Creative’in Yazılımı Tümleşik Yongaların Ses Kalitesini Artırıyor

Dün Creative Technology Ltd. X-Fi MB yazılımının yeni sürümünü duyurdu. Creative, Sound Blaster X-Fi MB2 isimli yazılımıyla, THX TruStudio Pro ve Creative’in EAX Advanced HD 5.0 teknolojilerini birleştirerek basit tümleşik ses yongalarının ses kalitesinin artırdığını iddia ediyor.

SoundBlaster X-FiFirmanın verdiği bilgiye göre, bu yazılımı ürünleriyle ilk dağıtacak olan firma Asus olacak. Asus, Republic of Gamers Rampage III Formula ve Gene serisi anakartlarının paketine bu yazılımı ekleyecek. Creative’in Ses ve Video bölümünden sorumlu Müdür Yardımcısı Steve Erickson “Ortaklığımız, günümüz oyunlarının temel gereksinimlerinden birisi olan gerçekçi sesleri sunarak PC oyunculuğunun kalite sınırlarını zorlamaya devam edecek” diyor.

Yeni yazılım paketi OpenAL desteği, EAX etkilerini ve 3D çevresel ses desteği getiren Creative ALchemy ve kullanıcıların seslerini değiştirebilen VoiceFX yazılımlarına sahip olacak. EAX Advanced HD 5.0, çoklu-ortam yaratılmama ve yankı modelleme özelliklerini sunarken TruStuido Pro ise oyunlardaki silah seslerini, patlamaları ve diğer sesleri güzelleştirecek.

Ek olarak TruStudio Pro paketinde THX TruStodio Pro Surround, , THX TruStudio Pro Crystalizer, THX TruStudio Pro Speaker, THX TruStudio Pro Dialog Plus ve THX TruStudio Pro Smart Volume yazılımları yer alıyor. Creative’in EAX Advanced HD 5.0 paketindeyse EAX Voice, EAX PurePath ve EAX MacroFX yazılımları yer alıyor.

Yine de bu geliştirmeler anakartlar üzerinde bulunan tümleşik ses yongalarının oldukça düşük maliyetli bileşenlerden oluştuğu gerçeğini değiştirmiyor. Sonuçta ucuz DAC’ler (Dijital – Analog Çevirici)  ve DSP’ler (Dijital Sinyal İşleyici) kullanarak ne kadar kaliteli sonuçlar alabilirsiniz ki.

Bir cevap yazın