Creative Labs Extigy: Sesler Dışarı!

Creative Labs Extigy: Sesler Dışarı!

USB portuna bağlanan harici bir ses kartı kavramı yeni bir kavram değil. Hem Altec Lansing hem de Microsoft zamanında bilgisayarlarda ses kartına ihtiyaç bırakmayan USB çözümleri sundular. Bu tür firmalar arasında Abit’in çözümü Extigy’ye daha yakındı ve firma fonksiyonu sınırlı da olsa stereo ve Dolby Digital sesleri çözebilen USB Theater konseptini de geliştirmişti.

149.99 dolarlık fiyatı ile Extigy şimdi bu konsepti birkaç adım daha ileriye götürüyor. Bağlantılar söz konusu olduğunda SoundBlaster Audigy Platinum ile aynı işlevlere sahip. Ses kartlarında zaten Extigy’dekinden daha fazla bir bağlantı seçeneği sunulamıyor – tabii SB1394 portu dışında ama bu port da Extigy’nin sınırlı bantgenişliğine (1.5 MB/sn) sahip USB 1.1 arabiriyle bir anlam taşımayacaktı.

Extigy bunun ötesinde CPU’dan bağımsız olarak çalışan eksiksiz bir Dolby Digital çözücü ve bir bilgisayara bağlanmadan da ayrı bir aygıt olarak kullanılabiliyor. Bir bilgisayarda olduğu gibi, aynı verimle bir Hi-Fi sisteme veya bir oyun konsoluna da bağlanabiliyor, hatta “full-size” bir DVD oynatıcıyla da çalışabiliyor. Uzun sözün kısası, Extigy lüks USB ses kartlarından çok daha ileri özelliklere sahip. Bilgisayar ile hiç ilgisi olmayan bir ev ortamında da rahatlıkla kullanılabilir.


Bir cevap yazın