Creative CD-MP3 Slim600

Creative CD-MP3 Slim600

Bilgisayara müzik denince çoğu kişinin ilk aklına gelen isim olan Creative, 5 yıldır Kişisel Dijital Eğlence (PDE – Personal Digital Entertainment) alanına da büyük önem verirken ve şimdiye dek pek çok MP3 çalar çıkarmışken, MP3/CD çalar alanına da girmemesi beklenemezdi.

Taşınabilir müzik dinleme cihazları Walkman’den Diskman’e, MD çalarlardan MP3 çalarlara geniş bir yelpaze oluşturuyor. Her birinin artı ve eksileri var; her biri belirli bir segmenti, farklı özellikler ve farklı fiyat seviyeleriyle dolduruyor. CD-MP3 çalarlar için şunlar söylenebilir:

  • Discman tabir edilen ve sadece müzik CD’si çalan cihazların pabucunu dama attı. Artık düz Discman almak hata olur; çünkü CD-MP3 çalarlar Discman’leri (bazı modellerde çok yakın fiyata) “kapsıyor”.
  • Flaş bellekli küçük MP3 çalarlar karşısında avantaj ve dezavantajları var. Avantajları kapasitesi ve bazen de fiyatı: Genelde 64, 128 veya 256MB’lık MP3 çalarlara karşı 700 MB kapasite sunuyor; kapasite maliyeti ise (kabaca söylersek) 5-6 kat daha ucuz. Üstelik bu kapasite ucuz bir medya üzerinde sunulduğu için, yanınızda taşıyabildiğiniz CD kadar da artıyor. Dezavantajları arasında ise daha büyük olması nedeniyle taşınabilirliğinin küçük MP3 çalarlardan daha az olması; mekanik mekanizmalarının aşınmaya ve tozlara açık olması; şarkılara ilk erişim süresinin uzun olması sayılabilir.
  • Aynı şekilde sabit diskli modellerle CD-MP3 çalarlar arasında da bir karşılaştırma yapılabilir. 10, 20, 30, 40 GB’lık sabit disklerle gelen MP3 çalarlar belki de hayatınızda dinleyebileceğiniz tüm şarkıları barındırabilecek kapasitede ama fiyatı da ona göre. Birim kapasite maliyeti olarak en hesaplısı olduğu ve taşınabilirlik ve kapasitenin en optimum şekilde bir araya geldiği cihaz olduğu ileri sürülebilir ama herkesten de bir anda 350$ çıkarması beklenemez. Tabii bütçesi yetenlere diskli modelleri öneriyoruz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, Türkiye’deki kullanıcıların gelir yapısına en çok uyan CD-MP3 çalarların en popüler MP3 cihazları olduğunu söylemek sanırız yanlış olmaz. Çünkü bu cihazlar piyasada 60$’a kadar inen fiyatlarla bulunabiliyorlar. Ancak bugün inceleyeceğimiz Creative CD-MP3 Slim600 modeli 170$’lık bir model. Sunduğu özelliklerin ve kalitesinin buna değip değmediğine bakacağız.

Burada bir şeyi açıkça ortaya koyalım: Piyasada gördüğünüz 60-80$’lık CD-MP3 çalarlar, dış görünüşlerinden başlayarak insanın içine pek sinmiyor. Çok kaba ve hantal görünüyorlar; ucuz plastik malzemeden imal edilmiş oluyorlar, özellikleri de zayıf oluyor. Bu gruba sadece fiyat faktörü ile hareket edenler ilgi gösterebilir. 100$ seviyelerinde modeller biraz daha şık hale gelmeye başlıyor, özellikleri zenginleşiyor. Örneğin i-River ChromeX IMP-150 bu kategorinin iyi örnekleri arasında. 150-180$ seviyelerinde “büyük markaları” görmeye başlıyoruz. Creative’in bugün inceleyeceğimiz modelinin yanında, Sony, Philips, Panasonic gibi büyük üreticilerin modelleri bu gruba giriyor. Özellikleri modeline göre çok değişiyor ama genel olarak şık, sağlam yapılı, ince oldukları söylenebilir.

200$’dan itibarense FM radyolu modelleri görüyoruz. Bunlar, 150-180$ grubundakilerin tüm avantajlarını da içeriyor. Örneğin yine i-River SlimX IMP-400 ve IMP-550 modellerinin bu kategoride pek çok kullanıcının gönlünü çaldığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın