Crysis 2 DirectX 11 Yaması 2-3 Aydan Önce Gelmeyebilir

Crytek topluluk yöneticisi: “Henüz çıkacağı doğrulanmış bir yama yok.”

Birkaç gün önce Maximum PC isimli bir oyun sitesi Crysis 2’nin merakla beklenen DirectX 11 yamasının bir iki gün içinde yayınlanacağını duyurmuş ve biz de bu haberi sizlerle paylaşmıştık. Ancak Crytek topluluk yöneticisi Cry-Tom ve oyunun dağıtımcısı EA’den ardı ardına gelen açıklamalar henüz ortada çıkacağı doğrulanmış bir yama olmadığını gösteriyor. En azından şimdilik.

Cry-Tom’un resmi forumlarda yaptığı açıklama şu şekilde:

“Henüz çıkacağı doğrulanmış bir yama yok. Bu sitenin neden böyle bir haber yaptığını bilmiyorum.

 

Bu konu, yanlış bilgiler yaymaya çalışan diğer tüm konular gibi kilitlenmiştir. Crysis 2 ile ilgili önemli bir duyuru olduğunda MyCrysis sitesinden yayınlanacaktır. Eğer bir haber okuyorsanız, mesela bir yamayla ilgili ve bu MyCrysis.com’da yer almıyorsa; bilin ki bu haber doğru değildir.”

EA ise, Eurogamer sitesine yaptığı açıklamayla “henüz yamayla ilgili bir duyuru yapılmadı” demekle yetinmiş.

Ancak bütün bu resmi açıklamalara rağmen kulislerde bir takım söylentiler de dolaşmıyor değil. Eurogamer Çek sitesinin Crytek’ten “bir dost” vasıtasıyla aldığını iddia ettiği habere göre; DirectX 11 yamasının 2-3 aydan önce gelmesi pek mümkün görünmüyor. Zira haberde Crytek’in DirectX 11 çalışmalarına Kasım ayında başladığı ve bu yüzden oyunun çıkışına yetiştiremediği belirtilmiş. Bununla birlikte; yamanın yalnızca DirectX 11’e odaklanacağı, yani DirectX 10 desteğinin yer almayacağı da yine Eurogamer Çek sitesinin iddiaları arasında.

Çoklu oyuncu modlarında yaşanan irili ufaklı birçok sorunu (korsan olarak oynanabilmesi, key sorunları, xp silinmesi vs..) çözmesini beklediğimiz yamanın ise önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor. Oyunun her yanını sarmış hilecilere karşı nasıl bir tedbir alınacağıysa, henüz netlik kazanmış değil.

15 Yorum

 1. yusuf hitay~tylor

  iyide bu oyunu dx11 gelmesi hiç bir şeyi değiştirmeyecek.

  hangi oyunun dx9 versiyonu ile dx11 versiyonu arasında gözle görülür bir fark var ?

  üstelik konsol port bir oyun alt tarafı, bu kadar yaygaraya bile değmez

   • ?

    amacım konsolu savunmak değil bende pc sahibiyim fakat metro 2033 te veya diğer dx 11 destekli oyunlarda dx 9.0c- dx 11 aarasında uçurum derecesinde fark yoktur hele hele konsollardan 7-8 kat daha güçlü olan pc kartlarını hesaba katarsak… 7-8 kat güç nerdeeee dx 9 -dx 11 farkı nerde… eğri oturup doğru konuşmak lazım

   • yusuf hitay~tylor

    özel olarak pc ye çıkmasıda ne demek ? ortak platform oyunu işte yahu bir kelimeye niye bu kadar takıldınız. senin pc de oynadığın crysis oyunu bi iki ufak tefek makyaj dışında konsol oyunudur işte arkadaşım, karşılaştırmaları izlemeni tavsiye ederim. onuda geçtim oyunların artık hemen hemen hepsi çoklu platform oyunu, kaç tane oyun gördün konsol versiyonundan aman aman daha güzel gözüken, bir kaç örnek verde aydınlanalım.

