Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor – Ses Kartları

Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor - Ses Kartları

Creative Labs firması ile işbirliğinde başlattığımız çalışmanın ilk ayında, Creative Labs’dan Ses Kartları Ürün Müdürü Michele Lee, SoundBlaster ses kartları hakkındaki sorularınızı cevapladı. Merak ettiğiniz pek çok konudaki bu soruları ve cevaplarını bir röportaj halinde yayınlıyoruz. İlk ay talihlimizi, 20 Ocak Pazartesi günü, hoparlör kategorisinde yeni sorularınızı sorabilmeniz için hazırlayacağımız başvuru formu ile birlikte duyuruyoruz. Bizden başka sürprizlere hazır olun!

Creative Labs’ı ve ürünlerini tanıttığımız ilk yazımıza buradan erişebilirsiniz.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Ses Kartları

Soru: SoundBlaster 5.1 ve Audigy serisi ses kartları arasında ne gibi farklar var?

Creative Labs: SoundBlaster ses kartlarının detaylı karşılaştırma tablosunu SounBlaster.com sitesindeki bu Excel tablosunda bulabilirsiniz.)

Soru: Bildiğimiz kadarıyla Audigy 2’nin en önemli avantajı 24 bit/96 kHz’de ses kaydına ve çalmasına olanak tanıması. Kendi sesimi 24bit / 96 kHz’de kaydedebilir miyim? Bu özellik dijital müziklerde, oyunlarda ve DVD’de ne avantaj sağlar? Bu özelliği destekleyen oyun var mı? Ayrıca, bildiğim kadarıyla insan kulağı sadece 20Hz ile 20Khz arasındaki sesleri duyabiliyor; öyleyse gerçekten bir avantajı olabilir mi?

Creative Labs: Evet, sesinizi 24-bit/96kHz çözünürlükte kaydedebilirsiniz. Sound Blaster Audigy 2, kendi sesinizin dışında bu çözünürlükte müzik kaydı yapmanıza da olanak tanıyor.

Sound Blaster Audigy 2’nin 24-bit/96kHz kalitesinde dijital müzikleri çalabilmesinin avantajı, bu sayede DVD-Audio Advanced Resolution™ müzik formatını desteklemesinde yatıyor. Bu format, dinleyiciye 24-bit/96kHz’de çok kanallı (surround sesten 6 kanal sese kadar) müzik dinleme olanağı sunarak, müzik deneyiminde ciddi bir avantaj getiriyor. Yani, canlı bir senfoni orkestrasının tüm frekans aralığını yakalayabilen, 144dB’lik bir dinamik aralığın desteklenmesinden bahsediyoruz. Aslında Sound Blaster Audigy 2, DVD-Audio formatında 24-bit/192kHz çalmayı bile destekliyor.

Bütünleşik 24-bit/192 kHz DAC (Dijital-Analog Dönüştürücü), daha yüksek dinamik aralık ve Sinyal/Parazit oranı (SNR: Signal-to-Noise) ile birlikte daha düşük distorsiyon (THD+N) sunduğu için, oyunlarda ve filmlerde de aslına daha yakın, çok daha iyi sesler elde ediyorsunuz. Yüksek çözünürlüklü DAC’lar aynı zamanda analog kaynaklara efektler eklerken de SNR’ı iyileştiriyor. Audigy™ 2 yongasının efekt işleme “gücü” ve 24bit/192kHz çok kanallı DAC’lar sayesinde, 106 dB SNR’ın üzerinde sonuçlar mümkün. Bu SNR oranları sadece DVD-Audio çalarlar ve ileri seviye ev tipi alıcılar gibi tüketici elektroniği cihazlarında görülebiliyor.

Sound Blaster Audigy 2’de 24-bit/96kHz kaydın bir başka avantajı, kaynaktaki sesin en ince detaylarını PC’nize yeniden örneklemenin getirdiği bozulmalar olmadan aktarabilmeniz.

Sound Blaster Audigy 2’de 24-bit/96kHz çalma ve kaydın yanında başka pek çok iyileştirme var:

 1. DVD-Audio çalma: Sound Blaster Audigy 2, PC’de DVD-Audio formatını destekleyen ilk ve tek ses kartı. Yani, bir DVD-Audio Çalara 550$ seviyesinde pahalı yatırımlar yapmadan yüksek çözünürlüklü müzikleri dinleyebiliyorsunuz.
 2. 6.1 Kanal Ses için Dolby Digital EX: Sound Blaster Audigy 2, filmlerde arka merkez kanal için Dolby Digital EX 6.1 desteği olan tek Dolby onaylı ses kartı. Dolby Digital EX desteği sayesinde DVD filmlerde çok daha farklı bir ses deneyimi elde edeceksiniz. Arka merkez kanal, arka sol ve arka sal kanallardaki önemli ses öğelerini yeniden üretiyor ve böylece filmlerdeki “fly-over” ve “fly-by” kamera ile çekilmiş sahnelerde çok daha yoğun bir gerçeklik sağlanıyor.
 3. THX Sertifikası: Sound Blaster Audigy 2, THX sertifikasına sahip tek ses kartı. Yani, THX sinema salonlardaki sinematik efektlerin tümünü evinizde de hissedeceksiniz.
 4. ASIO Desteği (Sound Blaster Audigy 2 Platinum EX modelinde ASIO 2.0 desteği): ASIO desteği, 16-bit/48kHz’de 2ms’den düşük gecikme süreli, çok kanallı kayda izin verir.
 5. 106dB SNR ile standart 16 bit ses kartından 8 kat daha iyi ses kalitesi: Yenilikçi, son teknoloji analog ses elektroniği, birinci sınıf ses bileşenleri ve yüksek çözünürlüklü ses işlemcileri sayesinde, 16 bit sese göre 8 kat daha iyi bir ses deneyimi yaşayabilirsiniz.

İnsan kulağı sadece 20Hz ile 20Khz arası frekansları duysa da, çeşitli testler insan kulağının frekanslar arasındaki farkları duyabildiğini göstermiştir.

Müzik CD’leri ilk çıktığında, insan kulağının 20 kHz üzerindeki sesleri “duyamayacağı” biliniyordu ve bu yüzden kalitedeki kayıpların algılanamayacağı varsayılıyordu. Ancak pek çok test ile bunun yanlış olduğu kanıtlandı. Bu testlerde deneklere hem CD kalitesinde kayıtlar, hem de daha yüksek frekanslarda kayıtlar dinletildi. Denekler daha yüksek frekanslardaki kayıtları tercih ettiklerini bildirdiler. Kullanıcılar teknik olarak yüksek frekansları “duyamasalar da” dinleme deneyimlerini olumlu şekilde artırdığı açık. İster analog, ister dijital olsun, yüksek frekanslı sesin kalitesinin dinleyiciler üzerinde olumlu etkisi olduğuna hiç kuşku yok.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Ses Kartları, Devam

Soru: Müzik dinleyip DVD filmleri izleyen bir ev kullanıcısı için en iyi Creative ses çözümü (ses kartı ve hoparlör) hangisidir?

Creative Labs: Bu soruyu şöyle cevaplayalım:

Müzik: Evde en iyi müzik deneyimi için Sound Blaster Audigy 2 ses kartlarımızla birlikte Creative Inspire™ 6.1 6600 veya Creative/Cambridge SoundWorks MegaWorks serisi hoparlörlerimizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü öncelikle Sound Blaster Audigy 2 daha iyi ses kalitesi için birinci sınıf 24-bit ses bileşenlerini sunuyor. Standart müzik CD’leri bile Sound Blaster Audigy 2 ile daha iyi ses veriyor.

İkincisi, Sound Blaster Audigy 2 ile birlikte yeni nesil dijital müzik çalıcısı olan Creative MediasourceTM geliyor. Creative MediasourceTM ile kendi dijital müziklerinizi yönetebilir, yaratabilir, CD’ye yazabilir, çalabilir, arşivinizde arama yapabilir ve daha iyi kalitede dinleyebilirsiniz. Üstelik, CMSS 3D gibi teknolojiler sayesinde stereo müzikleri sanal olarak 6.1 kanala kadar “up-mix” edebilir veya stereo hoparlör veya kulaklıklarla “sanal 3D” deneyimi yaşayabilirsiniz. Smart Volume Management (SVM) özelliği ile bir parça listesindeki şarkıları otomatik düzenleyebilir, Audio Clean-up özelliği ile şarkıların arka planındaki dip gürültülerini yok edebilir, Time Scaling ile çalma hızını ayarlayabilirsiniz.

DVD: Burada da Sound Blaster Audigy 2 ses kartı ile Creative Inspire™ 6.1 6600 veya Creative/Cambridge SoundWorks MegaWorks serisi hoparlörleri önereceğim, çünkü Sound Blaster Audigy 2 arka merkez kanal için Dolby Digital EX 6.1 desteği sunuyor.

Sound Blaster Auidgy 2 ses kartları ve yukarıda bahsettiğim hoparlörler hakkında daha fazla bilgi için www.creative.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor - Ses Kartları

Soru: Creative’in en geniş müşteri kitlesi sanırım PC’lerini evde oyun için kullanan kişiler. Günümüzde bilgisayarlar onboard olarak kaliteli 5+1 ses vermeye başladılar. Bu durumda Creative ses kartlarında kullanıcı sayısı daha az olan high-end kesime mi yönelecek? Bu anakartların sunduğu 5+1 ses karşısında Creative ses kartlarında nasıl bir avantaj sunuyor?

Creative Labs: Creative ses kartlarının 5.1 ses özellikli anakartlara kıyasla avantajları şöyle:

Yeni 24-bit ADVANCED HD teknolojisi sayesinde, ses kartlarımız 106dB gibi kayda değer bir SNR oranı (Signal-to-Noise Ratio) sunuyor. Günümüzün 5.1 anakartları bununla yarışamaz bile. 106dB SNR sayesinde oyunlarda, müzik dinlerken veya film izlerken anakart yongalarının veya 16 bit ses kartlarının sunamayacağı netlikte bir ses elde edersiniz.

PC oyunlarına gelince, EAX deneyimini gerçekten yaşayabilmek için Creative Sound kartlar kullanmalısınız, çünkü çoğu oyun anakart üreticileri veya diğer marka ses kartı üreticileri tarafından sunulan EAX sürücüleriyle iyi çalışmıyor.

EAX ADVANCED HD ise bizim PC’de sesi bir sonraki performans, güç ve esneklik aşamasına taşımak için geliştirdiğimiz çözüm. Creative’e özel olan EAX ADVANCED HD, tamamen yeni oyun ses kütüphanesi, Multi-Environment, Environment Morphing, Environment Panning gibi teknolojiler sayesinde PC oyunlarına benzersiz bir gerçeklik kazandırıyor. Müzikte mükemmelliğe ise Audio Clean-up, TimeScaling, Smart Volume Management (sdadece Sound Blaster Audigy 2’de) gibi teknolojilerle ulaşıyoruz. EAX ADVANCED HD oyun deneyimini ciddi şekilde geliştirmekle kalmıyor, 6.1 kanal çıkışıyla tamamen yeni bir oyun deneyimi elde ediyorsunuz!

Creative ses kartları kullanım kolaylığı açısından gerekli tüm giriş-çıkış bağlantıları ile geliyor. 5.1 sesli anakartlarda ise belirli efektler için aynı girişler üzerinde yazılımla ayar yapmanız, sistemi açıp kapamanız vb. gerekiyor.

Ayrıca, tüm Creative ses kartları size ayrı bir maliyet getirmeden çok değerli bir yazılım paketi ile geliyor.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Ses Kartları, Devam

Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor - Ses Kartları

Soru: Günümüzde grafik kartlarının fiyatı yüksek ama daha eski modellere kıyasla daha yüksek çözünürlükte daha yüksek performans, yeni grafik efektleri desteklemek gibi avantajlar sunuyorlar. Aradaki fark çok belli. Audigy 2’nin de önceki Creative ses kartlarına veya diğer 5.1 ses kartlarına kıyasla böyle avantajları var mı?

