Cryostasis

Cryostasis

İnsanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için vücut sıcaklığının belli değerler arasında kalması gerekir. Vücut ısısının çok yüksek ya da çok alçak değerlerde olması insanda kalıcı olumsuz etkiler bırakabilir ya da ölümcül olabilir. Soğuk etkisi, vücudun öz ısısını alçak değerlere çekebilir ve çok tehlikeli bir sonuç olan, hipotermiye sebep olabilir. İnsan beyni, hipotermi ile mücadele edebilmek için çeşitli önlemler alır, insanların el ve bacakları dar ve düz olduğundan ısı kaybına çok elverişlidir bu yüzden beyin, kol ve bacaklara giden damarları daraltır, böylece ısı kaybı nispeten azalır ve hayati önem taşıyan iç organlara giden kan miktarı artar.

Hipoterminin ilk safhasında, bilinçsiz olarak titreme, üşüme hissi, tende hissizlik, fiziksel performansta hafif bir düşüş, ellerle yapılan karmaşık işleri becerememe ilerleyen vakada daha belirgin koordinasyon güçlüğü, tökezleme, hızda düşüş, basit kafa karışması ve duyarsızlık gözlenir. Hipoterminin son safhasında ise titremenin durması, koordinasyonun tamamen kaybolması ve kaslarda sertleşme, ayakta duramama, kafa karışıklığı, mantıksız davranışlar ve son olarak kalbin donması sonucu ölüm gerçekleşir.

Kısa sürede bir ısı kaynağı bulmazsak hipotermiden ölebiliyoruz.

Kısa sürede bir ısı kaynağı bulmazsak hipotermiden ölebiliyoruz.

Denir ki soğuktan ölmek üzere olan bir insanın uyumaması elleri ve bacaklarını göğüs hizasına çekerek kendini soğuktan koruması gerekirken birçok insan uyursa öleceğini bildiği halde uyumayı tercih eder çünkü acı dolu bir ölümdense son bir tatlı uykuya dalmaya seçer.

Son zamanlarda oyun piyasasında yeni akımlar görüyoruz. Oyun ve konsol pazarını elinden tutan şirketler genelde Amerikan ve Japon menşeli. Avrupa’da tek tük oyun firmaları olsa da oyun pazarını yönlendirebilecek gücü sahip değiller. Ama bu durumun değişmeye başladığını görüyoruz. Oyun pazarı yönlendiren ve oyun geliştiricilerini çatısı altında tutan büyük dağıtımcı firmalar, eskisi kadar orijinal fikirler sunamazken kendilerini tekrar oyunlarına bağladıklarını görüyoruz. Oyun dağıtımcıları da bu durumun farkında olsa gerek, geçen yıl daha çok yeni ve orijinal oyunlar piyasaya sürdüler ama henüz tatmin edici düzeye ulaşabildiklerini söylemek oldukça zor.

Cryostasis

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın