“CryEngine 3’ü Konsollar İçin Tasarlarken Zorlandık”

Yıllar önce, Crysis’in raflara çıkmaya hazırlandığı günlerde bir oyun fuarında sohbet etme şansı bulduğum CryTek’ten Turgut’un ağzından, “Crysis konsollara gelir mi” sorusunun cevabını almaya çalışmıştım. “Off record” bir sohbet olmuştu pek tabi; ancak CryEngine 2’nin konsollara uyarlanmak için geliştirilmediği ve bu haliyle konsollara ağır geleceği izlenimini edinmiştim bu konuşmadan. Ne var ki gelecekteki projelerde konsolların göz ardı edilemeyeceğini de üstü kapalı belirtmeden geçmemişti Turgut.

Crysis’in ardından gelişen sürece baktığımızdaysa beklediğimiz gelişmelerin bir bir gerçekleştiğini gördük. Artık birçok konsol sahibi, yeni Crysis oyununu oynayabilecek olmaktan ötürü oldukça mutlu. Ancak CryTek CEO’su Cevat Yerli’nin sözlerine bakacak olursak, CryTek’in yeni motoru Cry Engine 3’ü konsollara aktardığı bu süreç hiç de kolay olmamış.

“CryTek, CryEngine’i 10 yıldır sunmaya devam ediyor. Konsol pazarına girme kararımıza, artık konsollar için de oyun geliştirme isteğimiz yön verdi. Bu her zaman yapmak istediğimiz bir şeydi.

 

CryEngine 3’ü geliştirirken karşılaştığımız en büyük engel, motoru konsollar için ölçeklerken aynı zamanda görselliği ve performansı da koruyabilmek oldu. Bunlar her zaman olabilecek problemler elbette; ancak ekip olarak bu engelleri aştığımız için gurur duyuyorum.”

Crysis 2’nin ve dolayısıyla CryEngine 3’ün PlayStation 3 ve Xbox 360 için de geliyor olmasının çok önemli bir sonucu daha var. Zira CryEngine 3, artık hemen her oyunda karşımıza çıkan ve yaşlanmaya başlamış Unreal Engine 3’e gerçek anlamda bir rakip olabilir.

Unreal 3 motoru, her ne kadar geçtiğimiz yıl gelişmiş ışıklandırma efektleri, yumuşak vücut animasyonları, geniş kalabalıkların simüle edilebilmesi, kısmen yok edilebilir çevre gibi özelliklerle güçlendirilmiş olsa da bir çok yönden CryEngine 3’ün gerisinde kalacak gibi görünüyor.

Alman Videogamezone sitesi, bizleri düşünmüş ve her iki motordan benzer renk paleti kullanan sahneleri karşı karşıya getirmiş. Sanırım bu ekran görüntüleri bize kağıt üstünde de olsa bir karşılaştırma fırsatı sağlıyor. Yine de bütün bu süreci, CryTek’in ve CryEngine 3’ün oyun geliştiricilere sunacağı destek belirleyecek. Zira önümüzdeki periyotta Unreal 3 motoruyla çıkacak birçok büyük yapım var. Mass Effect 3 gibi…

Sanırım Epic Games’ten Mark Rein’in deyimiyle Unreal 3 motoru, birçok oyun geliştiricisine oyunlarını istedikleri yoğunlukta yapma esnekliğini sağlıyor ve şimdilik bu alanda rakipsizler. Ancak konsollarda da boy gösterecek CryEngine 3 ortaya çıktıktan sonra işin rengi değişebilir. Yeni bir Unreal motoru için ise 2012’yi beklemeliyiz.

Bir cevap yazın