Creative Labs: Sound Blaster Audigy 2, Advanced Resolution DVD-Audio formatını stereo 24-bit/192kHz gibi şaşırtıcı bir çözünürlükte sunan, ayrıca bu çözünürlükte yüksek kalitede çok kanallı kayıt ve çalma olanağı tanıyan ilk PC ses kartı. Sound Blaster® Audigy™ 2 ayrıca üstün mimarisini sıkıştırılmış seslere de yansıtıyor; yani, MP3 dosyalarınız da çok daha kaliteli ses verecek! Buna 106dB signal-to-noise oranının, EAX® ADVANCED HD™ efektlerini, 6.1 surround hoparlör desteğini 64 donanım tabanlı 3D ses desteğini ekleyin – Sound Blaster® Audigy™ 2 oyunlarda en güçlü ses platformudur. Sound Blaster® Audigy™ 2 aynı zamanda en yeni surround sound teknolojisi olan Dolby® Digital EX’ı destekler. Son olarak, yeni Sound Blaster® Audigy™ 2 ile, harici cihazlardan müzik ve diğer içeriği PC’nize hızlı transfer edebilmeniz için (aldığınız modele bağlı olarak) bir veya iki SB1394™/Firewire® portu gelir.

Soru: Audigy 2 THX sertifikasına sahip. Bunun son kullanıcı için anlamı nedir? THX onaylı bir hoparlör seti de gerekiyor mu?

Creative Labs: THX Kalite Sertifikasyonu kampanyasına sinemalardan başladı. Ancak sadece sinemalardaki ses sistemlerini onaylamadılar. THX kaliteli sesin kayıt aşamasında başladığına inanıyor. Bu yüzden, film yapımında kullanılan kayıt cihazlarını ve ses izlerini işleyen stüdyoları da sertifikalandıracak programlar eklediler. Bu yüzden bazen filmlerde THX logosunu görürsünüz. Bu, “THX” ses sertifikalı bir filmi THX sertifikalı bir sinemada izlerseniz, kaliteli bir ses deneyimi yaşayacağınız garantileniyor demektir.

80’lerin sonunda, sinema izleyicilerinin ilgisini büyük ölçüde azaltan yeni bir olgu yaşandı. VHS tüm dünyayı kasıp kavurdu ve giderek daha fazla kişi sinemayı evde seyreder oldu. Buna cevaben, THX kaliteli ses deneyimini de evlere taşımak istedi; böylece aynı sertifikasyon programını evlere yönelik amfiler ve benzeri teçhizatlar için de başlattılar.

90’ların sonunda, PC tabanlı kayıt ürünlerinin muazzam yükselişini gören ve gelecekte DVD’nin patlayacağını da tahmin eden THX, bu programı PC’ye de taşıdı. Creative Sound Blaster Audigy 2, THX sertifikası alan ilk son kullanıcı ses kartı. Test metodolojisi son derece zorludur ve hiçbir üreticinin, ürünü tamamen test edilmeden ve resmi sertifika almadan, THX desteği “iddiasında” bulunamamasına dikkat edilir.

Özetle, kullanıcılarımıza sunduğu şey, hangi platform olursa olsun, bizatihi kayıttan playback’e kadar yüksek bir kalite garantisidir. THX’dekiler Sound Blaster Audigy 2’ye onay damgalarını vurdılar; bu da kullanıcıların ürünümüzü alma kararını daha kolay vermesini sağlayacak.

Soru: Audigy 2 ve Inspire 6600 ikilisinde de arka merkez kolon neden matrixleme şlemiyle işlev görüyor? Arka merkez hoparlör “discrete” sistemle neden çalışmıyor? Ayrıca 7.1′ e discrete manada geçmeyi düşünüyor musunuz?

