Creative’den Kablosuz Fare

Kurulum Ve Kullanım

Creative’in verdiği bilgilere göre Creative Wireless Optical Mouse’un pil tüketimi 50 mA. Paketin içerisinden iki adet Energizer kalem pil çıkıyor. Pilin ne kadar süre dayandığını ölçmedik ancak AA kullandığı için farenin sağladığı ergonomi göz önünde tutulduğunda bunun kablosuz farelerin keyfini sürmek isteyen okurlarımız için çok da büyük bir problem teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz.

Creative Wireless Optical Mouse kurulum sırasında herhangi bir problem çıkartmadı. Pilleri taktık, alıcıyı USB portuna bağladık. Farenin üzerinde bulunan kaydırma tekerleğinin altındaki küçük LED yanıp sönüyor. Radyo frekansı ile çalışan farelerde yapmaya alışkın olduğumuz üzere alıcı ve fare üzerindeki düğmelere kısa bir süre basıp basılı tuttuk ve iki aygıt iletişimini kurdu. Daha sonra da kullanmaya başladık.

Creative farenin optimum kullanım uzaklığını 1.5 m olarak veriyor. Buna ek olarak farenin alıcısının USB kablosunun yaklaşık 1 m uzunluğunda olduğunu da belirtelim. Böylece bilgisayardan yaklaşık 2 – 2.5 m kadar uzaklaşabiliyorsunuz ki bu da film seyretmek, sunum yapmak ve bu esnada kablosuz fare kullanmak isteyen kullanıcılar için uygun bir uzaklıktır.

 Creative Wireless Optical Mouse'un alıcısının yaklaşık 1 m uzunluğunda bir USB kablosu bulunuyor

Creative Wireless Optical Mouse’un alıcısının yaklaşık 1 m uzunluğunda bir USB kablosu bulunuyor

Kurulduğu anda farenin hareketleri biraz seri geldiği için denetim masasının fare bölümüne gelip hareketi biraz yavaşlattığımızı da eklemeden geçmeyelim. Elbette bu fareyi kullanacak olan kullanıcının tercihine göre değişecek bir ayardır. Creative Wireless Optical Mouse üzerinde pil tüketimini azaltmak için güç koruma seçeneği buluyor. Fare bir süre kullanılmadıktan sonra uykuya dalıyor, hareket ettirdiğinizde tekrar uyanıyor. Bu süreyi ayarlama seçeneğiniz ise bulunmuyor. Piller tükenmeye başladığında fare üzerinde bulunan LED sizi uyarıyor.

En merak edilen konulardan biri olan oyunlarda cevap verme süresi açısından da iyi haberlerimiz var. Creative Wireless Optical Mouse’u birkaç Shoot’em Up oyunda denedik. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Bu açıdan içiniz rahat edebilir.

Sonuç

Bir çevre birimi olarak bir fare konusunda aslında söyleyecek çok da fazla bir şey yok. Burada tercih her zaman kullanıcının kendi zevkine göre olacaktır. Ancak kablosuz farenin keyfini sürmek artık hemen hemen her bilgisayar kullanıcısının isteği. Hele bir de hesaplı fiyatlı ve optik çözünürlüklü bir fare bulunca, insan iki kere düşünmeden edemiyor. Şık görünümü ve ergonomik tasarımı ile Creative Wireless Optical Mouse bu açıdan mutlaka incelenmesi gereken bir ürün.


KÜNYE Creative Wireless Optical
Üretici Firma: Creative
Türkiye Temsilcileri: Multimedya
Fiyat: 32$+KDV

Bir cevap yazın