Creative’den Çok Çekirdekli Ses Yongası Sound Core3D

Sanki bir ses laboratuvarına dürbünün tersinden bakıyoruz gibi.

Creative Sound Core3d LogoCreative Technology, dört Quartet DSP (sayısal sinyal işleyici) çekirdek ve gömülü HD ses kodeklerinden oluşan, kendi geliştirdiği, tek yongalık Sound Core3D ürününü tanıttı. Yeni ses işlemcisinin masaüstleri için HD ses çözümü ve taşınabilir aygıtlar için gömülü olmak üzere iki türü bulunuyor.

Creative’in verdiği bilgiye göre dört Quartet DSP çekirdekten oluşan Sound Core3D’de 6-kanal 24-bit 102dB sayısal-analog çevirici, 4-kanal 24-bit 101dB analog-sayısal çevirici, tümleşik kulaklık ön yükselteci, sayısal mikrofon girişi, S/PDIF giriş/çıkışları ve genel amaçlı (GPIO) giriş/çıkışları 56-iğneli QFP pakete sığdırılmış. Barındıran aygıta bağlı olarak Dolby Digital sertifikasının da bulunduğu belirtilmiş.

Creative Labs ses ve görüntü ürünleri başkanı Steve Erickson “Hem masaüstü pazarına bugüne kadarki en kaliteli Sound Blaster ses deneyimini, hem de tüketici sınıfı ürünlere görülmemiş müzik ve ses işleme yeteneğini getirecek bir ürün tasarladık. Sound Core3D ile en yüksek kalite müzik ve ses işleme yeteneğini tek bir yongada birleştirmeyi başardık.” diyor.

Creative’in yeni yongasında görüntülü konferans, çoklu oyunculu oyunlar veya sesli sohbet için son derece berrak ses kalitesi sunan CrystalVoice desteği de var. Bu teknolojide yankı yok etme, art alan gürültü baskılaması, konuşma sesini yükselten dengeleyici ve özel ses etkileri var. Yongada THX TruStudio Pro desteği de bulunuyor ve 10-bant grafik EQ, bas yönetimi, hoparlör kalibrasyonu, yankı etkileri ve ses perdesi ayarları gibi birçok işlev standart olarak sunuluyor.

Creative Sound Core3D’nin ne zaman ve hangi ürünlerin içinde raflarla buluşacağı belli değil, ancak ilk ticari anlaşmanın, bu teknolojiyi anakartlarında kullanmak isteyen Gigabyte ile imzalandığı da bildirildi. Gigabyte olarak bu anlaşmayla müşterilerine en iyi ve en son teknoloji ses desteğini sunacak olmaktan çok memnun olduklarını da belirttiler.

Bir cevap yazın