Creative Labs: Dolby Digital EX, Dolby’nin geliştirdiği en son standarttır. Bu kodlama teknolojisi, sol ve sağ kanallar içine kodlanmış arka merkez kanal matrisini getirir. İçerik açısından neredeyse tüm yeni DVD filmler bu şekilde kodlanmıştır, bu yüzden piyasada 8. kanalı gerektirecek bir içerik zaten yoktur. Ancak Creative müzik ve filmlerde sunulabilecek yeni ses içeriklerini yakından takip etmeye ve zamanı geldiğinde kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmeye devam edecektir.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Ses Kartları, Devam

Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor - Ses Kartları

Soru: SoundBlaster Extigy’yi ne tarz kullanıcılar için yaptınız? Extigy modelinin gücü ve ses kalitesi, Audigy ve Audigy 2 serisi kadar yüksek mi?

Creative Labs: SoundBlaster Extigy şu kullanıcılara hitap ediyor:

 1. SoundBlaster Extigy, notebook veya laptop’larındaki kötü ses kalitesinden bıkmış kullanıcılar için mükemmel bir çözüm. USB bağlantısı üzerinden kurulum kolaylığı saunduğu için SoundBlaster Extigy çoğu laptop kullanıcısı için en iyi çevre birimi.
 2. Sound Blaster Extigy ayrıca PC’sinin kasasını açmadan ses kartı takmak isteyen kullanıcılara da kurulum kolaylığı sunuyor.
 3. Sound Blaster Extigy, kendi başına bir Dolby Digital çözücü gibi görev de yapabiliyor. Böylece Dolby Digital çözücüsü olmayan ev tipi DVD Player’lar için de makul fiyatlı bir terfi çözümü olarak görev yapıyor.

Öte yandan Sound Blaster Audigy ve Audigy 2 doğrudan PC kullanıcılarını hedefliyor; dolayısıyla bu iki ürünün hedef kitlelerinin farklı ihtiyaçları var. PC’de ses konusunun lideri olarak kullanıcılarımıza daha fazla seçenek sunmaya devam edeceğiz.

Diğer detaylar için http://www.soundblaster.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Soru: Ses kartının oyunlar ve genel olarak sistem performansı üzerinde etkisi var mı?

Creative Labs: Genelde, ses kartları, yazılım tabanlı ses çözümlerine göre oyun sırasında işlemci kullanımını azaltarak genel oyun deneyimine katkıda bulunurlar. Creative EAX veya EAX ADVANCED HD destekli ses kartlarımızdan birini kullanıyorsanız, güncel oyunlardaki EAX/EAX ADVANCED HD efektleri sizi uçuracak!

Soru: Creative ses kartı ile duyup diğer ses kartlarında duyamayacağımız bir ses, bir efekt var mı?

Creative Labs: Tüm Creative ses kartları EAX teknolojisini içeriyorlar; bu teknoloji ile üretilen sesler “EN İYİ” sadece Creative ses kartları ile duyulabiliyor. Diğer markaların ses kartlarında da EAX desteği olduğu iddialarını görebilirsiniz ancak EAX efektlerini en doğru şekilde duyabilmek için Creative ses kartınız olmalı, çünkü EAX’i biz geliştirdik ve bu deneyimin en iyi nasıl sunulacağını biz biliyoruz.

EAX ADVANCED HD ise bizim PC’de sesi bir sonraki performans, güç ve esneklik aşamasına taşımak için geliştirdiğimiz çözüm. Creative’e özel olan EAX ADVANCED HD, tamamen yeni oyun ses kütüphanesi, Multi-Environment, Environment Morphing, Environment Panning gibi teknolojiler sayesinde PC oyunlarına benzersiz bir gerçeklik kazandırıyor.

Müzikte mükemmelliğe ise Audio Clean-up, TimeScaling, Smart Volume Management (sadece Sound Blaster Audigy 2’de) gibi teknolojilerle ulaşıyoruz.

Soru: Bütünleşik ses veya notebook ses pazarına girme planınız var mı?

Creative Labs: Evet. Aslında, Sound Blaster Extigy notebook ses pazarını hedef almaktadır.

Soru: Yeni ses kartınız Audigy 2’deki Dolby Digital EX çözücünün avantajı nedir?