    oyun içinde sırf aksiyon olsun diye bir yerlerden düşmek üzereyken alt tarafta küçük açıklamalar yer alıyor ” şimdi mouse 1 tuşuna bas, sürüklenmek için w tuşuna bas” gibisinden. bu tamamen konsol oyun mantığıdır, god of war geldi aklıma 🙂 hala oyun özel olarak pc ye çıktı diyorsun ayıptır yahu 🙂

 2. Sabertooth

  Bildiğim kadarı ile (tabiki yanlış biliyor olabilirim.) Crysis 2 konsol port bir oyun değildi, ana platformu PC idi diye biliyorum. Ama DX11 yamasından ziyade oyundaki diğer saçmalıklara yönelik birşeyler cıkarsalar daha iyi olucak. Tek bendemi oluyor bilmiyorum ama bazen atıs modu tusu (2)’nn işlevni yerine getirmemesi, V tusunun işlevini yerine getirmemesi gibi seyler oluyor. Klavyede bir sorun olmamasına rağmen.

 3. Uğur Yurtsever

  Bu port konusu sıklıkla yanlış anlaşılıyor. Zira artık birçok oyun port değil. Daha çok her oyun için bir “ana platformu”dan söz edebiliriz. Oyun her üç platform için aynı anda geliştirilirken oyunun ana platformuna biraz daha fazla ağırlık veriliyor. Fuarlarda o platform üzerinden gösterimler yapılıyor; o platformun sahipleri beta, demo vb şeylere önceden ulaşıyor ve piyasaya çıktığında o platformun oyuncuları çok daha az sorunla karşılaşıyor (zira tüm süreç o platform üzerinde yürüdüğü için). Hatta oyunun birçok tasarım özelliği de ana platformun kapasitesine göre belirleniyor.

  Bunları göz önüne alarak ilk ve ikinci oyunlar arasındaki doku kalitesi farklarını gösteren ve hayret verici birçok kanıt sunan (ki tüm bunları oynarken de rahatça fark edebiliyoruz aslında) onlarca habere göz atın ve oyunun tüm fuarlarda hangi platfıormda gösterildiğini, beta sürecinin hangi platform için yürütüldüğünü vb birçok şeyi hatırlayın.

  Çıkan sonucu da ben söylemeyeyim artık. :p

 4. yusuf hitay~tylor

  bir ifade hatası olmuş. ancak sonuçta varılmak istenen yer aynı.

  ilk oyundan 4 yıl sonra çok daha güçlü bir maddi destekle oyun çıkarıyorsunuz ve aradaki fark dağlar kadar 🙂 oyunun pc için özene bezene yapılmadığı gün gibi ortada.

  multi platform oyunlarda hep aynı karın ağrısı mevcut, ortak payda da bulunduklarından birbirlerine ezici bir üstünlük kurmaları beklenmez genelde, yani crysis 2 nin pc versiyonu, ps3 versiyonun ufak tefek makyajlı halinden öte değildir, multi platform olacağı açıklandıktan sonra kimse böyle bir jest te beklemedi sanırım 🙂

  gerçek oyunculuğu öldürdüler yahu, günümüzün gözdesi ayfoncu gençlik 🙂 flash oyunlarıda unutmamak lazım, bir üst seviyede wii, en tepede de ps3 ve xbox 🙂 can sıkıcı, konuşmayayım daha fazla 🙂

  eskiden oyunlar pc ye çıktıktan sonra ps ye çıkardı, ne günlere kaldık be 🙂

  • erdem

   yazmıcam dedim ama tutamadım kendimi sen anlaşılan bu konulardan pek anlamıyorsun bir önceki yorumunda dx9 ile dx11in arasında hiçbir fark olmadıgını söyledin,şimdide konsolu koskoca pc platformuyla es deger tutmaya calışıyosun,söylermisin konsolda bir oyunu oynarken e fazla kac mblık bi ekran kartıyla oynamıs oluyosun yani konsolun içinde ne kadarlık bi ekran kartı var?

