insan nasıl rahat ediyorsa nasıl ona uygun geliyorsa o şekilde devam etmeli. Siz nasıl kendi açınızdan değerlendirdiniz ben de kendi açımdan değerlendirip tecrübelerimizi paylaştık.

    Misal insan vardır geç vakitten işten gelir ,yorgun argın yatağına uzanarak uğraşmadan konsoluyla yarım saat stres atar. Onun için bu rahatlık paha biçilmezdir. PC ile uğraşacak ilgilencek zamanı da yoktur. Atıyorum daha da pahalı biile olsa konsol vazgeçmez bunun için . Hepimiz öyleyiz. Herksin düşüncesi ihtiyaçları farklıdır. Deyip tatlıya bağlayıp kapatalım konuyu artık :))))))))))

   • ?

    tabikide tercih meselesidir. benim demek istediğim okadar güce rağmen pc deki aralarındaki küçük farktı isyanım onaydı bu konuda sizde hemfikirsiniz zaten yüzde 99 kişide öledir kanımca tatlıya bağladık evet zaten tatlıya bağlanmıcak bi olay yok hatta benim için güzel bi bilgi alışverişi oldu memnun kaldım

   • Uğur Yurtsever

    Açıkçası Crysis 2’nin hangi platformda daha iyi göründüğü hiç önemli değil. Birincisi oyun zaten baştan aşağıya bir konsol portu. 🙂 İkincisi; gerek teknik gerekse artistik tasarım açısından ilk Crysis’nin yanından bile geçmesi mümkün değil.

    Rus key’ler konusundaki hassasiyetinizi de çok iyi anlıyorum. Zira 15 yıldır benzer bir düşünce tarzına karşı mücadele ediyoruz . 🙂

   • Tolga

    Oyun konsol portu değil ki pc’den konsola port:)) Oyunun yapımcısının da çok güzel sözleri vardı bu konuda isterseniz linki veririm:))))

    Evet 2. oyun olduğu için daha elengirli cafcaflı geliyor oyun ama bence de ilk Crysis çok daha iyiydi. İşin içinde konsolda olmadığı için görsel olarakta sınırları zorlamaya müsaitti.

    —————————-

    Düşünce tarzı ile mücadele ediyoruz diyorsunuz sizler hangi grupsunuz,kime bağlısınız :)))))))

    Şaka bir yana anladığım kadarı ile benzer derken korsanı savunan kişilerin benim savunduğum argünamlarla düşüncelerini savunmaları doğrultusunda böyle söylediniz.

    Korsanı savunmuyorum kısa ve net. Savunsaydım keyler bile umrumda olmazdı. Ne yapar ne eder korsan kullanırdım, param olsaydı bile. Kaldı ki ülkemde 45-50 liraya satılsaydı kutulu olarak almaya niyetim vardı ama olmadı malessef.

    Mücadelenin sonuç vermesi için en önemli unsur dediğim gibi fiyatların çok düşmesi.Siz bunu çok çabuk ve kolay geçiştiriyorsunuz “evet üzücü bir durum” diyerek.
    Ekmek yerine pasta yiyin demekten farksız. Yani insanların bilinçli olup ama maddi sebeplerden oyunu alamamasını hesaba katmıyorsunuz. İlk adımı tüketiciden bekliyorsunuz. Adam olmayan parasıyla ürünü alamaz. Bakın gerçekten de 90-100 lira oyunlar için çok yüksek fiyatlar.

   • Uğur Yurtsever

    Bu konuda başka bir yorum yapmayacağım demiştim, ama sanırım o uzuuuuuuun mesajımda dikkatten kaçan şeyler olmuş. Olması da normal gerçekten uzun bir mesajdı.

    Türk oyuncusu değıtımcıların düşük fiyatlarla pazara girmesi için kendini ispat edemedi henüz, ne yazık ki. Sunulan birçok fırsat da geri tepildi. Ubisoft ve EA geçtiğimiz yıllarda Avrupa’dan daha ucuz fiyatlar sundular. Euro’yu Türk lirasıyla eşitlediler bu fiyat politikalarında. Bu bir fırsattı. Oyunlar iyi satsaydı firmalar da daha uygun fiyatlar sunabilir; hatta Sony’nin yapmaya başladığı gibi lokalizasyon desteği bile verirlerdi. Doğu Avrupa ülkelerinde gördüğümüz gibi. Yani o mesajımı tekrar dikkatle okursanız geçiştirmediğimi görebilirsiniz. Hiçbir firma, bir pazar olup olmadığını bilmedikleri bir ülke için yatırım yapmaz. Bu uygulamada mümkün olmadığı kadar kağıt üzerinde bile mümkün değil. Tabii dünyadaki egemen ekonomik sistemi tersten okumuyorsanız. 🙂

