Creative de Kablosuz Klavye+Fare Kervanında

Creative de Kablosuz Klavye+Fare Kervanında

Mobil kullanıcılar için mobil web kamera çözümünün yanında kablosuz klavye ve fare setini de bize gönderen Creative, Creative Desktop Wireless isimli bu modeli ile ergonomik, kablosuz ve başarılı bir masaüstü seti ile pazara girdiğini vurguluyor.

Creative Desktop Wireless paketinin içerisinde bir adet kablosuz optik fare, el desteği ve kablosuz klavye, tüm bu ürünleri bilgisayar ile haberleştirebilmek için RF alıcı-verici, dört adet AA kalem pil, küçük bir kullanım kılavuzu ve klavye + fare için yönetim ve kurulum programlarını içeren bir adet CD-ROM çıkıyor.

Bu içerik ile standart kablosuz klavye + fare setleri ile aynı kategoride değerlendirebileceğimiz Creative Desktop Wireless paketinden çıkan klavye üzerinde standart tuşlara ek olarak Internet, e-mail ve multimedya fonksiyonlarına kolay erişim sağlayan 16 adet programlanabilen düğme bulunuyor. Klavyenin altında hızlı yazan ve bu yüzden parmaklarında sızı duyan kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için bir el desteği (palm rest) unutulmamış. Bu el desteği istenildiğinde klavye takılabiliyor, istediğinde çıkartılabiliyor. NumLock, CapsLock ve ScrollLock ışıkları vericinin üzerinde bulunuyor. Klavyenin tuşları oldukça yumuşak ve tuşların kullanımına alışılması kolay. Buna ek olarak çok fazla gürültü çıkarmadığı için sessizliğin önemli olduğu ortamlarda sorunsuzca kullanılabileceğini de belirtelim. Test için THG Türkiye’ye gönderilen klavye İngilizce Q tuş dizilimine sahipti.

Kablosuz fare bizim sevdiğimiz türden, yani topsuz, ışıklı bir fare. Bu sayede kullanımı oldukça pratik ve masaüstü yayıncılık, CAD ve benzeri uygulamalarda kullanmayı planlayanlar için oldukça keskin bir kullanım netliği veriyor. Fare topunun getirdiği işaretleme problemleri bu fare ile yaşanmıyor.

Creative Desktop Wireless paketindeki klavye ve fare standart AA kalem pil kullanıyorlar. Windows 98 ve yukarısı işletim sistemleri ile uyumlu olan paket bilgisayara USB portu üzerinden bağlanıyor. pil ömrünü uzun tutabilmek için Creative iki üründe de akıllı güç yönetimi özelliği barındırıyor. Bu sayede klavye ve fare bir süre kullanılmadığında çok az güç tüketen uyku moduna geçerek pil ömründen tasarruf etmeyi hedefliyorlar.

RF vericinin menzili yaklaşık olarak 1.5 metre. Buna bir de 1 metrelik USB kablosunu eklediğimizde bilgisayarı yaklaşık 2.5 metreden kablosuz olarak kumanda edebileceğimiz anlamına geliyor. Sunumlar için uygun ve pratik bir uzaklık olarak değerlendirebiliriz.

Creative Desktop Wireless RF vericisi

Creative Desktop Wireless RF vericisi

Creative Desktop Wireless herhangi bir kurulum programına ihtiyaç duymadan Windows XP altında sorunsuzca tanınıyor ve standart klavye fare işlemlerinde kullanılabiliyor. Ancak klavyenin üzerindeki fonksiyon tuşlarını programlamak ve verimli olarak kullanabilmek için paketten çıkan yazılımı kurmak gerekli.

Sonuç

Sonuç olarak Creative Desktop Wireless klavye + fare seti için Creative ürünlerini kullanmaktan zevk duyan ve firmaya güvenen, pratik kurulumlu ve başarılı bir kablosuz masaüstü seti isteyen kullanıcıların bir göz atmadan geçmeyecekleri bir ürün diyebiliriz. Programlanabilen üst tuşların da pakete bir artı puan getirdiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Creative Desktop Wireless - üçü bir arada

Creative Desktop Wireless – üçü bir arada

Teknik Özellikler

Creative Optik Fare
Boyutlar 62 mm (G) x 38 mm (Y) x 122 mm (D)
Ağırlık 90 gr (pilsiz)
Çalışma Mesafesi RF alıcıdan 1.5 mt.
Piller 2 x AA
Creative Kablosuz Klavye
Boyutlar 460 mm (G) x 196 mm (D) x 38 mm (Y)
Ağırlık 710 gr (pilsiz)
Çalışma Mesafesi RF alıcıdan 1.5 mt.
Piller 2 x AA
Tuşlar Standart tuşlara ek olarak 16 kısayol tuşu (Play/Pause, Ses kapatma, Durdurma, geri -ileri alma, ses açma – kısma, arama, geri, sayfa yüklemeyi durdurma, sayfa yenileme, Web tarayıcısını açma, e-mail, sık kullanılanlar ve uyuma)
Creative RF Verici
Boyutlar 80 mm (G) x 29 mm (Y) x 68 mm (D)
Ağırlık 66 gr
Kablo Boyu 1 mt.
LED’ler İletişim, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock


KÜNYE Creative Desktop Wireless
Üretici Firma: Creative
Türkiye Temsilcileri: Multimedya
Fiyat: 50$+KDV

Bir cevap yazın