   • yusuf hitay~tylor

    anlamıyorsam öğret arkadaşım 🙂 dolu dolu konuşmak gerek itham etmeden önce.

    hayatımın hiç bir evresinde herhangi bir konsol edinmeyi düşünmüyorum, pc oyunculuğunun son müdavimi bile olabilirim 🙂 o nedenle yorumlarım konsolu övücü değil oyunları yericidir genelde, öncelikle burayı aydınlatalım.

    ve evet dx9 ile dx11 arasında gözle görülür bir fark yoktur, ispatın varsa buyur paylaş. hatta microsoft dingili engel olmasa opengl platformu bile directx i ezebilecek güçtedir. doom 3 hatırlayanlar bilir, zamanın oyunlarından nasıl üstün olduğunu.

    ayrıca bir hatırlatma daha yapayım, ekran kartının ram i değil asıl önemli olan gpu sudur. konsoldaki ekran kartı ram miktarı hiçbişeyi değiştirmez, içinde taş devri gpu lar barındırdığı doğru. bu da paranın tatlı yüzü, biz pc oyunlarını torrent ten çektiğimiz sürece daha çok ağlarız böyle.

    bilgi edinmek istediğin bir konu varsa sorarsan yanıtlayabilirim, saygılar

   • erdem

    elbetteki sorarım bilgiye ihtiyacım olursa tabi akıl akıldan üstün fakat suan bu konuda herhangi bir bilgiye ihtiyacım oldugunu düşünmüyorum enazından kendime yetesilik var ben dx9ile dx11in arasında daglar kadar fark var demedim sadece gercekten gözle görülür bi fark var ispata gerek yokki dedigim gibi metroyu her iki fiziklede oyna o zaman görüceksin farkı ispat bu işte ha bak dx 10 ile 11in arasında çok bi fark yok dersen buna katılırım ama 9 ile 11 çok farklı ayrıca opengl konusunda sana sonuna kadar hak veriyorum ayrıca yorumlarından konsolcu gibi anlaşılıyosun en azındanm ben öle anladım.ekran kartının remi önemli degil demişsin o zaman neden sürekli remi yüksek kart modalleri üretiyolar mesela her kart en düşük remde kalsa 128mblık bir ekran kartıyla günümüz oyunlarını oynayabilimisin sadece gpula bitmiyo iş bence remde önemli

 5. Uğur Yurtsever

  Evet, aslında ben direk size ya da Sabertooth’a yönelik yazmamıştım. Sık yapılan bir ifade hatasından yola çıkarak Crysis 2’nin gerçek ana platformu hakkında birkaç ipucu vermeye çalıştım.

  Söylediklerinizde ise haklılık payı var tabii ki; ancak geliştiriciler için de büyük olan pazar daha “tatlı” oluyor haliyle. Crysis 2’nin ilk satış raporlarında Xbox 360’ın %57, PS3’ün %29, PC’nin ise %14’lük paylara sahip olması sanırım birçok şeyi açıklıyor zaten.

 6. PcMaKeR

  Oyun Motorunun desteği o arkadaşlar nasıl UT3 XBox, PlayStation3 ve PC de neredeyse aynı grafikleri sağlarken(motor console a göre müdehale edilebiliyor) Cry Engine 3 de aynı işi yapıyor yanlız Unreal Engine yıllardır console ve pc lerde yer edinmiş ve geliştiriciler tecrübesiz. CryTek ilk defa Crysis 2 ile console a giriyor ve hiçte kötü değil. Anlamadığım DX 9 ile yazılmasının sebebesi ise XBox 360 DX 9 a tam destek veriyor. PC kodu ile XBox360 kodu neredeyse aynı derlemeyle çalışıyor. DX 10 ve 11 XBox ta çalışmadığı için(ATI gpuları dx9 a destek veriyor XBox 360 da) crytek bu yüzden geç kaldı dx 11 de.

  Düşünün 3 farklı platforma girmek istiyorsunuz hedef kitle büyük, pay çok uyumluluk için aman pc ye öncelik verelim konsollar kalsın mı dersiniz yoksa elinizdeki ürünü en iyi şartlarda çalışan platformlara mı uyarlarsınız. Ben dx 11 e girmezdim bir programcı olarak.

Bir cevap yazın