    Port konusundaysa Crytek’in yaptığı açıklamalar çok çeşitli. Her platformun fanboylarını memnun edecek açıklamalar yaptılar. Ancak CryEngine 3, temel olarak konsol pazarına adım atmak için geliştirildi. Bunu zaten yıllardır söylüyorlar. Kaldı ki GGJ’de uzun uzun sohbet imkanı bulduğum yapımcı Peter Holzapfel de bunu gizlememiş, hatta oyunu konsol odaklı geliştirdiklerini bu yüzden sistem ihtiyacı olarak da ilk oyundan daha insaflı olacağını defalarca vurgulamıştı. Hatta Crysis 2, bütün fuarlarda Xbox 360 platformunda gösterildi. PC değil. Acı ama gerçek. Bu gerçeklerle ne kadar çabuk yüzleşirsek oyunlardan da o kadar çok zevk almaya başlarız. Crysis 2’yi gerçekten oynadıysanız demek istediğimi zaten anlamış olmanız lazım. Azılı bir fanboy değilseniz tabii. 😛

    Sanırım siz bizi korsan yayın yapan piyasadan habersiz birileri sanıyorsunuz. 🙂 İnternetten verebileceğiniz tüm linklerin büyük bir çoğunluğuna biz zaten birinci elden ulaşıyoruz.

 4. Ziyaretçi

  killzone 3 ü gördüğümde grafik olaran daha iyi görünüyor(sadece fotolardan görüğüm)

  ancak killzane 3 pc için çıkmayacağını uydum..Keşke çıksa

 5. yusuf hitay~tylor

  sadece fps ve strateji için bile pc için diretmeye yeter, görüntü kalitesi ya da çözünürlük bir kenara. hiç bir konsol oyunucusu hiç bir fps oyununda klavye-mouse kutsal ittifkıyla bütünleşmiş pc oyuncusunun eline su dökemez =) dökerim diyen buyursun

 6. Uğur Yurtsever

  Bu konuda şu an askerde olan sevgili editör arkadaşım Oruç Dim’in çok güzel bir yazısı var. http://blog.thgtr.com/blog/konsolda-fps-oynanmaz-onyargisi-uzerine

  Benim kişisel fikrim ise, elbette klavye ve farenin özellikle multiplayer odaklı oyunlarda açık ara daha iyi sonuç verdiği. Ancak günümüz oyunlarının bir başka olayı da aksiyonu yalnızca karşıdaki düşmanın kafasını patlatmaktan öte bir şeye dönüştüren “deneyim” unsuru. Bu konuda da bir gamepad ile oynamak çok daha eğlenceli sonuçlar veriyor açıkçası. Mesela Killzone 3’te bir bomba kurarken bile gamepad’in minik hareket algılama özelliğinden yararlanıyorsunuz. Hatta öyle ince bir hassasiyet dengesi kurmuşlar ki garip bir şekilde taşıdığınız silahın ağırlığını dahi hissettirmeyi başarmışlar. Bununla birlikte Crysis 2’de nanosuitin modları arasında geçiş yaparken hissettiğiniz o hafif titreme o kadar başarılı ki neredeyse tüm vücudunuza yayılıyor. Hele Modern Warfare 2’nin meşhur kar motoru sahnesi klavye ve fare ile oynarken ne kadar bayağıydı değil mi? Bir de gamepad ile oynamayı deneyin aynı sahneyi.

  Kısacası bu konuda fanatizme, önyargılara veya gelenekselciliğe pek yer yok. Her iki kontrol sisteminin de kendine özgü güzellikleri var. Ancak yıllarını PC’de RPG, adventure ve FPS oyunları oynayarak geçirmiş biri olarak; artık oyunların tek kişilik senaryolarını elimden geldiği kadar gamepad ile oynamaya çalıştığımı söylemeliyim. Ben sonuçtan fazlasıyla memnunum sizlere de öneririm. :p

Bir cevap yazın