Creative PC-CAM 750: Web Kameraları da Fotoğraf Çekebiliyor

Kurulum – Kullanım

Creative PC-CAM 750 kullanımı oldukça kolay bir fotoğraf makinesi ve Web kamerası bileşiği. Bütün yapacağınız arka tarafındaki açma kapama düğmesini kullanarak kamerayı açmak, resim çözünürlüğünü belirlemek, flaş isteyip istemediğinizi seçmek ve ellerinizi titretmeden çekeceğiniz resme odaklanıp deklanşöre basmak. Deklanşöre ilk bastığınızda kameradan dıt diye bir ses geliyor, buna aldanmayın, bu sadece hazır olduğunu göstermek için, biraz daha bastırınca paparazzi programlarında “bastık yakaladık” efekti olarak kullanılan fotoğraf makinesi diyaframı sesi çıkıyor ve resim çekilmiş oluyor. Vizörün yanındaki küçük bir led çekilen resim belleğe yazılırken yanıp sönüyor, yanıp sönmesi bittiğinde bir sonraki resmi çekmeye hazırsınız demektir.

Resim kalitesini belirtmek için üç seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar yüksek, standart ve düşük. Kamera ilk açıldığında standart çözünürlükte, yani 1024×768’de resim çekecek şekilde ayarlanmış durumda. Bunu MODE düğmesine basarak değiştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde, flaş düğmesine basarak da flaşı kapatabiliyor veya açabiliyor, kırmızı göz engelleme fonksiyonunu devreye alabiliyorsunuz.

Bundan sonra düğmeye basmaya devam ettiğinizde ise kameranın diğer fonksiyonlarına ulaşıyorsunuz. Bunlar seri fotoğraf çekme, canlı video kayıt, ses kaydı gibi seçenekler, ve bunlara ileride daha detaylı olarak değineceğiz.

Creative PC-CAM 750 bize kurulum aşamasında herhangi bir sorun yaşamadı. Zaten bu tür ürünlerin genel özelliği orta seviye son kullanıcıya hitap ettiği için kurulum aşamasının son derece acısız geçilmesi ve bir an önce kullanımın başlaması. Bütün yapacağınız kamerayı bilgisayara bağlamadan önce bilgisayarı kurulum CD-ROM’unu bilgisayara takmak. Ekrandaki adımlar izlediğinizde kamerayı PC’den yönetebilmek için gerekli olan tüm yazılımlar, kullanım kılavuzu ve yardım dosyaları bilgisayara kuruluyor. Bundan sonra bilgisayarı kapatıp kamerayı USB portundan bağlayıp bilgisayarı açtığınızda kamera Windows tarafından otomatik olarak tanınıyor.

Resim, film ve bunun gibi medyanın yönetilebilmesi için sisteme kurulan Creative PC-CAM Center yazılımı yardımı ile kamera içeriğini bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz. Yani kamerayı bir USB disk gibi kullanabilme imkanınız yok. Sadece Creative PC-CAM yazılımının sunduğu transfer seçenekleri ile sınırlısınız. Yazılımlara değinirken bu uygulama hakkında daha detaylı bilgi vereceğim.

5 Yorum

Bir cevap yazın