Creative Labs: Şöyle sıralayabiliriz:

 1. Audigy 2, 24-bit/192kHz DAC (dijital-analog dönüştürücü) üniteleri ve 106dB SNR oranı sayesinde daha yüksek kapasite sunuyor ve Dolby Digital Surround EX filmlerde daha gelişmiş bir ses deneyimi edineceksiniz.
 2. Kullanıcıların harici bir Dolby Digital çözücüye ihtiyaçları kalmayacak.
 3. Tüm Soft DVD yazılımları 6.1 (7 kanal) analog çıkış desteklemiyor. Böyle bir durumda Soft DVD yazılımınızdaki SPDIF Out seçeneğini işaretleyip dahili çözücüyla S/PDIF üzerinden 6.1 kanal çıkış almanız mümkün olacak.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Ses Kartları, Devam

Soru: Audigy 2 ailesinin Windows Media Audio 9’a uyumlu olduğu belirtilmekte. Windows Media Audio 9 ses kartları için ne gibi teknolojileri aramakta, Audigy 2 bu standartları ne ölçüde karşılamaktadır?

Creative Labs: Microsoft Media Player 9’un pek çok yeni özelliği var ama ses açısından 5.1 kanal üzerinden 24-bit/96kHz desteği bulunuyor. Yani, Sound Blaster Audigy serisi ses kartlarımız ile bu özellikten yararlanabiliyorsunuz.

Soru: Dolby Digital veya DTS için neden ayrı bir çözücü ünite gerekiyor? 5.1 sesi PC içinde çözecek bir yazılım veya Creative ses kartı var mı?

Creative Labs: Creative Dolby Digital çözme becerisini Sound Blaster Live! 5.1 ve üzeri ses kartlarından itibaren veriyor. Bu sayede kullanıcıların donanım tabanlı ayrı bir çözücüye veya 3. parti, yazılım tabanlı bir çözüme ihtiyaçları kalmadı. Diğer detaylar için yukarıda verdiğimiz cevaplara bakabilirsiniz.

Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor - Ses Kartları

Soru: Ekran kartlarının GPU’ya dönüştüğü bu zamanda ses kartlarına mesela yonga içine dahil MP3 decoder koyup SPU’ ya dönüştürecek misiniz?

Creative Labs: Evet, bu teknik olarak mümkün ancak bir ses işlemcisini tasarlarken tüm işlevlerini ve sunduğu değeri dengelemek gerekiyor. Audigy 2 gibi yüksek çözünürlüklü ses işlemcileri, DVD-Audio çalma, ileri seviye ses efektlerini işleme gibi CPU’nun optimum şekilde gerçekleştiremediği işlemleri şimdiden üstleniyor zaten..

Soru: Creative hoparlör bağlantılarında ne zaman wireless kullanacak? Bu şekilde Audigy 2 kalitesinde ses elde etmek mümkün mü?

Creative Labs: Kablosuz (wireless) teknolojisi nispeten yeni ve standartları çok çeşitli. Creative şu anda farklı teknolojileri inceliyor. Zamanı geldiğinde kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına en iyi cevabı veren çözümleri sunacağız.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Ses Kartları, Devam

Soru: Ses sinyalindeki noise bir gün tamamen ortadan kaldırılıp hoparlörlerden gelen hısss sesini yok edebilecek mi?

Creative Labs: SNR oranı 106dB olduğunda, müziği en yüksek sesinde dinleseniz bile ses kartından kaynaklanan bir “hıss” sesi olmayacağına emin olabilirsiniz.

Soru: Önceki SB Live serileri için ASIO destekli sürücü çıkarılamaz mı? Neden Audigy ve Audigy 2 sadece ASIO 1.0 desteklerken yeni çıkan Audigy 2 Platinum EX ASIO 2.0 desteğiyle geliyor? Bu modelde farklı bir Audigy 2 işlemcisi mi var?

Creative Labs: SB Live serisi oyunculara yönelik tasarlandığı için ASIO desteği sunulmuyor.

Sound Blaster Audigy 2 Platinum EX, ASIO 1.0’ı son derece yararlı bulacak ileri seviye müzisyenlere ve müzik tutkunlarına yönelik bir ürün; bu yüzden gelişmiş bir harici bağlantı modülü de bulunuyor.

Her bir Sound Blaster Audigy 2 işlemcisini kullanım modellerine göre farklı gruptan kullanıcılar için özelleştiriyoruz; böylece kullanıcılara kullanmayacakları özelliklerin maliyeti aktarılmamış oluyor.

Creative Labs Sorularınızı Cevaplıyor - Ses Kartları

Soru: Audigy 2’de bulunan Clean-up (noise reduction) özelliğinin hem dış kaynaklardan kayıt yaparken hem de playback sırasında kullanılabildiğini biliyoruz. Bu özellik nasıl oluyor da müzik içindeki patlama ve tıklama gibi istenmeyen gürültüleri ayırt ederek temizleyebiliyor? Bu çip içinde bulunan dahili bir özellik mi yoksa yazılımsal yollarla mı hallediliyor?

Creative Labs: Sound Blaster Audigy 2’nin Audio Cleanup özelliği sıkıştırmalı MP3 ses dosyalarındaki istenmeyen sesleri gideriyor. Bu özellik hem donanım, hem yazılım tabanlı çalışıyor.

Soru: Bir ses yongasını/ses kartını geliştirme sürecinizin uzunluğu nedir? Creative’de donanım ve yazılımları geliştirmek için kaç mühendis/teknisyen çalışıyor?

Creative Labs: Geliştirme süresi ürünün türüne çok bağlı; buna gore çok değişebiliyor. Creative’in donanım ve yazılım geliştirme işleri için dünya çapında yüzlerce mühendis ve teknisyen çalışıyor.

Soru: Ben bir müzisyenim. Şimdiye kadar Creative ses kartlarıyla çalıştım ancak zaman değiştikçe ve teknoloji ilerledikçe ses kartlarından beklentilerimiz daha da arttı. Şu an kullandığım ses kartı (Audigy) birçok konuda yeterli ancak araştırmalarım doğrultusunda da fazla profesyonellere yönelik kartlarında mevcut olduğunu öğrendim. Creative Labs biz profesyonellere ne zaman daha fazla performans ve giriş-çıkış özellikli (8x input-output vs.) kartlarla ulaşacak?

Creative Labs: E-MU Systems adında, dijital örnekleme ve dijital ses işleme (DSP) teknolojileri ile müzisyenlere ve ses profesyonellerine hitap eden ayrı bir şirketimiz var. Ayrıntılı bilgi almak için http://www.emu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Soru: Birkaç yıl önce Aureal’ı bünyenize kattınız; o zamandan beri A3D gibi güzel teknolojiler askıya alındı. Creative neden, söz gelimi A3D 2.0/3.0 gibi teknolojileri ses kartlarında desteklemiyor?

Creative Labs: EAX teknolojilerimiz oyun geliştiricileri arasında tamamen benimsendi ve çok iyi kabul gördü. Ayrıca EAX ADVANCED HD ile birlikte oyun geliştiriciler, oyunları tasarlarken artık ses parametrelerini daha iyi kontrol edebiliyorlar. Bunun yanı sıra, oyun geliştiricileri artık EAX’in getirdiği özelliklere ve bunun için kullandıkları geliştirme araçlarına iyice alıştı. Böylece oyunları daha hızlı geliştirebildikleri gibi oyunseverlere ses deneyimini en iyi şekilde yansıtabilecek özellikleri de artık sunabiliyorlar.

Soru: Önceki SB ses kartlarında, amfisiz hoparlörlerle kullanılabilmelerini sağlayan amfi özellikleri bulunuyordu. Bu özelliği yeni kartlarınızda neden kaldırdınız?

Creative Labs: Çok sayıda kullanıcıdan aldığımız bilgiler, artık herkesin amfili hoparlörlere geçtiğini gösteriyordu; bu yüzden Sound Blaster kartlarımıza pre-amfi özelliği koymaya gerek kalmamıştı.

Bir cevap yazın